Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.10.2014, 06:57
savustin savustin ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 11.04.12
Sijainti: kaukana
Viestit: 681
Perusasetus

Öljynpaine venttiili siellä vähän takertelee josko joku pöpö välissä jollei muuten asetu niin auki ja vähän hioa pintoja

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.11.2014, 21:13
ttervola ttervola ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 02.01.13
Sijainti: Kemijärvi
Viestit: 52
Perusasetus

öljyä valuu taas.


Taas ilmaantu öljyvuoto. Tälläkertaa suodatin ok mutta nyt alko öljyä valumaan jakopään kopan sisästä eli kampiakselin stefan pullautti. Voiko öljypumpun epäkunto, (öljyn ylipaine) nojata kampiakselin stefaan ja pullauttaa pois. Huohotin toimi oikein.

Suodatinjalasta puhdistin kaksi venttiiliä. Onko öljypumpussa vielä rajotin venttiili?

Öljynpaineelle en ole vielä mittaria laittanu mutta vakio mittarin vetää pohjaan asti jo tyhjäkäynnillä. Tiedä sitte näyttääkö oikein, ennen johto oli ollu poikki niin ei ole vertailu kohtaa.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 05.11.2014, 22:08
luke_L:n Avatar
luke_L luke_L ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.11.04
Sijainti: raajärvi\kemijärvi
Viestit: 167
Perusasetus

voisko olla et on vaan liian jäykkä viskositeetti öljyissä pakkasille? suodatin tukossa tai jtn..
__________________
toyota lj73
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.11.2014, 22:17
ttervola ttervola ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 02.01.13
Sijainti: Kemijärvi
Viestit: 52
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja luke_L Näytä viesti
voisko olla et on vaan liian jäykkä viskositeetti öljyissä pakkasille? suodatin tukossa tai jtn..
Suodattimia kokeilin 2kpl uusia ja öljy uusi 10-30. Pakkasta ei ollu juuri nimeksikään. Stefaan ei taida olla paineella merkitystä, se oli vain luultavasti huonoa tuuria ja pitkän seisonnan tulos. Uus mittari pitää asentaa ja varmistaa paineet vielä.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 05.11.2014, 22:32
karisa:n Avatar
karisa karisa ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 31.08.11
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 664
Perusasetus

Edelleen, tekee painetta kampikammioon. Paineet karkaa silloin tappiin ja eka joka hajoo on suodatin yleensä, nyt sait sen pitämään niin pullautti stefan irti.
__________________
Hilux 2.4TD + MADzuki 3.0
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 05.11.2014, 23:47
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.329
Perusasetus

Yhden HJ:n tiedän, jossa Motonetin suodattimesta pullahti tiiviste pois. Kesken ajon, lämmin kone, ja kaikki ok. Tuli laakerivahinko isomman kaavan mukaan, ja lopulta koko moottori vaihdettiin toiseen. Motonet korvasi uuden suodattimen, ei muuta. HJ:n omistaja ei sattuneesta syystä halunnut uutta suodatinta...

Mulla oli joskus 2002 bemarissa öljynpaine venttiili tehnyt pykälän pesäänsä. Kylmänä mekaaninen teollisuusmittari näytti 6-10 kilon paineita..!!! Mutta Mann-filter ja muutkin osat kestivät. Vaihdoin toisen öljypumpun rungon (venttiilin pesä samassa valussa), niin alkoi taas olemaan normaalit paineet.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 06.11.2014, 00:07
hiluvitkutin:n Avatar
hiluvitkutin hiluvitkutin ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.07
Sijainti: keitele, Finland.
Viestit: 2.366
Perusasetus

"kunnossa" olevassa tojossa ei taida mittari paljo heiluakkaan. Ainakaan sinne ylöspäin...
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 06.11.2014, 08:45
ttervola ttervola ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 02.01.13
Sijainti: Kemijärvi
Viestit: 52
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja karisa Näytä viesti
Edelleen, tekee painetta kampikammioon. Paineet karkaa silloin tappiin ja eka joka hajoo on suodatin yleensä, nyt sait sen pitämään niin pullautti stefan irti.
Huohotin on vakio huohotin letku joka juuri puhdistettu, ei ollu kiinni imuputkessa, nätisti siitä ilmaa kyllä kulki. Eikä huohotus tuntuis mitenkään normaalista poikkeavaa vaikka öljykorkin aukasee.

Nuo paineenrajotinventtiilit kiinnostaa vielä, eli onko pumpulla oma rajotinventtiili vai onko ainoastaan ne kaks siinä öljysuodattimen kupeessa? Jos anturi kunnossa nii jossain puolenvälin tietämillä taitaa öljynpaine asua vakiomittarissa?
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 07.12.2014, 23:15
Nosedigger Nosedigger ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 31.07.12
Sijainti: Porvoo
Viestit: 24
Perusasetus

öljynpaineen rajoitinvettiilivialta haiskahtaa vahvasti. Joitain kertoja osunut vastaava ilmiö kohdalle ja aina syynä ylipaineventtiilin toimimattomuus. Joskus ollut väärin kasattu öljypumppu ja kerran sellainenkin tapaus, jossa pumppu ja suodatinjalka eri koneista kasailtu ja molemmista puuttui ylipaineventtiili (ko. koneissa venttiili saattoi olla kummassa vaan) taisi olla vanha mersun tiisseli. En muista ulkoa ko. moottorin speksejä, mutta tarkistaisin sen ylipaineventtilin toiminnan.
__________________
Isommat renkaat ja isompi moottori
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
suuttimen tiivisteen irrotus ongelma hopeahuoli Tekniikka & Jutustelu 12 27.01.2014 22:41
Kosteus pois tupla lasien välistä? KoniJeep Tekniikka & Jutustelu 17 08.06.2013 15:44
tavaraa turku-kajaani välistä stemey Tekniikka & Jutustelu 6 28.01.2011 17:13
HJ60 öljypohjan tiivisteen vaihto samid Tekniikka & Jutustelu 3 15.08.2006 17:57
Kannen tiivisteen vaihto: Range & VM Masu Tekniikka & Jutustelu 9 24.03.2006 11:58


Sivu luotu: 21:52 (GMT +2).