![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() ..Tuosta jauheesta.. Taitaa olla kalkkisementtimaalia josta puhutaan.. itse en tasoittanut sisäseiniä ollenkaan vaan vedettiin tuolla kalkkisementtimaalilla vaan. Riittävän hyvä tuli mun mielestä, Ei siellä tallissa koskaan sitä seinäpinta-alaa juuri peittämättä jää joten sinänsä sama. Ulkopinnalle laitoin pohjalle ensin muutaman kerroksen feston verkotuslaastia ( siinä on seassa sellaisia kuidunpätkiä joka toimii vähän niinkun raudoituksena) ja sen päälle tuota kalkkisementtimaalia. http://www.tikkurila.fi/kotimaalarit...at_-_kiviaines
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Eikös serpo 137 oo pirun hyvä aine tohon, sillä mä vetäisin.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ollaan oikaisurapattu talon ulkopintaa Weber Vetonit 410:llä ihan käsipelillä. Käy myös ruiskuun. Siinä on kuituja kanssa mukana. Tulee kaksi kerrosta.
Samalla meinattiin tasoittaa tallin sisäseinät myös. Ulos tulee pintaan Weberin silkopinnoite ensin pelkkänä maalina telalla ja sitten värirappauksena ruiskulla, mutta talliin ajattelin laittaa esim Tikkurilan Luja -maalin ihan sellaisenaan. Luja kestää vähän kulutustakin. Tuota Vetonit 410:ä voin kyllä suositella, hyvin toimii. Netto oli reilu 18€ säkki suoraan tehtaalta, kun otettiin kolme lavaa.
__________________
-Toyota Camry 2.4 2002 -Toyota Landcruiser HJ60 12H-T 1982 -Citroen Jumpy pikkubussi 2.0 HDi 165 automaatti 2014 -Case 1840 3.9 Cummins -liukuohjattu 1999 |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Jukka |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Sen verran myönnytystä talliprojektissa tuli sisäseinien tasoituksen osalta tehtyä, että "toimistohuoneen" seinät sentään tasoitin Vetonit TT:llä, eli tiilitasoitteella. Kyllä silläkin saa verstaan seinään käypää pintaa pitkällä liipalla tasaten (metrinen liippa alkaa olla tarpeeksi "pitkä"). Yleensä on tullut TT:n päälle tasattua pinta parilla kerroksella Vetonit VH:ta sisäseinissä, mutta talliprojektissa sai pelkkä TT-pinta kelvata, kun ei jaksa tuollaisessa kohteessa hifistellä sen maalin alle jäävän pinnan kanssa. Pari kerrosta Lujaa tuli siihen telattua päälle kumminkin, niin kyllä se TT-pinta siellä alla välttää.
__________________
Jukka |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Onko maalia mikä varmasti pysyy ja kestää?? | pikku-pepe | Tekniikka & Jutustelu | 26 | 20.10.2010 10:24 |
mitä maalia autoon | Tekniikka & Jutustelu | 27 | 03.04.2009 16:39 | |
Mitä maalia alustan osiin? | veijon-esso | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 19.01.2009 08:56 |
Mitä karttaohjelmia käytätte ja mitä gps:ää? | telipeto | Tekniikka & Jutustelu | 53 | 25.09.2008 06:37 |
Maalia pintaan, mitä? | JiiPee | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 16.04.2004 20:15 |