Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.09.2014, 18:54
RalliJari RalliJari ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.01.09
Sijainti: Iisalmi
Viestit: 423
Perusasetus

Onko tää rojekti edistynnä?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 26.09.2014, 02:04
ajelija:n Avatar
ajelija ajelija ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.04.10
Sijainti: Kuopio
Viestit: 1.242
Perusasetus

Hieno on rojekti. Täällä Kuopiossa oli Detroitin dieseleillä linja-autoja melko erikoiset äänet verrattuna "normaaleihin" moottoreihin. Käy varmasti tosi hyvin sisun koneeksi.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 26.09.2014, 22:47
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RalliJari Näytä viesti
Onko tää rojekti edistynnä?


On.

Viime juhannuksena siirsin sen takapihalla eri paikkaan kun oli tiellä. Neljä vuotta seisottuaan lähti kahdella henkilöauton akulla käyntiin noin sekunnin starttauksella... Piti vaan koittaa että jaksaako pyörittää pienillä patterilla, kun tarvii vielä kuitenkin ilmata. Mutta paskan marjat, Leyland hörähti heti tulille.

Detroit Diesel 8V71 huilaa sisällä lämpimässä (no, ainakin kuivassa).
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.08.2015, 23:46
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

Sisu ei ole edistynyt vuosiin mihinkään suuntaan, kunhan on vain seissyt verstaan takapihalla piilossa...

Olin kesäkuussa oman kylän torille pystytetyssä kaljateltassa, ja kaveri kyseli Sisusta. Silloin, pienessä humalassa, sain valtaisan idean. Mehän mennään tänä vuonna Jämille Sisulla...!!!



Otin akut pois mönkijästä, sekä 2002 Bemarista, ja laitoin ne Sisuun paikoilleen. Akku kaapelit eivät sopineet paikoilleen, mutta onneksi kaapeleissa oli varaa vetää niitä ulospäin. Toisen kaapelikengän jouduin uusimaan, kun se oli halki, maksoi 2.50 euroa. Ainoa varaosa mitä ostin tähän remonttiin... Pienet akut, 55 ja 60 Ah, tuin kuormaliinalla, ja lankun pätkällä.

Huomatkaa maassa oleva valkoinen puru. Se on ohjaamon sisältä, katosta ja takaseinästä. Puhalsin paineilmalla kopin tyhjäksi hilseilleestä maalista.

Kun ostin Sisun, siinä ei ollut paljoa sivuikkunoita. Kuskin ovessa ei ollut mitään, ja repsikan puolella puuttui liukulasi. Korvasin ne tilapäisillä pleksi-ruuduilla, jotka saivat olla paikoillaan yli 10 vuotta.

Nyt halusin alkuperäiset liukulasit toimintaan. Helteellä on suorastaan luksusta avata sivulasi.

ZAUlta ostamani lasin kehykset sopivat repsikan puolelle melkein heittämällä, piti vaan ottaa rälläkällä pienet palat pois ovesta. Ihmeporautuvilla ruuveilla kehys kiinni, helppoa kuin heinän teko.



Kuskin puolen lasista puuttui liukulasi. Ei muutakuin vanha ja paljon sahattu sirkkeli käymään, ja ennen paikoillaan olleesta pleksistä sopiva palanen.



Ja siinä se istuu kuin hanska kehyksessä. Porasin vielä pleksiin reiän, ja laitoin nupin mistä vetää.

Mutta mutta, ettei olisi liian helppoa, niin edellisessä kuvassa oleva A-45 ikkunan kehys ei sopinut millään tavalla autoon. Se oli liian leveä ja korkea ikkuna aukkoon. Olen ennekin huomannut, pleksejä sahatessa, että ovet ovat erilaisia keskenään.

Ei muutakuin pikku rälläkkä laulamaan, ja sahasin 10 mm soirot pois joka puolelta ovesta. Sitten alkoi kehys istumaan paikoilleen. Ei hyvin, mutta istuu kuitenkin.

Kuskin ovi taitaa olla mallista KB-45...?!

Kuskin tuulilasin pyyhkijän toimintaan laitto oli myös eräänlainen seikkailu. A-45 pyyhkijänvarsia ei minulla ole, joten tein luovan korjauksen. Pyyhkijän moottorin boorin päälle 3/8" UNC kuusiokolopultin kanta, ja puikolla kiinni. Siihen vasaralla naputeltuna Bilteman venetarvike pyyhkijänvarsi kiinni, vähän lyhennettynä. Varteen vielä omalta verstaalta löytynyt sulka, niin homma toimi. Ei ole hässäkästä kuvia, eikä kukaan kuitenkaan tästä ymmärtänyt mitään? Toimi joka tapauksessa, kun ajettiin sateessa kotiin.



Tässä kuvassa ollaan paikalla Jämi Fly-In tapahtumassa. Hieno tapahtuma, proto-sisuja oli paikalla yhteensä 5 kpl. Muita sotakoneita reilu 20 kpl.

Lasissa tarrakilvet, ja keulassa ruotsista tilatut SA-kilven kopiot. Maantiellä keltasen kilven päällä oli teippiä. Viereen kaivettiin poikien kanssa "miinakenttä", yksi mies jopa varoi kävelemästä siinä.

Sisu pelasi tien päällä hyvin. Auto on seissyt vuosia lähes paikoillaan, ja nyt sillä ajettiin liki 100 km. Jakolaatikko lämpiää, mutta ei polta kättä. Moottori, vapari Leyland 6.5 litraa, on vähän liian hengetön, se vaatii huomiota tulevaa varten.

Viimeksi muokannut sisua45 : 22.08.2015 23:55
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 23.08.2015, 06:51
Jari:n Avatar
Jari Jari ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 16.11.04
Sijainti: Kajjjaani, Finland.
Viestit: 3.139
Perusasetus

hyvä hyvä hyvä! *applause*
__________________
Isory

www.kmap.fi
Kainuun Monialapalvelut
-Kerro mitä tarvitset.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 23.08.2015, 22:58
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

Kiitos kiitos, olihan siinä vähän sellaista seikkailun tuntua, kun isolle tielle lähdettiin ajamaan. Mutta koska jarrut ovat todella hyvät, kytkin toimii, ja kone laulaa, niin miksi ei?

Sellainen huomio tuli jälkikäteen, että kone ei kierrä kunnolla. Ajoimme 4 vaihteella 62 km/h, ja 5 vaihteella 84 km/h, ja alla kuitenkin vakiota isommat pyörät. Eli kone kiersi vain 2200-2300 rpm. Ja sen kuuluisi kiertää vakiona vähintään 2600 rpm.

Kierrosluku- ja nopeusmittari eivät toimi, mutta navigaattorin mukaan sain nopeuden, ja moottorin kierrosluvun laskin.

Seuraavaksi tarkistan pumpun ajoituksen, ja sen kuinka hyvin kaasuvipu aukeaa polkimen painalluksesta. Tilapäinen ilmansuodatin on melko pieni, sekin saattaa vastustaa. Kone puski pientä mustaa savua, vähän voisi vielä pumppua ruuvata...
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 23.08.2015, 23:14
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Eikös tääkin ollu Leylantilla? Ei se sen kovempa kyllä kuljekkaan tasamaalla... Sit kun laittaa esim. Pajeron lavalle, niin alusta muuttuu tosi mielenkiintoisen kiikkeräksi mutkissa :P
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 23.08.2015, 23:33
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus

Olen armeijassa ajanut alakuvassa olevalla vapari-Leukku Sisulla toista sataa kilometriä tunnissa. Tasaisellakin kulki yli 90 helposti. Eli tässä minun yksilössä on jotain vialla, ja aion ottaa siitä selvää.
Liitetiedostot
Click image for larger version

Name:	img007.jpg‎
Views:	613
Size:	86,2 Kt
ID:	62764  
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
suzukin tuunausta oska80 Maasturiprojektit 39 20.01.2015 23:18
Suzukin ja Pajeron Tuunausta offipete Maasturiprojektit 5 15.10.2007 18:59
Suzuki Jimnyn tuunausta MiggoVilkastus Tekniikka & Jutustelu 11 04.06.2007 08:07
Venäläistä tuunausta.. samisami2 Chit-Chat 3 15.02.2007 11:23
stRangen "tuunausta" pee Tekniikka & Jutustelu 7 18.09.2006 21:07


Sivu luotu: 00:20 (GMT +2).