Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 06.12.2014, 00:25
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.073
Perusasetus

Käyttöautossa kantsii pitää myös mielessä että joku Kaiman tai Bogger haukkaa varmasti litran-kaks enemmän satkulle kun ei rullaa puoliakaan siitä mitä vaikka Nokian kitka.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 06.12.2014, 07:03
eilhik eilhik ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.11.08
Sijainti: skavaböle
Viestit: 582
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Käyttöautossa kantsii pitää myös mielessä että joku Kaiman tai Bogger haukkaa varmasti litran-kaks enemmän satkulle kun ei rullaa puoliakaan siitä mitä vaikka Nokian kitka.
Juurikin näin itselläni oli XJ,ssä jotkut M+S goodeyar,n Wrangerit ja voi hitto sitä jyrinää ja lopuksi ympärivuotisinarenkaina oli Nokian kitkat made in finland 235/75R15 koossa sama koko oli noissa "kesäkumeksissa" ajosuorite oli alle 10000km vuodessa ja hyvin pyöri 4v ja samoilla kumeilla meni eteenpäin seuraavalle omistajalle , pintaakin oli vielä tallella.

P,S ei ne kitkat pilalle mene kesäajolla outoa uupaduupaa mitä tuli välillä kuultua ja jäi rengasjumpat pois syksyin keväin.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 06.12.2014, 08:08
Repro:n Avatar
Repro Repro ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.10.04
Sijainti: Lappeenranta, Finland.
Viestit: 9.050
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Käyttöautossa kantsii pitää myös mielessä että joku Kaiman tai Bogger haukkaa varmasti litran-kaks enemmän satkulle kun ei rullaa puoliakaan siitä mitä vaikka Nokian kitka.
6 litraa enemmän sataselle kesäkelissä M/T kuvioituihin verrattuna omassa ajokissa.
__________________
Montenegro Offroad Club#10
Montenegro Racing #4
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 06.12.2014, 12:40
nyyperi nyyperi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 08.02.10
Sijainti: Ristiina
Viestit: 434
Perusasetus

Joo kyllä... heti kun vaan kerkiän kylille (vianooriin), niin rupean tilailemaan niitä Nokian renksuja. tuossa aamulla juurikin jutteli naapurin ammattikuskin kanssa ja niillä on työautossa nokian 8 nastat. Kertoipa että ei ole koskaan paremmilla renkailla ajanut Väitti että jos lumellakin polkasee jarrut pohjaan, syttyy hätävilkut etc. Mitä ne noissa premium autoissa sit tekeekään...
Miun ajomäärillä nuo renkaat ei tule koskaan kulumaan loppuun. Kun näin eläkeläisenä tuo pakollinen ajomäärä joka Jeepillä tulee on vähän mitätön. Tuo käyttöauto sitten kyllä saa kulkea. Jo pelkästään pentujen kouluun kuskaaminen ottaa 800 km kuukaudessa, kun matkaa 4,9 km ja tie on turvallinen, niin pennut ei saa bussikorttia! paitsi eskarilainen, ja senkin pitäs kulkee yleisellä bussilla... liian riskaabelia. Silloin ku isompi tyttö oli eskarissa, kuski vei sen 2 kilometriä kodin ohi kun ei piippi toiminut. Heitti tytö autosta ulos ja käski kävellä vaan
meni oofipalsta topikiks mutta sou not...
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 06.12.2014, 20:54
Comax Comax ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.01.12
Sijainti: Rovaniemi
Viestit: 161
Perusasetus

Aikoinaan suskan kun ostin niin siinä oli alla Aurorat ja mielestäni helvetin liukkaat, kun ei tahtonut tiellä pysyä vaikka uudenveroisilta näytti. Päätin kuitenkin nyppiä niistä nastat pois ja tehdä kesärenkaat. Kolmatta rengasta nyppiessä ihmettelin, että miksikäs tässä takarenkaassa on tämän näkönen kuvio.. Eturenkaita ihmettelin hetken ja huomasin, että oli sitten asennettu ristiin ja edessä ja takana oli yksi rengas vastakkaisilla puolin asennettu väärinpäin . Nyt on sitten aurorat kesärenkaina ja pintaa enemmän kuin riittävästi. Talvirenkaiksi ostin nokian hakkapeliitta suv7 ja pakko myöntää, että on parhaat renkaat millä olen ite ajanut, suskan ajettavuuskin muuttuu sen verta, että tuntuu kuin uuden auton olisi hommannut. Monta porokolariakin noilla välttänyt, vaikka olen ollut varma, että kolahtaa niin niinvain on auto pysähtynyt reilusti ennen tokkaa..

Nuo aurorat on vissiin semmoset, että niissä tulee ikä reilusti täyteen ennen kuvion loppumista nimittäin mulle tuli myös tuon volvon matkassa nypityt aurorat kesärenkaina, kun viime syksynä sen ostin. Tällä hetkellä taitaa olla kaikissa kolmessa autossa talvirattaina nokialaiset, vaikka aikoinaan kun ensimmäiset tuli auton matkassa niin väitin, ettei noin kalliita renkaita tähän taloon enää osteta..
__________________
-----------------------------------------
Suzuki-mies varmistaa pultitkin hitsaamalla.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 07.12.2014, 09:26
PunisherFIN:n Avatar
PunisherFIN PunisherFIN ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.13
Sijainti: Savonlinna
Viestit: 1.883
Perusasetus

miulla on tuossa patrollissa nytten alla talven ajetut hakka 7 suv ja ikäväkseni huomasin saman vian kun muissakin nokialaisissa, 2000km kuivalla ja siulla OLI talvirenkaat, lamellointi aivan paskana ja kaikki nastat katos sinne kuivan asfaltin jaksolle. toki tuo auton painokin jo kiusaa, varsinkin kuivalla ja moottoritiella noita renkaita, mutta pidon mukana katoo kyllä kestokin. seuraavaksi koitettava noksun LT tms joka on suoraan jo suunniteltu hiukan isommalle autolla, SUV kesti tasan saman kun "henkilöauto" kuviotkin.
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 07.12.2014, 10:12
Mojoman:n Avatar
Mojoman Mojoman ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.03.07
Sijainti: Nänsesteri, Bermuda.
Viestit: 494
Perusasetus

Mulla oli FJ:n alla "Hyvät" uuden karheat Hankookin talvikitkat. Hyvä kun ei kesäkelilläkin tarvinnut neliveto pällä ajella.
Nyt alla uudet nokian R2 kitkat ja ihan käsittämätön pitoero noiden välissä ja kulutus tippui sekalaisessa pyörittelyssä varmaan litralla. Nokialaiset on vielä isommat ja leveämmät. En usko että halvimman ja parhaan välillä säästää kauheita summia, toki jos sillä kotterolla käy kerran talvessa kääntymässä jossain, niin asia erikseen.
__________________
Pitäähän ratsuhousujen henkseleissä sen verran löysää olla, että manne kyykkyn pääsee.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 07.12.2014, 17:59
khager khager ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 30.07.13
Sijainti: Lohja
Viestit: 208
Perusasetus

Mulla on Jeepin alla Michelin XM+S244 renkaat. Vuosilukua ei renkaissa ole, luultavasti 1995. On varmaan pitävämpiäkin renkaita olemassa
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kitkat, nastat vai vanhat M+S-renkaat talveksi? Shuttle Tekniikka & Jutustelu 2 11.10.2004 15:26
Helvetin vatsatauti mika Rakas Päiväkirja 1 13.02.2003 23:32
Mikä helvetin maroo? Lars Bullshit 0 08.08.2002 12:56
Helvetin hyvä paukku. tuska Drinkit 0 14.02.2002 16:15


Sivu luotu: 03:50 (GMT +2).