![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Juu, se alkupräisten mäntien kromipinta kuplii ja jumittaa jarrut (ihan normaali ongelma vanhoissa Rangeissa ja Discoissa) ja sit ku pistät takas korkkaa tiivistekumit. Eli komppaan edellistä, hanki ne rosterimännät!
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Jos ja kun vaihdat tiivisteet, tilaa niitä hieman ylimääräisiä. Se metallirinkula joka pitää ulommaisen tiivisteen paikallaan on todella kettumainen asentaa ja menee todennäköisesti ruttuun samalla kun sulta palaa pinna.
Jos jollakulla on tähän hyvä kikka olemassa niin kertokaapa. Huolellinen putsaus siihen uraan missä rinkula sijaitsee auttaa kovasti. Itse puristin rinkulaa pikkasella ruuvipuristimella kun avittelin sitä sijoileen. Lopputulos jäi silti arveluttamaan.
__________________
Defe 300tdi -96 Disco 3 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Youtubessa oli video aiheesta jossa männät pantiin pakkaseen ja satulat lämmitettiin ja kasaus suht näppärästi. Männät ja tiivisteet kasattiin ensin keskenään jonka jälkeen tuo lämpö/kylmä käsittely ja kasaus.
Löytyis vain se video...
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kannattaako halkaista?
__________________
Defe 300tdi -96 Disco 3 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Ei kai halkaisusta ole mitään haittaa, varsinkin jos uusii samalla ne lohkojen nestekanavien pyöreet tiivisteet.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
eli bearmachin rinkult oli tosi heikkoa kamaa...verrattuna "laatu rinkuloihin"....painoeroa oli melkein 3g/rinkula eli materiaalista säästetty! http://s440.photobucket.com/user/lac...l?sort=3&o=128 shutpartin satulatkin on ton näköiset uutena. http://s440.photobucket.com/user/lac...l?sort=3&o=127 satulat puhalsin puhtaiksi vahant sisukalut paikallaan ja lupuksi uudet männät ja tiivisteet. http://s440.photobucket.com/user/lac...l?sort=3&o=136 //Janne
__________________
discovery 1 -98 V8 projekti "Fenix" "".......British humour......!" Viimeksi muokannut lacrits68 : 05.11.2016 19:07 |
![]() |
| Luokat |
| discovery 1, land rover, ruoste |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostettu 4x4 käyttis | Ex_inkkari | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 24.04.2012 13:04 |
| Ostetaan käyttis | JariTi | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 29.01.2012 07:28 |
| Ostetaan käyttis | JariTi | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 07.03.2011 13:40 |
| Ostettu Dsl käyttis | ranke | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 03.04.2010 18:20 |
| O: Halpa käyttis | pee | O/M/V Ajoneuvot | 9 | 03.11.2007 01:56 |