Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.01.2015, 20:30
Eemeli2006 Eemeli2006 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 05.02.06
Sijainti: Ruokolahti, Finland.
Viestit: 304
Perusasetus

EIPÄ TÄKÄKÄÄN JULKI LAUSUNU KUN OLI ASIA KÄSITTELYS.HURRAA SUOMI!!!JA MEIDEN K.EDUSTAJAT....

__________________
HJ 60 "HOCCI"
http://www.wuoksioffroad.com/
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 23.01.2015, 23:43
aslakki:n Avatar
aslakki aslakki ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 14.11.06
Sijainti: joutseno, .
Viestit: 1.209
Perusasetus

omia mietteitä ja kuulopuheita eli aika mutua, muttei ihan tuulesta temmattua
mylly tahkoaa hintansa ~7 vuodessa, tuohon huollot ym verkon perustamiskustannukset ja diibadaabat päälle niin 10 vuoden kieppeillä tullaan nollan yläpuolelle... elinkaaresta kuullu et 20v ois tavoite, ja huoltoja suunniteltu 17v ikään saakka.. voisin kuvitella pitävän jotenkin kutiaan mut aikahan tuon näyttää..

tuella kannustetaan toteuttamaan, isoin raha taitaa tulla yleensä ulkomaalaisilta sijoittajilta..
jos tuo menee lähellekkään noin niin mikä tuosta tekee ei kannattavaa? otetaan vaikka neljännes elinkaaresta pois niin miusta tuo kannattaa vieläkin??

toisinsanoen jos miulla ois nyt just laittaa 60milj€ kiinni johonkin josta saisin 90milj€ viidentoista vuoden kuluttua niin en kyllä kauaan miettis, eikä varmaan mieti valtiokaan...?

ja tuohan nuo töitä meillekkin esim. suunnittelu, perustukset, verkko, kunnossapito, huollot...


....mikä näissä pahoittaa ihmisen mielen?
__________________
WUOKSI OFFROAD
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 24.01.2015, 00:15
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Niin, kai ne kannattavia onkin nykyisillä syöttötariffeilla. Se taas sitten jokaisen ihan oma arvostusasia, että onko sitä kannattavuutta kiva maksaa noilla myllyillä tuotetun sähkön osalta n kolminkertaisena hintana. Kaikki sähkönkuluttajathan sitä maksaa.

Sitä voi sitten veikkailla, että mitä noille myllyille käy, kun käyttöikä on lopussa... Kaikki varmasti puretaan asianmukaisesti? Yksikään "tuulipuiston" omistava yritys ei silloin just mene konkurssiin? Toivottavasti ei, kun sittenhän jää se romu maanomistajan riesaksi. Vaan sen riskinhän tietty ottaa, jos tuohon käyttöön maata vuokraa.

Ei kyllä ole minua vakuuttanut tuulisähkön hyödyt Suomessa.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 24.01.2015, 07:30
moggirange moggirange ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.08.04
Sijainti: Sodankylä
Viestit: 1.161
Perusasetus

Niin tuli tännekin syksyllä noita härveleitä. Järkikin sanoo ettei pakkasella tuule, silloin kun sitä sähköä tarvis ja muulloin kun jonain päivänä tuulee riittävästi, niin sähköä ei tarvi niin paljoa. Noiden sulattamiseenkin palaa järjettömästi energiaa.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 24.01.2015, 08:44
Lerssinen:n Avatar
Lerssinen Lerssinen ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.03.11
Sijainti: Oulainen
Viestit: 1.910
Perusasetus

Minun maille oli tulossa vispilöitä tuossa vuosi takaperin, oli oikein kansalaisinfo..

Onneksi siellä oli muitakin kyseenalaistavia ja näitä touhusi vastaperustetut firmat ja "suomalaiseksi pestyt" ulkolaiset.

Ei tule näille maille vispilöitä.

Edit:

Todettakoon nyt sitten vielä selvennykseksi että ei minulla oikeastaan ole mitään itse tuulivoimaa vastaan vaan sitä että tämä(kin) on poliittisesti
sössitty päin vittua koko homma, meille tänne kotimaahan mitä tämän pitäisi hyödyttää ei jää kuin maksaminen.

Viimeksi muokannut Lerssinen : 24.01.2015 09:08
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 24.01.2015, 12:00
PH75 PH75 ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 29.02.12
Sijainti: Utajärvi
Viestit: 677
Perusasetus

http://www.tekniikkatalous.fi/metall...service=mobile Tämä viherpiiperrys taitaa välillä mennä hiukka pakkasen puolelle yhdellä, jos toisella. Niin kauan se tuulivoima pysyy suomessa, kun valtio(veromaksaja) tukee moista toimintaa, mutta kun tuet loppuu, käy samoin kuin lähes kaikille eu-projekteille eli kun rahoitus loppuu, niin se katoaa kuin pieru saharaan.
Tuulivoiman takuuhintajärjestelmä voimassa 12 vuotta myllyn käyttöönotosta, eli viimeistään silloin alkaa meno hiljentyä sen myllyn osalta. Tuskin ainakaan isompia remontteja vian ilmetessä aletaan tekemään?
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 24.01.2015, 13:10
uju uju ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.01.14
Sijainti: nuoritta
Viestit: 118
Perusasetus

...Ja sittenku nuo viherpiipertäjät vielä ymmärtäsivät sen tosiasian, että tuulivoimalla tuotetun sähkö hiilijalanjälki on paljon suurempi kuin esim. hiilivoimalassa tuotetun sähkön vastaava!

Tulevaisuudessa varmasti (toivottavasti) saadaan nuiden myllyjen hyötysuhde paremmaksi, valmistuskustannukset alas, jne.. Silloin vois itekki lämmetä asialle. Mutta ei tässä vaiheessa kun valtio -eli kaikki me- maksetaan tukea, että tuulivoimaloita pystytetään!
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 08:52 (GMT +2).