![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Vai oikein diplomi...se selittääkin jo paljon ![]() Luulisi sitten ymmärtävän ettet voi muuttaa fysiikan lakeja. Energiasisällöltään huonommalla polttoaineella ei voi saada samasta koneesta samaa tehoa, ellei ruuttaa sitä energiasisällön suhteessa enemmän.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Tuolta voipi katsella noita Flex-fuel kulutuksia hieman virallisemmasta lähteestä:
http://www.fueleconomy.gov/feg/byfuel/FFV2013.shtml Aika yleisesti näyttäisi E85:lla kuluttavan 30%, jopa 40% enemmän, automallista riippuen. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
2008 mallissa menee ilmoitettujen lukujen mukaan 36% enemmän RE85:sta ja 2013 mallilla 22%. 96:sen luvut osoittaa ettei näihin ehkä kannata sokeasti luottaa vaikka kuinka virallisia on. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ajelin 72 Cadillac Fleetwood illa ihan sujuvasti taannoin noin fifty fifty seoksella ilman mitään säätämisiä 472 kone. Ei suuremmin tutkittu oliko joskus enempi tai vähempi etanolia, noin suunnilleen vaan ja toimi. Nykysellään kauppakassina on Italian ihme Fiat 2003 pikkukoneella, 1.2 16 venttiilinen, sinne laitettiin ihan kylmiltään etanolia täyteen kun tartti tankata, eli jäi muutama litra bensaa. Alkuun ihmeteltiin että no tämähän toimii, mutta ilman pikkusen viilennyttyä tuli kylmäkäynnistys ongelmaa, pitkä startti ja vähän vajaasti käyntiin ja tuosta syystä vikavalo palamaan.
Kiinan obd testeri kertoi laihan seoksen syyksi niinkuin arvattiinkin. Valo sammuksiin ja lämpimimmillä keleillä toimi ok. Tilasin Saksalaisen kaupiaan kautta Honkongista 39e postikuluineen maksaneen muutosboxin. Halvin mitä löytyy meiningillä. Nytpä ei ole ko valoa sytytellyt enää, vaikka kylmäkäynnistys pikkusen takkuaa kun pakkaselle mennään, joutuu starttaileen ja antaa hetken käydä ennen kuin kaasuun koskee. Kumminkin vuoden etanolilla mennyt, välillä tuo seissyt pitempäänkin ja toimii kun käyttöön ottaa. Katsastuksessa käytetty tuoltaan, puhtaalla etanolilla mitattu ja oikein hyvät päästöt oli. Toki aivan virallisen laillinen ei liene muutos, taisi olla että se 02 ford focus oli ainuita jälkeenpäin muutettavia autoja sen vtt n mittauksen vuoksi.https://fi-fi.facebook.com/st1suomi/...16289485048536 Erilaisia keskusteluita netistä löytyy tästä asiasta ja miten katastuksessa suhtauduttu on jos huomattu- lopullista virallista kantaa en tiedä miten on. Halvalla autolla joka muutenkin kulkisi halvalla eli pienikulutuksinen kottero, pääsee vielä halvemmalla näköjään kun viinaa tankkiin. Jos ei muuta niin edes mieltä vähän lämmittää kun eurot ja litrat pysyy mittarin näytöllä suunnilleen tasoissa tankatessa. Vähän saisi olla enempi etanolia myyviä asemia vaan. Ruotsissa kuulemma etanoli autot vähenneet liikenteestä, uutena oli tukenut valtio niiden ostoa jotenkin, ja ihmiset osti volvoa ja saabia- nyttemmin niillä liikkuvat bensalla vaan, ja ei myydä enää juuri missään etanolia. Suomeen suunnitellaan sinnetänne bioetanoli tuotantoa, kummallista sinällään, aikavähän loppujen lopuksi käyttöä aineelle ilmeisesti vielä, ja tuo lainsäädäntö omalta osaltaan myös omituinen- ristiriidassa pikkuisen.
__________________
no 5 year warranty awailable ,нет 5-летняя гарантия ,no 5-aastane garantii ,全く5年間保証しない ,沒有5年質保 ,ej 5 års garanti, aucune garantie de 5 ans, ไม่รับประกัน 5 ปี,no 5-sano damaanad, keine 5-Jahres-Garantie, ymmärräkkönää ei 5 vuojentakkuuta
Viimeksi muokannut tonnisata : 16.10.2014 12:33 |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Suomessahan valtio tukee tuota E85 hintaa pienemmällä verolla.
Veroton maailmanmarkkinahinta on melkein samoissa bensan kanssa. Eli mitään kauhean kalliita muutoksia ei kannata tehdä, kun valtio voi koska tahansa muuttaa tuota verokohtelua. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() Vaikka sadan vuoden päästä autot kulkee varmaan minikokoisilla ydifuusioreaktoreilla, sitä takuulla verotetaan ihan siinä missä bensaa tänä päivänä, haha! Vaikka joku saaterin pellepeloton keksisi hernerokka-kirnupiimä-pieruilla kulkevan auton, niin joku pykälä varmasti senkin verottamiseen löytyy. ![]() Niin mukavaa äijähommaa kuin vanhalla bensarosvo-Jeepillä ajaminen onkin, niin käyttökinnerin 6l/100km kulutuksella syntyvää bensalaskua maksaessa voi olla vain tyytyväinen.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Lainaus:
![]() Häkäpöntöt on vielä verottomia, vuonna 2006 47 kpl rekisterissä. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
http://www.korridor.se/aryan/acadian...s_search.phtml
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Bensan hinta senkun tippuu. 1.499 saa jo meidänkin pitäjästä.
![]() Täytyy varmaan alkaa V8 Jeeppiä katselemaan. Ei kehtaa kauaa enää tollaisella pari pyttyä vajaalla ajella. |
|
#10
|
|||
|
|||
|
Mikäs tilanne e85 autoilijoilla tällä hetkellä? Montako konetta telakalla? Kävin just Jeeppii ekakertaa eläissäni laittamasaa 15 litraa hintaan 0.999€. Tuntui kyllä hyvältä katsoa kun litramittari kieppui nopiampaan kuin eurot. ihan kuin enenenmuinoin Dieselin kanssa...
|
|
#11
|
||||
|
||||
|
Rauha, hyvät herrat rauha. Isot vapari-bensarosvo-V8:t ei ole paljoakaan harmissaan seoksien oikeellisuudesta, kun sitä kakkua menee pyttyyn jokatapauksessa PALJON. Toista on pikkukoneiset viritetyt turbohirmut, joissa pitää olla Hestecit sun muut vermeet viimesilleen säädettynä, ettei isipapan rahoilla rakennetut vääränkätiset japsi-sportit vain räjähdä ekassa täyskaasukiihdytyksessä naapurin Solikka-Suikalle.
Ja Ameriikassa kun Jeepulat on suunniteltu, niin siellä on pitänyt ottaa huomioon, että paikalliset sohlot voi tankata bensakoneisiin mitä tahansa paitsi dieseliä ja vermeiden pitää silti toimia. Sikäli fysiikan lait ja lämpöarvot on mitä on ja Jeepin tankkiin voi laittaa pienemmän tilipussin hupenemisen vuoksi ainakin osan RE85:a. Karavaani kulkee ja kaikki on oikeessa.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| UAZ muunnos RE85 | AnDDDr | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 06.06.2013 18:14 |
| Myyty Bronco II vm88 2.9i re85 | 1Chevy80 | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 26.04.2012 19:02 |
| Auto AVK:sta | jappe | Tekniikka & Jutustelu | 32 | 21.08.2011 18:31 |
| La:sta | Ralf80 | Chit-Chat | 2 | 20.01.2009 00:45 |
| Lähetyskulut usa:sta | plejman | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 28.12.2007 13:01 |