![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Ei oo tietoo minkä mallisesta samuraista oli, mut oma on highroof niin epäilen et matala ja korkee kattosessa on ero.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Auto taas kerran alkoi nykimään, kun töihin piti mennä.
Noin 3 kertaa sammui ajon aikana, vaikka vasta vaihdoin täyspaskaisen bensansuodattimen..ei auttanut näköjään. Joskus pätkii joskus ei..en ymmärrä missä vika voisi olla. Kävin mätönetistä hakemassa uudet tulpanjohdot ja pistin tilaukseen virranjakajan kannen. Virranjakajan kansi näytti olevan aika kulunut ja myöskin hapettunut. Myös kaajoin tankkiin Valveline Fuel injector and carburettor cleaner nimistä ainetta..olikohan virhe noin vanhaan autoon? Ainakin tuntui, että tyhjäkäynti parani ja joka tehoa tuli lisään, mutta en havainnut nykimistä, kun sen pari km ajoin. Olisko bensapumpussa vika? paalille joutas koko romu, jos nykimistä ei saada kuriin. osaako joku myös kertoa, että mikähän hätä moottorinlämmittimellä on, kun ei lämpene sitten ollenkaan, kun kytkee defa johdon kiini. sisälämmitin toimii kuten pitääkin. Näyttäisi, että autossa on alkuperäinen letkulämmitin. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Kyllähän ne bensapumput siellä monesti reistailee, ja aiheuttaa juuri tuommoista vaivaa, mutta ei se ennen kuulumatonta olis, vaikka se sun just vaihtama suodatinkin olis jo tukossa, jos olet jo jonkun aikaa ehtinyt ajamaan sen kanssa, että kannattaa sinnekin vielä kurkata varuilta.
__________________
-Pauli- |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Mulla on tehnyt kahdella eri suodatinkonfiguraatiolla sen että paataa letkun tukkoon ennen suodatinta. Sai ekalla kerralla vähän hakea vikaa.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Eikä oo tankkia ajettu ryttyyn?
Mulla se mekaaninen bensapumppu teki just tommosta kiusaa(selvis parilla läpinäkyvällä letkulla että imi ilmaa pumpun jälkeen ihan simona,vissiin kalvo oli entinen)! Sitä kaasaria voi koittaa elvyttää sillain(jos ei jaksa purkaa),Että ottaa putsarin+putsarin ruuvin pois ja kone käyntiin ja kunnolla kierroksia ja lyö lennosta nahkarukkasen tukkeeksi päälle ja just kun meinaa hyytyä kokonaan,Niin raottaa vähän hanskaa ja toistaa jonkun kerran,Niin voi lähteä röhnät liikkeelle .
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Tankki on ehjä, eikä ole ajettu ruttuun.
Onko tuo bensapumppu vaikea asentaa tuohon suzuki sj413.seen. Itse suuresti epäilen sitä, että siinä on syy. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Päivää paraatijoukot. Tuoreena SJ413:n omistajana mieltäni askarruttaa proseduuri rengaskoon muutoskatsastamiseksi. Nykyisellään otteessa on 195/75/15 mutta jos olen tulkinnut lukemaani oikein, vekottimeen olisi mahdollista pultata 235/75/15 -kaliiperin kummit? Millä tavoin tuollainen muutoskatsastus käytännössä tapahtuu, tarvitsenko jotain dokumentteja ja jos niin mistä moiset saa haltuun. Koitin eilen kysellä paikalliselta konttorilta vastausta mutta ilmeisesti ulosantini oli jossain määrin epäselvää koska insinööri ei tuntunut ymmärtävän mistä on kyse, eikä aihepiiri tuntunut muutenkaan kuuluvan kaverin suurimpiin kiinnostuksen aiheisiin. Aihetta lienee sivuttu täällä jo aiemmin, mutta en mielestäni löytänyt haulla hakemaani. Kiitoksia avusta!
|
![]() |
| Luokat |
| samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? | Sirernog | Tekniikka & Jutustelu | 188 | 20.04.2012 20:30 |
| Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... | regular | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.05.2007 22:13 |
| Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 25.06.2006 17:18 | |
| Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.02.2005 19:17 |
| Tyhmiä kysymyksiä | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 13.09.2004 13:47 |