Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.10.2014, 20:37
waffen waffen ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.08.11
Sijainti: helsinki
Viestit: 170
Perusasetus

Tinaamalla olisin itse kokeillu mut tosiaan jos on v irrottaa niin sitten vähän vaikeeta jos vuotaa.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 18.10.2014, 11:49
Ab3:n Avatar
Ab3 Ab3 ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 28.02.14
Sijainti: Joensuu
Viestit: 775
Perusasetus

Kiteellä(jäähdytin ja konekorjaamo rouvinen) käytin LJ:n syylärin paikattavana. neljä reikää paikkas, joista puolet oli tyyliin ''tuosta hajoaa seuraavaksi'' ja hitsas ylävesiletkun ''kaulan'' kuntoon.

Velotti työstä 70€.

Syyläri sinne, ja totes että käykää odotellessa tutustumassa johonkin kiteen kebabmestaan. Käytiin kebabilla, ja kun mentiin takaisin niin hitsattu, koeponnistettu ja maalattu syyläri odotteli tiskillä.

Joensuussa on myös yksi kaveri joka hitsaa ja korjaa noita oman päivätyön ohessa, muttei koeponnista... Eli pitää olla esittää mistä vuotaa, hän paikkaa ja itse saat hoitaa ponnistuksen.
Hintakin on sitten sitä mukaa, että passaa ''työttömän'' käyttää hyödyksi...

Ja jos on alumiinisyyläri, niin tiedän vähintään pätevän hitsarin alumiinille....
__________________

-ISORY-

Itä-suomen off road yhdistys


SLCK #539



Viimeksi muokannut Ab3 : 18.10.2014 11:50 Perustelu: EDIT; lisätty tekstiä
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.10.2014, 11:58
Rytari:n Avatar
Rytari Rytari ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 28.09.04
Sijainti: Parkano, Finland.
Viestit: 5.345
Perusasetus

kyllähän noita pystyy itsekkin korjaamaan jonkuverran, hakee suolahappoa apteekista ja putsaa sillä vuotavan kohdan ja tinalla sitte vaan umpeen.

janhan jäähdyttimen korjaus on väillä vähän semmosta... no joo, ne kun tuppaa oleen sisältä tukossa ja teho heikentynyt, sitte kun rupeaa vuotamaan niin tarkkaan kannattaa harkita laittaako siihen puolet uuden hinnasta rahaa jos joutuu jossain muualla korjauttamaan
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 18.10.2014, 12:24
IironSika:n Avatar
IironSika IironSika ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 15.05.03
Sijainti: Hollola, Finland.
Viestit: 2.384
Perusasetus

Tähän pakko mainostaa palvelevaa jäähdytinkorjaamoa Lahdessa, jolle mikään homma ei tunnu olevan "eikäy eionnistu". Kaikki hommat tuntuu maksavan sen 50e, homman suuruudesta riippumatta. Viimeksi LJ:n syyläriin täyttökorkin siirto RJ:n syyläristä, yhden vuotokohdan paikkaus, koeponnistus ja syylärin maalaus sen 50e.

http://www.fonecta.fi/yritykset/Laht...rjaamo+Oksanen
__________________
Sika ajaa Possulla
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 18.10.2014, 12:45
Tuomo Tuomo ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.04.08
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 788
Perusasetus

Äläs nyt, viimeks makso Suburbanin syylärin korjaus 70€. Tosin tinaamista oli aika paljon, oli erään tollopelottoman (ei nimiä.. ) asennuksien jäljiltä 16" sähöflekti pyrkinyt kennosta läpi.

Oksanen on ns. lajinsa viimeinen tällä suunnalla, eikä oo enää mikään teinipoika... kait se täytyy ruveta opettelemaan totakin hommaa että sais edes noi omat romut parsittua kasaan...
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 18.10.2014, 17:37
Rytari:n Avatar
Rytari Rytari ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 28.09.04
Sijainti: Parkano, Finland.
Viestit: 5.345
Perusasetus

m en silti viitsinyt edes harkita maksaa 50-70€ + kuskauksia jeepin vanhan syylärin paikkamisesta kun uus maksoi alta satasen rokkiautossa... toki siis tapauskohtaista ja hienoa että korjaajia vielä löytyy
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 18.10.2014, 18:21
maddis maddis ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 01.11.09
Sijainti: Ylöjärvi
Viestit: 504
Perusasetus

Mitä itsellä on kokemusta noista tarvikesyyläreistä niin mielummin korjauttaa vanhaa(olettaen että se on alkup. eikä tarvike myös) kuin tommosen tarvikkeen laittaa.
__________________
"If in doubt - flat out"
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 18.10.2014, 19:39
Tuomo Tuomo ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.04.08
Sijainti: Lahti, Finland.
Viestit: 788
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rytari Näytä viesti
m en silti viitsinyt edes harkita maksaa 50-70€ + kuskauksia jeepin vanhan syylärin paikkamisesta kun uus maksoi alta satasen rokkiautossa... toki siis tapauskohtaista ja hienoa että korjaajia vielä löytyy
Subbarin syyläri maksaa n. 400€ ja tää kyseinen korjattu yksilö oli uudenkarhea, sen takia korjattiin.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Syylärin korjaus? Janne1986 Tekniikka & Jutustelu 17 16.09.2023 21:52
Syylärin juottaminen maddis Tekniikka & Jutustelu 12 17.04.2014 06:50
Syylärin suojaus Paavo Tekniikka & Jutustelu 8 30.03.2005 10:44
Syylärin mittoja ? MakeH Tekniikka & Jutustelu 4 13.03.2005 22:17
syylärin suojaus jjtp Tekniikka & Jutustelu 9 13.08.2004 10:08


Sivu luotu: 22:39 (GMT +2).