Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.10.2014, 10:15
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.454
Blog Entries: 5
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja matke Näytä viesti
ole 12v tykkään liikkua metässä metsästän ja olen kiinostunut offraod autoista haluaisin nissan patrollin
No niin, nuorena se on aloitetava oisko mahdollisesti nuorin palstalainen

__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.11.2014, 11:36
nyyperi nyyperi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 08.02.10
Sijainti: Ristiina
Viestit: 434
Perusasetus

Luulin että olen itseni jossain ketjussa itseni esitellytkin, mutta eniveis, tehdään se tässä uudestaan, ehkä.
Siis olen 48 v. Tällä hetkellä kuntoutustuella, eli semieläkkeellä, selkäjuttujen takia.
Offausta en ole koskaan harrastanut, mutta autoja ja kaikkea mootorilla toimivaa taasen kyllä. Ja palstalla on tullut roikuttua kohta vissiin 10 vuotta, alkuvuodet erinimellä, ja yhden pitemmän tauon aikana unohdin sitten salasanan, ja kun autokin vielä vaihtu, niin tuli sitten vaihdettua nimikin, tai itseasiassa palattua ylä-aste aikaiseen lempinimeen.

Ensimmäinen 4-veto oli minulla Suzuki sj410 avo. Se oli mulla vissiin neljä vuotta 80-luvun lopussa/90-luvun alussa. Tuli pöljyyksissään myytyä, (pirun halvalla vielä), kun yritin pitää omaa firmaa pinnalla, ja piti saada rhaa keinolla millä hyvänsä.
sitten menikin useampia vuosia ettei nelikoita ollut mailla, kaurahalmeilla. Suurimpana syynä ex-vaimon ja sen suvun painostus maastureiden kalleudesta ja niillä ajamisen hirrrveistä hinnoista.
Sitten kun tarpeeksi vittuunnuin, niin ostin vihdoin viimein Isuzu campo avolavan.
Joka sinänsä olikin hupaisa värkki.. Kävin hakemassa sen Oulusta, jossa myyjän puheiden mukaan odotti virheetön, juurikunnostettu auto. Tosin.. Se oli se kunnostus tapahtunut varmaan maahantulo tarkastuksessa, ja jne. Mutta otin kuitenkin. Ja se oli kyllä yllättävän hyvä etenijä lumessa ja kaikessa semmoisessa missä sitä tarvitsin. Ja koneeltahan Isuzut on loistavia, muusta ei sitten puhuta

Seuraava ostos lähes täysvetojen saralta oli Toyota Landcruiser hj 60 ja tietysti 6 hengen paku.. Silloin tällä palstalla oli melkonen konsensus Landcruiserin ehdottomasta hyvyydestä, ettei oikein muita tullut edes harkittua. Ja kyllä, hyvä auto se oli. Lievästi korkia ja ilmatikut ja kaikkee. Enkä ehkä olis edes koskaan luopunut siitä, jos ei ex-vaimo olis muuttunut ex-vaimoksi, ja samassa työmatka kasvoi 150 kilumetriin päivässä.. Kaupungin palkoilla meni kaikki mitä tienasi, dieseliin. Vaihdoin sen muuten sitten vw poloon, ja kaduin, itkin ja surin joka jumalanpäivä sitä ostosta.
Sitten yks kerta olin menossa mökille Pololla, ja perässä oli kärry, ja kärryssä mönkijä. Pojan pikkuinen mopomönkkäri. Ja se "auto" jäi kiinni niillä kottikärry renkaillaan, tai siis tulin yhden mäen alas takaperin, kun ei ylös päässyt...
Ja se oli siinä. Polo jäi tuvan nurkalle odottamaan myyntiä, ja hirvee netin selailu ja offipalstalla kysely alkoi.
Jyväskylästä löytyi tuo nykynen Jeep Cherokee 4.0 renix vm. -90. Ja sen ostamista en ole (ehkä) katunut päivääkään...

Tuon metsäajelun hoidan mönkijällä, ja useasti yritän perustella sen itselleni jollain järkisyyllä, kuten puuhommat. Mutta jäällä sille tulee annettua possua ihan silkasta ajamisen ilosta, ja "vauhdin hurmasta".

Ja muuta.. Harrastan lukemista, kirjoittelemista, kalastusta ja metsästystä jousella, haulikolla , luotipyssyllä.Veneitä on muutama, pikkuinen purjepaatti ja vähän isompi fiskari. Koiria on 3. Pystäri, Nöffi, ja Lapinkoira. Kissoja kanoja ja lisko ja hirvee määrä kakaroita, kun on tullut löydettyä uus emäntä, tosin vanhasta tutusta

kaikkea pusaan, harvoin menestyksellä, etenkin kun köyhyys rajoitta sekä harrastevälineiden ja fasiliteettien osalta. Eli työkalut on halpoja, ja talli on se pohjola talli..
Ja utelias olen, ihan helvetin utelias, ja sikskäpä kyselen aina kaikkee tyhmää. Ja huumorintaju.. se on omituinen, vaikka yritän rajoitta sen ilmineeraamista tälläkin palstalla
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 03.11.2014, 23:06
Easy Rider Easy Rider ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.10.14
Sijainti: Espoo, Suomi
Viestit: 73
Perusasetus

Kohta kolmannesvuosisadan törppö. Liittymistä joukkoon tummaan edesajaa ja aihetta sivuaa MR Gaz M69 mallia Lavia, mekanistisoitavana myös avo 69 ja pari ZiL 157 KE:ta, toinen museaalikirjanpidossa. Lisänä nelivetonen omavalmisteinen Lada-traktori. Harrasteena erisorttinen tekniikka, koneistus- ja pajatyöt, joskus neuvostopanssarien huolto, jne. Leipäviljana tällä haavaa ja jälleen kumin**kerin työt pyöräkuormaajasta kottikärriin.

Offihommista vähemmän kokemusta, joskus vinssiapinan virkaa kokeillu Kulmakorvessa, Petikosta ei kai toinna puhella. Jotain Tojotan tekelettä joskus tehty talkoina..

https://www.youtube.com/watch?v=Q2y__wMT1o4

https://www.youtube.com/watch?v=I4LhrE2EDrI


Möliskää jos joku tunnistaa, oppii ehkä jonkun nicin.

Viimeksi muokannut Easy Rider : 03.11.2014 23:09
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.11.2014, 12:09
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Moikka moi, rekisteröitynyt olen jo aiemmin...
Perkei siis täältä Lohjalta vaan morjes, Kaakkoismurretta puhuva lähemmäs nelikymppinen metalli-, rakennus- ja turvallisuusalojen seka(va)työmiesnainen.

Offiahan miä en siis harrasta ollenkaan (ellei offtopiccia oteta lukuun ), vaan palstalle olen eksynyt syystä että olen tuon SptV:n sisko ja kovasti minua tuo hänen offiharrastuksensa kiinnostaa. Tietty olen velipojalle kade hänen hienosta Suzukistaan, jollaisella mie mieluusti ajelisin kaikki ajoni, mutta minulla on kuitenkin ihan vaan tavallinen ja tylsä perheauto.

Olen suunnilleen aina töissä ja loput ajasta menee esiteinin paimentamiseen. Jos vapaa-aikaa kuitenkin joskus on, niin liikuntaa ja lukemista tulee harrastettua ja olen myös juuri hankkinut digijärkkärin ja kovasti jo halajan pusikoihin sitä testailemaan. Kaikenlainen ulkoilu, puuhailu, erätaidot ja vaeltelu on kiinnostuksenkohteena, samoin eläimet; siis varsinkin tuotanto- ja hyötyeläimet, mutta toki myös lemmikit.
Olen vähän niinku tällainen amispoika tungettuna karjalaismummun vartaloon, eli vahvasti omalaatuinen, mutta takuulla harmiton - eli ihan perus Tsernobylin laskeumasta lapsuudessaan osansa saanut elimäkeläinen.

Sitten joskus isona haluaisin päästä rahasta eroon ja muuttaa jonnekin rakkaan kotomaamme korpiin kylähulluksi - mutta sitä ennen tässä on vielä näitä työmaita kierrettävänä.
Juu että terveisiä tutuille ja peace kaikille tuntemattomille.

Viimeksi muokannut perkei : 05.11.2014 12:17
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 05.11.2014, 12:39
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.454
Blog Entries: 5
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja perkei Näytä viesti
Sitten joskus isona haluaisin päästä rahasta eroon ja muuttaa jonnekin rakkaan kotomaamme korpiin kylähulluksi
Tää on hyvä suunnitelma itsekin joskus pyöritelly samaa mielessä kun kattonu tätä nykymaailman touhua...korvessa kyllä jo asunkin, mut ainahan voi mennä ihan umpikorpeen johon pääsee vaan maasturia vinssaamalla
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 05.11.2014, 12:48
perkei:n Avatar
perkei perkei ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.07.12
Sijainti: Savolax
Viestit: 1.152
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kaitsu67 Näytä viesti
Tää on hyvä suunnitelma itsekin joskus pyöritelly samaa mielessä kun kattonu tätä nykymaailman touhua...korvessa kyllä jo asunkin, mut ainahan voi mennä ihan umpikorpeen johon pääsee vaan maasturia vinssaamalla
Olen vähän ajatellut, että sitten kun tuo lapsi itsenäistyy...
Voisin ostaa hevosen ja traktorin ja maasturin ja panssarivaunun ja ruman koiran ja asustella niiden kanssa jossain mörönperällä. Tai pelkästään koiran ja maasturin. Onhan noita kombinaatioita. Mikäs siellä olis halkoja hakatessa ja lumia kolaillessa.
Mutta sanotaanko nyt näin, että jos tuo teini alkaa osoittaa liikaa villiintymisen merkkejä ja joutuu huonoon seuraan, niin saattaa olla, että lähtö tulee aikaisemmin. Siellähän sitten metässä ihmettelee miksei perketti 4G futaa ja miten sulatetaan juomavesi...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 05.11.2014, 12:53
Gary Grand:n Avatar
Gary Grand Gary Grand ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 10.11.04
Sijainti: Petäjävesi, Finland.
Viestit: 2.894
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja perkei Näytä viesti
Mutta sanotaanko nyt näin, että jos tuo teini alkaa osoittaa liikaa villiintymisen merkkejä ja joutuu huonoon seuraan, niin saattaa olla, että lähtö tulee aikaisemmin. Siellähän sitten metässä ihmettelee miksei perketti 4G futaa ja miten sulatetaan juomavesi...
Tää kuulostaa ihan hyvältä..
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
esittäytyminen, esittäytymisviesti, newbie, uudet offipalstalaiset


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Uusien käyttäjätunnusten varmennus offroadjouni Uutiset 0 15.03.2009 11:48
Tarkkana uusien rekisteriotteiden kanssa! blomi Tekniikka & Jutustelu 106 09.12.2008 17:19
Uusien rekisteröityneiden määrä tänään Käyttäjä This And That 9 02.03.2006 15:41
Uusien nahkapenkinpäällisten asentaminen vm. 1970 Vuosimallit 1968-1982 4 31.12.2003 08:59


Sivu luotu: 03:38 (GMT +2).