Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.06.2015, 23:55
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

Meheesti menee.....


Kauppalehti.
Suomalian talouskasvu 2014 maailman pohjasakkaa.......
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ci...akkaa/VN4v4gpT

Suomalian talouskasvu 2014.......Johan on päässyt rapistumaan....
Tiedot kerätty 222 maasta joista Suomalia oli sijalla 203.
Missäköhän mahtaa olla vika?
Varmaan pienyrittäjissä ja duunareissa......
No silti noihin huonoimmin noteerattuihin Suomalialla on ollut varaa pitää useampi välivuosi.........joita pidetty jo riittävästi.
Alkaas varmaan oleen aika tehä jotain jolla se saadaan kasvuun.......
Eli palkat ja muut etuudet alas niin vajoillaan ns. mustaa pohjoiseen..... Voidaan kutsua kaikki kehitysapujen projektimaat
afrikasta apuun nostamaan Suomalian talouskasvu nousuun.....
Ja hallituksen Sipistelijöille, Hipistelijöille ja Stubidoille....työmarkkinajäjestöille, työnantajajärjestöille, sosiaalipuolelle, kuntapuolelle, opetuspuolelle ja vaikka ressallekin. Tästä varmaan puuttu vielä jotain..... Tehkää yhdessä hyvin että täällä kaikkien on hyvä olla .......Eli nyt sitä Hankkija lippistä päähän jokaiselle sopija osapuolelle puolueen väriin ja jäsenkirjaan katsomatta.....Jos ei niin aletaan oleen aikas reunalla.......Sitä lakkokevättä/kansan kapinaa odotellessa joka untuvikko hallituksen kaataa.
Ja jos näin tullee taphtumaan niin jälki on erittäin rumaa......eli pankit vie ja velalliset vikisee....
Englanti eroaa ja Kreikka erotetaan Eu-vostoliitosta jolloin kaikki on sekaisin...... korot pompsahtaa..... niin yksitysten kuin ylisuurten valtion lainojenkin... Eli tehdään samanlainen tulonsiirto pankeille/valtiolle kuin 1990 luvulla.
Ja kansa maksaa ja on tyytyväinen....Vai onko?
Lopuksi:
Suomaliankin pitäisi erota Eu-vostoliitosta jotta omaisimme työkalut kansantalouden balanssin ylläpitämiseen ja mahdollisuudet talouskasvuun.
Jos edelleen riekutaan rysselissä ja Eu-vostoliitossa niin kurssin korjaaminen ja balanssiin saaminen ottaa noin 4x ajan mitä se ottaisi ilman Eu-vostoliittoa, koska rahoitamme EU_n heikompiosaisia jäsenmaita ja hyväveli järjestelmää saamatta minkäänlaista apua oman maamme kärvistellessä talousvaikeuksissa. Lainaa kyllä tarjoavat ylisuurella korolla....
Jolloin ollaan entistä syvemmällä.
Olsi varmaa paljon parempi pitää ohjat omissa käsissä kuin antaa esim. IMF:n ja Eu-vostoliiton "Petturi käteis jussin" ryhmän asettaa säännöt sille mitä tehdään.


Viimeksi muokannut H_Nietu : 05.06.2015 01:12
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.06.2015, 07:24
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja H_Nietu Näytä viesti
Suomaliankin pitäisi erota Eu-vostoliitosta jotta omaisimme työkalut kansantalouden balanssin ylläpitämiseen ja mahdollisuudet talouskasvuun.
Jos edelleen riekutaan rysselissä ja Eu-vostoliitossa niin kurssin korjaaminen ja balanssiin saaminen ottaa noin 4x ajan mitä se ottaisi ilman Eu-vostoliittoa, koska rahoitamme EU_n heikompiosaisia jäsenmaita ja hyväveli järjestelmää saamatta minkäänlaista apua oman maamme kärvistellessä talousvaikeuksissa. Lainaa kyllä tarjoavat ylisuurella korolla....
Jolloin ollaan entistä syvemmällä.
Olsi varmaa paljon parempi pitää ohjat omissa käsissä kuin antaa esim. IMF:n ja Eu-vostoliiton "Petturi käteis jussin" ryhmän asettaa säännöt sille mitä tehdään.


Yleisin selitys on et suomi ei pärjää, ilman eu;ta


On me pärjätty sodan jälkeenkin, kun piti täysin tyhjästä aloittaa ja nyt vielä ei olisi sotakorvauksia maksettavana ja venäjänkin kanssa vois käydä kauppaa

Siinä vaiheessa kun puolet suomesta on viljelysmaana puolesta dieseliä traktoreihin ja lopuista ruokaa niin hitonko hätä meillä ois

Mitä eu pystyy? Asettamaan pakotteita?
Kiinalaista tuskin kiinnostaa mitkään eu pakoitteet ruotsi ei kuulu euroon



Sit ois varaa lähettää viljakontteja nälänhätää kärsiville.
Faija kertoili aikanaan laivalla ollessaan, et oli matkassa ruokakontteja, niin koko laiva haisi kiljulle kun kaikki muu purettiin ensin ja potut sitten kun aikaa jää
__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostettu O: Vinssiin tuleva haarukkapaketti puukkomäki O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 18.12.2011 20:11
Tuleva haulikkomies??? Poor Chit-Chat 3 16.09.2007 17:55
Kierrejousen sisälle tuleva pohjaanlyöntikumi MK Tekniikka & Jutustelu 3 12.10.2004 07:10
Tuleva kokoontuminen!! BlackJack Vuosimallit 1984-1996 2 07.07.2004 19:22
Tuleva käly Elmo Jokes 0 20.06.2002 13:07


Sivu luotu: 17:48 (GMT +2).