![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Kyllähän se olisi hyvä jotain suojaa laittaa ruosteen varalta, jos vain olisin varma et siitä on apua vanhankin auton kanssa. Kuulemma joihinkin uusiin autoihin ei suositella lisäsuojausta tehtaan mömmöjen lisäksi, kun se huonontaa suojaa, niin mitenkä lie tämmösten vanhojen kanssa asia mahtaa olla. Jos sinne mössöjen alle jää joku kukkanen, niin muhiiko se siellä rauhassa pellit piloille vai miten se menee? Jos osaatte suositella jotain ruostekäsittelyä, niin vinkit on tervetulleita!
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Runko on ensin putsanut vetta kanssa kesällä (painepesuri ja putken/viemäri-avanjaletku). Sitten varmistanut se oli hyvin kuiva (viikko auringossa ja lammin sää. Ja vain sen jalkeen dinitrol runko sisään. Puhdistanut painepesuri kanssa korin alaosa, sitten vain maalattu dinitrol ML sen päällä. Ja myöskin ovelle toi mouvi pois ja sitten voit laittaa myös kotelosuoja sen helmät sisään. Tarkista myös takavalot takana jos on kuiva, ja laittaa siellä myöskin vähän. Sitten runko itse. Pestaa sen hyvin ja jos on jossain ruoste, harjataan sitten ruostepoistaja ja vasaralakka. Jos voit lainaa tai omistat joku kompressori sitten kulut on vain muutama kymppia (ja paljon aikaa) |
#3
|
||||
|
||||
![]()
ei kyllä tuntenu osakataloogi sellasta patrollin mallia, missä ei ois lukkoja lainkaan. takana kitka tai sähköllä kytkettävä, etupää lähes aina avoin.
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Roustesuoja asioissa kannattaa olla yhteydessä nimim. -Jerkku- un, eli Halmeen Jarnoon, touhuu työkseen asian parissa, ja tuo myös 4x4 osia maahan, löytyy palstalta melko helposti
![]() Ja tää ei oo mainos, vaan henk koht kehu
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#5
|
||||
|
||||
![]()
valinnoista... mulla vaihtu -08 volvo
![]() ![]() alako tympäsee nuo vaijjaa vetoset. ln65 ja lj70 vöytyy myös. |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
O: Maasturi | opel | O/M/V Ajoneuvot | 7 | 29.06.2008 15:09 |
Mikä maasturi käyttöautoksi? | puuhapate | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 20.08.2006 19:41 |
O: Maasturi | noonse | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 20.01.2006 00:02 |
Mikä 4X4 käyttöautoksi? | Päksi | Tekniikka & Jutustelu | 39 | 13.12.2005 20:23 |
Discovery käyttöautoksi? | SauliS | Chit-Chat | 8 | 21.09.2005 15:34 |