Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.10.2014, 09:45
Ab3:n Avatar
Ab3 Ab3 ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 28.02.14
Sijainti: Joensuu
Viestit: 775
Perusasetus

Delegoit jonkun kaverisi tyhjentämään vanhan palosammuttimen postiluukusta sisään... Olettaen että se asunnon ovesta löytyy

Ainahan niitä keinoja löytyy, millä pääsee vähän näpäyttämään mutta kannattaako se pidemmän päälle.. Vuokranantajalle soittoa.

__________________

-ISORY-

Itä-suomen off road yhdistys


SLCK #539


Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 30.10.2014, 10:06
Murros Murros ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 12.08.11
Sijainti: Pirkanmaa
Viestit: 719
Perusasetus

Perinteinen tunti turpiin sillee että ei ole todistajia. Hanskat käteeen niin ei jää jälkiä omiin käsiin. Paras kun delegoit sen homman muille.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 30.10.2014, 10:07
Sami89:n Avatar
Sami89 Sami89 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 08.02.11
Sijainti: Kotka
Viestit: 3.343
Perusasetus

Varottamatta turpaan niin että oppii olemaan. Toista käsittely tarvittaessa.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 30.10.2014, 10:41
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.454
Blog Entries: 5
Perusasetus

Vieläkös Nöykkiössä on se isojen motskarimiesten maja, ne jotka hoitaa mm. perintätoimintaa

Niiltä tilaat konsultointipalvelun...käyvät "konsultoimassa" nilkkiä, et "eihän enää naarmuteta autoja eikä tuhota taloyhtiön omaisuutta, eihän..."
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone

Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 30.10.2014 10:58
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 30.10.2014, 10:51
Ex_inkkari:n Avatar
Ex_inkkari Ex_inkkari ei ole kirjautuneena
Korpraali
 
Rekisteröitynyt: 29.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 6.030
Perusasetus

5 kuukautta kesti häätää naapurista häirikkö, kärsivällinen vaan piti olla
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 30.10.2014, 12:31
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.883
Perusasetus

Autossa on täyskasko. Kävin juuri näyttään auton vahinkoja tuolla korjaamolla. Alustava arvio 5000-7000e korjauskustannukset. Eiköhän se ole lähempänä tuon 7000e kun tuohon ei tahdo saada jälkimarkkinoilta esim. valoja vaan ne pitää tilaa Hyundai tiskiltä. Kaikki valot kun on vielä rikottu. Koko auton maalaus myös. Levikkeisiin se oli myös vetänyt naarmuja ja puskureihin. En tie vaihdetaanko ne vai maalataanko ne vaan?

Isännöitsijä tuossa soitti kyllä ja kertoi että nyt tähän hommaan tulee stoppi, mutta ei sen tarkemmin kertonut mitä se sitten tarkoittaa. Edelleenkään kun ei ole mitään todistetta että juuri tämä nilkki oli käynyt sen tekemässä. Se pesutuvan oven rikkominen on samaa luokkaa. Ei ole todisteita, mutta kun ulko-ovessa ei ole mitään jälkiä. Siitä on menty avaimella, mut pesutupaan ei pääse yöllä sisään kun sähkölukko estää sen ja sen takia se vetäs kirveellä oven läpi. Ei se kyllä sit ollut pyykkiä edes pessyt.. Taloyhtiössä asukkaat pelkää jo kaveria sen verran että eivät uskalla valittaa/ilmoittaa mistään mitä se tekee. Joutuvat sen silmätikuksi. Sen olen jo huomannut että meikäläistä se välttelee. Jos se pihalla näkee että olen tulossa siihen niin se juoksee aina kämppäänsä. En tie miksi. Olen kait ainoa taloyhtiössä joka ei pelkää kyseistä nilkkiä. Ehkä se jotenkin pelottaa sitä sitten kun joku ei pelkää sitä?

Vaahtosammutin ei myöskään toimi, koska postilaatikot on omassa rivissä talojen ulkopuolelle. Lisäksi se tässä viikolla tuon oman postilaatikkonsa tuhosi kun ei ilmeisesti avain sopinut siihen. Siitä jo ilmoitin ettei ole mikään kiire sitten korjata tuota postilaatikkoa. Hakekoot postinsa siitä maasta. Naapurin postilaatikon se poltti tuossa eräs päivä. Toisen naapurin postilaatikon se myös tuhosi kun luuli sitä omaksi postilaatikoksi ja avain ei käynyt siihen. Näitä riittää. Jotenkin tässä syksyllä se on varsinkin aktivoitunut. Seinänaapurinsa kimppuun se kävi takaapäin ja tämän jälkeen juoksi äkkiä karkuun. Tappouhkauksia se on varmaan jokaiselle asukkaalle huudellut. Erään naapurin varastoon se murtautua ja sotki sen. Kolme autoa se on nyt tuhonnut sieltä.. Kaikkea kivaa.

Ihania nuo nilkit. Aina pitäisi löytyä vähintään kaksi todistajaa joka hemmetin valitukseen. Ongelma on löytää niitä todistajia kun kukaan ei uskalla laittaa nimee paperiin kun tämä nilkki vainoo.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 30.10.2014, 13:13
james_III:n Avatar
james_III james_III ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 11.11.03
Sijainti: Finland.
Viestit: 1.199
Perusasetus

Mopokerhosta todistajat?
__________________
Offi videoita: klik
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 30.10.2014, 14:54
LöpöLassi:n Avatar
LöpöLassi LöpöLassi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 03.01.05
Sijainti: Muaseutu..Pohjois-savo
Viestit: 422
Perusasetus

pikkusen käsittelet urpoo ja vaikka julkisella paikalla.
niin tein itekin..no kannattiko.? tuomio tuli ja lässyn lässyn sai korvauksia mutta loppu kerta laakista kaikki länkytys ja muu kikkailu.
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 30.10.2014, 18:50
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.113
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O Näytä viesti
Autossa on täyskasko. Kävin juuri näyttään auton vahinkoja tuolla korjaamolla. Alustava arvio 5000-7000e korjauskustannukset. Eiköhän se ole lähempänä tuon 7000e kun tuohon ei tahdo saada jälkimarkkinoilta esim. valoja vaan ne pitää tilaa Hyundai tiskiltä. Kaikki valot kun on vielä rikottu. Koko auton maalaus myös. Levikkeisiin se oli myös vetänyt naarmuja ja puskureihin. En tie vaihdetaanko ne vai maalataanko ne vaan?
Ei muuta kun kertakorvausta lapaseen ja etit maailmalta lyhdyt. Jää vielä monen monta toimintatonnia hyödyllisempäänkin kuin naarmujen peittämiseen.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 30.10.2014, 20:11
PunisherFIN:n Avatar
PunisherFIN PunisherFIN ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.13
Sijainti: Savonlinna
Viestit: 1.883
Perusasetus

kyl tollaselle löytyy roti, vetää sivulle ja juttelee poikien juttuja ja kertoo asiallisesti et miten käy jos ei osaa olla.. jos ei usko aikamiehen sanaa niin tilaa se "konsultointi"
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!

Viimeksi muokannut PunisherFIN : 31.10.2014 18:56 Perustelu: editoitu yllyttämiset pois..
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 30.10.2014, 16:09
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.324
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kaitsu67 Näytä viesti
Vieläkös Nöykkiössä on se isojen motskarimiesten maja, ne jotka hoitaa mm. perintätoimintaa
Siinähän tuo on vanhalla paikalla Laita Nerdo privaa jos tarviit ammattilaisten apua, voin lainata tyttöjen skootteria ja kurvata poikien pihalle pyytämään jelppiä
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 30.10.2014, 16:36
Nostokurki:n Avatar
Nostokurki Nostokurki ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.09.09
Sijainti: Siilinjärvi, pohjois-savo, Suomi
Viestit: 1.310
Perusasetus

No hyvä, että sulla on ymmärtävä vakuutusyhtiö.

Mulla ei ollut. Autossa kasko, autossa naarmut, tekijä tiedossa. Vakuutusyhtiö pesi kätensä sanomalla "ei ole ilkivaltaa, kun on autolla tehty ja tekijä tiedossa, ne menee sen liikennevakuutuksesta mikäli se todetaan syylliseksi". Tekijä ei tunnusta, poliisin rikostutkija on tekijän puolella, maksut jäi minulle...
__________________
Kuka muka on niin laiska, että jättää lauseen ke
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 30.10.2014, 18:09
reynolds reynolds ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 01.08.10
Sijainti: Lohja
Viestit: 253
Perusasetus

Vedä päähän tollasta saatanan hörhöö. Toisaalta sit saa ite olla helvetin varuillaan. Ei voi ikään tietää missä saatanan virtuaalimaailmassa tollaset elää, hapot porisee päässä ja sattuu joku spiderman/teräsmies moodi päälle niin voi kyl alkaa puukot ja pyssyt viuhuu.
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 30.10.2014, 18:42
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.047
Perusasetus

Mallia kannattaa ottaa sellasesta taloyhtiöstä, jossa asiat hoidettu paremmin tässä suhteessa.

Itse olen voinut seurata sellaisen taloyhtiön edesottamuksia, jossa on ollut ongelmia kohtuullisen paljon. Asiat on mennyt parempaan suuntaan kun vuokra-asuntojen osuus ei ole enää kauhean suuri ja on ollut niin suuria ongelmia, että asioista on ruvettu puhumaan vakavammin eikä noin vain siedetä häiriökäytöstä.

Ongelman torjuminen vaatii aktiivisuutta siinä vaiheessa kun hommaa vuokralaisia vuokra-asuntoihin. Talosta on syytä saada sellainen, ettei se ole hörhö myönteinen.

Viimeksi muokannut tekniikkamies : 30.10.2014 18:51
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Offailemaan 20v päästä Nerd-O Chit-Chat 26 11.08.2005 17:44
Miten eroon puhelinmyyjästä? Santeri Jokes 11 27.01.2005 09:19
Kuinka päästä autoon sisään? Nerd-O Chit-Chat 20 23.11.2004 12:46
Korotusajatelma omasta päästä. Gemari Tekniikka & Jutustelu 14 28.07.2004 08:56
Eroon maamme surkimuksista! Lars Niilo Paasivirta - Correct Opinions 0 18.12.2001 16:01


Sivu luotu: 22:15 (GMT +2).