![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Käyttöautossa kantsii pitää myös mielessä että joku Kaiman tai Bogger haukkaa varmasti litran-kaks enemmän satkulle kun ei rullaa puoliakaan siitä mitä vaikka Nokian kitka.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
P,S ei ne kitkat pilalle mene kesäajolla outoa uupaduupaa mitä tuli välillä kuultua ja jäi rengasjumpat pois syksyin keväin. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
6 litraa enemmän sataselle kesäkelissä M/T kuvioituihin verrattuna omassa ajokissa.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Joo kyllä... heti kun vaan kerkiän kylille (vianooriin), niin rupean tilailemaan niitä Nokian renksuja. tuossa aamulla juurikin jutteli naapurin ammattikuskin kanssa ja niillä on työautossa nokian 8 nastat. Kertoipa että ei ole koskaan paremmilla renkailla ajanut
![]() Miun ajomäärillä nuo renkaat ei tule koskaan kulumaan loppuun. Kun näin eläkeläisenä tuo pakollinen ajomäärä joka Jeepillä tulee on vähän mitätön. Tuo käyttöauto sitten kyllä saa kulkea. Jo pelkästään pentujen kouluun kuskaaminen ottaa 800 km kuukaudessa, kun matkaa 4,9 km ja tie on turvallinen, niin pennut ei saa bussikorttia! paitsi eskarilainen, ja senkin pitäs kulkee yleisellä bussilla... liian riskaabelia. Silloin ku isompi tyttö oli eskarissa, kuski vei sen 2 kilometriä kodin ohi kun ei piippi toiminut. Heitti tytö autosta ulos ja käski kävellä vaan ![]() meni oofipalsta topikiks mutta sou not... ![]() |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Aikoinaan suskan kun ostin niin siinä oli alla Aurorat ja mielestäni helvetin liukkaat, kun ei tahtonut tiellä pysyä vaikka uudenveroisilta näytti. Päätin kuitenkin nyppiä niistä nastat pois ja tehdä kesärenkaat. Kolmatta rengasta nyppiessä ihmettelin, että miksikäs tässä takarenkaassa on tämän näkönen kuvio.. Eturenkaita ihmettelin hetken ja huomasin, että oli sitten asennettu ristiin ja edessä ja takana oli yksi rengas vastakkaisilla puolin asennettu väärinpäin
![]() Nuo aurorat on vissiin semmoset, että niissä tulee ikä reilusti täyteen ennen kuvion loppumista nimittäin mulle tuli myös tuon volvon matkassa nypityt aurorat kesärenkaina, kun viime syksynä sen ostin. Tällä hetkellä taitaa olla kaikissa kolmessa autossa talvirattaina nokialaiset, vaikka aikoinaan kun ensimmäiset tuli auton matkassa niin väitin, ettei noin kalliita renkaita tähän taloon enää osteta..
__________________
----------------------------------------- Suzuki-mies varmistaa pultitkin hitsaamalla. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
miulla on tuossa patrollissa nytten alla talven ajetut hakka 7 suv ja ikäväkseni huomasin saman vian kun muissakin nokialaisissa, 2000km kuivalla ja siulla OLI talvirenkaat, lamellointi aivan paskana ja kaikki nastat katos sinne kuivan asfaltin jaksolle. toki tuo auton painokin jo kiusaa, varsinkin kuivalla ja moottoritiella noita renkaita, mutta pidon mukana katoo kyllä kestokin. seuraavaksi koitettava noksun LT tms joka on suoraan jo suunniteltu hiukan isommalle autolla, SUV kesti tasan saman kun "henkilöauto" kuviotkin.
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Mulla oli FJ:n alla "Hyvät" uuden karheat Hankookin talvikitkat. Hyvä kun ei kesäkelilläkin tarvinnut neliveto pällä ajella.
Nyt alla uudet nokian R2 kitkat ja ihan käsittämätön pitoero noiden välissä ja kulutus tippui sekalaisessa pyörittelyssä varmaan litralla. Nokialaiset on vielä isommat ja leveämmät. En usko että halvimman ja parhaan välillä säästää kauheita summia, toki jos sillä kotterolla käy kerran talvessa kääntymässä jossain, niin asia erikseen.
__________________
Pitäähän ratsuhousujen henkseleissä sen verran löysää olla, että manne kyykkyn pääsee. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on Jeepin alla Michelin XM+S244 renkaat. Vuosilukua ei renkaissa ole, luultavasti 1995
![]() ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kitkat, nastat vai vanhat M+S-renkaat talveksi? | Shuttle | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 11.10.2004 15:26 |
Helvetin vatsatauti | mika | Rakas Päiväkirja | 1 | 13.02.2003 23:32 |
Mikä helvetin maroo? | Lars | Bullshit | 0 | 08.08.2002 12:56 |
Helvetin hyvä paukku. | tuska | Drinkit | 0 | 14.02.2002 16:15 |