![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
Jos pumppu on suunniteltu toimimaan 1000-6000rpm niin se startin rpm ei liikuta mitään. Toisaalta kuka ne öljyt sieltä kierrosta pois kuivaa? Ilmaako sinne tulee tilalle, Jykkä öljy myös voitelee alemmalla paineella.
__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it. |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Minusta nopea käyntiinlähtö on huono asia. Mieluummin starttaa tovin, jotta öljyt lähtee ensin liikkeelle. Nykyinen käyttis Grand Vitara 2011 ei ikinä lähde käyntiin "avainta näyttämällä", sitä pitää aiha vähän aikaa sahata. Maahantuojan mukaan tuo on valmistajan tekemä ominaisuus autoon juurikin moottorin öljynkierron takia.
__________________
Tumpula Racing Team |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Nii i eihän nuo 61 koneet taia seittemää sattaatuhatta mennä, kun niin nopiasti paukahtavat käyntiin......
![]() ![]() Mul ei ole edes viimeseen 200tkm ollu hehkun johot kiinni ja aina se vaa jaksaa käynnistyä räjähtämällä vaikka olis -25 pakkastakin ![]()
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Tumpula Racing Team |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Lisätään vielä se, että talvellakin alkaa Hydrauliset venttiilin nostimet toimimaan välittömästi auton käynnistyttyä, eli toisin sanoen tulee öljynpainetta sinne yläkertaan asti. Eli ei ne öljyt kovin kaukana ainakaan majaile. Oli miten oli, 28+ vuoden kestotesti on edelleen meneillään avamaattomalla 536 000 ajetulla Land Cruiserilla ja 529 000 ajetulla Hiluxilla. ![]()
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä Viimeksi muokannut Luoppis : 26.08.2014 13:24 |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Niin ja silloin kun kone ei käy (mutta pyörii startilla), on kuormitustasot liki nollissa ja myös voitelun tarve pieni. Vasta kun kone käy niin laakereissa on kuormitusta ja tarve kunnon voitelulle. Ja kuten jo aikaisemminkin todettu, moottorin kestoikään vaikuttaa pirun moni asia, ei pelkästään hidas/nopea käynnistyminen.
__________________
Tumpula Racing Team Viimeksi muokannut Heguli : 26.08.2014 14:14 |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Mää ajattelin voitelulla lähinnä liukulaakereita joissa mielestäni ainoastaan voidaan saavuttaa täydellinen voitelu eli ei metallista kosketusta. Mielestäni öljynpaineella varmistetaan että öljyä on jokapaikassa tarpeeksi ja pyörimisnopeus sitten avittaa täydelliseen voiteluun.
Muissa kohteissa kuormat on pieniä ja voitelu osittaista esim ehkä nokka/keinut. Kaikki valuvat öljyt ovat roiskevoitelusta tai paluu kierrossa. Onko kukaan mitannut paljonko startilla saadaan öljynpainetta? Mielestäni öljykanavat painepuolella eivät kuivu ja painetta tulee heti kierrosten noustessa, en ole ainakaan kuullut että käynnistymistä hidastettaisiin voitelun paranemiseksi. Toisaalta kun moottori pyörii startilla niin kuormatkin ovat pieniä, vaikka voitelu olisi heikompaa niin pitkästä startista ei pitäisi olla erityistä haittaakaan. Hyvin käynnistyviä mosia löytyy monenlaisia, kuitenkin kaikki hjn akut ovat jo kauansitten muista hylättyjä. Yksi oli primerastani kun se ei enää lähtenyt, se akku oli parivuotta hjssa kunnes jäätyi talvella. HJ hehkuilla ja uusilla akuilla käynnistyy kylmemmästä kuin haluaa käynnistää. Mieluummin niin kuin ettei käynnisty -25 lainkaan joka ei outoa uusille autoillekaan. Jospa hjn hyvä startti onkin syynä ettei kone kestä pidempään? ![]() Männänrengasurien venymiseen tuolla ei kuitenkaan pitäisi olla vaikutusta? Tästä nyt ei ole tarkoitus riidellä, kenelläkään ei ole täysin oikeaa vastausta kun ominaisuudet ovat moottorikohtaisiakin. Jos lampun henki tekisi mulle toiveideni auton niin siihen tulisi hjn käynnistyvyys, se on jotenkin nautinnollinen. Radio ja puhallin pitää sammuttaa että kuulee käynnistyksen, mielestäni kaikki pytyt herää ekalla puristuksella. Joskus mulla oli isuzu trooper joka vaati uuden akun, aina pirun vaikea startti kylmä tai kuuma. Sitä ei ole tullut ikävä, joskus harvoin niitäkin tulee vastaan ja tekisi mieli haastatella kuskia mitä tykkää ajokistaan. Sen trooperin ropaamisella olisi rakentanut 2hjta maastoon ja maantielle. Yksi hyvä käynnistyjä oli -76 polo 900cc, koskaan ei jäänyt pihaan eikä mitään lohkoa tietenkään. Sillä annoin virtaa 20v tuoreemmille ja kun startti joskus hajosi niin tönin kesän käymään. Kävelyvauhti ja kakkonen niin taas mentiin. Hieno auto, oviakaan ei tarvinnut lukita hervannassa..
__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it. Viimeksi muokannut helmapelti : 26.08.2014 15:22 |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Helmapelti:"Onko kukaan mitannut paljonko startilla saadaan öljynpainetta?"
Moottoriremontin yhteydessä pyöritin startilla (polttoaineen syöttö estettynä) niin kauan, että hj nosti paineet mittarissa normaali kylmän koneen paineisiin Eli melkeen puoliväliin mittaria. Varmaan sai reilun minuutin pyörittää, että nousi täysiin paineisiin.(tosin kanavat varmaan aika tyhjät öljystä aluksi) |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Mielestäni laivan moottorin vertaaminen auton moottoriin on yhtä kaukana kuin auton moottorin vertaaminen turboahtimeen voitelumielessä.
Aihe karkasi taas kauas. Mitä muita hyvin käynnistyviä tulee mieleen? Lada? https://www.youtube.com/watch?v=smndCQGZCLk
__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it. |
#10
|
|||
|
|||
![]()
Laivan? Ihan HJ61 12h-t moottorin öljynpaineita meinasin. No, melkonen laiva se on hj:kin.
![]() |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Toi video oli hyvä ![]()
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään / Vaihdetaan Hj 61 takajouset ja Hj 60 pakoputki walker | Häänrik | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 05.03.2013 13:40 |
Myydään Osina hj 61 ja hj 60 Nyt lähtee halvalla! | kauhanen | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 36 | 29.11.2011 10:01 |
Koneet päikseen HJ-60 <--> HJ-61 | Masiina | Maasturiprojektit | 2 | 03.11.2009 19:08 |
Myydään hj 60 akselit ja hj 61 lukko murikat | jeppe__ | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 04.07.2009 14:53 |
m: hj 45 projekti, disco -90 ja muuta -HJ MYYTY- | samik | O/M/V Muut | 4 | 24.05.2005 16:58 |