Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 18.11.2004, 09:09
Elmor Elmor ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.02.04
Sijainti: Turku, Finland.
Viestit: 116
Perusasetus

Mulla on -87:ssa takana hiukan normaalia pidemmät riipukkeet, oliskohan joku 12 cm pituudeltaan. Lisäksi tietysti lavaa ja koria on nostettu 3", lavan alla pino jääkiekkoja ja korin alla ihan oikeat korotuspalat.

Etujousituksesta piti vaan kertoa sen verran kokemuksia, että kun keulan väänsi ylös, eli lähelle ylästoppareita, niin autosta tuli aivan painajainen ajaa. Pyörän pystykallistuma muuttui selvästi ja auto haki jatkuvasti. Lisäksi ohjaus löi näpeille pienissäkin kuopissa.

Pieni lasku, eli noin 2 cm stoppareiden kohdalla muutti tilanteen täysin. Auto on jälleen inhimillinen ajaa, mutta tietysti aurauskulmien säätäminen olisi varmaan auttanut korkeammallakin versiolla. Tuon suuruinen lasku tai nosto näkyy kyllä jo ulospäinkin.

Helppohan noita on testailla, kun keula nousee ja laskee näppärästi pulttia vääntämällä. Kannattaa sitten vaan liikutella autoa eestaas ihan reilusti ennen kuin vetää lukitusmutterit kiinni, niin auto pääsee asettumaan.


Elmor

Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
vääntösauva korotus? (king cab) jansku Tekniikka & Jutustelu 10 28.05.2022 16:13
M: Nokia LD-3W GPS Palikka Hujane O/M/V Muut 0 20.07.2007 15:12
Nissan King capin korotus tunturiurho Tekniikka & Jutustelu 1 21.08.2005 22:55
nissan king cab -89 4x4 korotus ongelma Tekniikka & Jutustelu 15 21.07.2005 16:36
Q:king capin vm.86 korotus jooppi Tekniikka & Jutustelu 1 14.04.2005 22:45


Sivu luotu: 05:07 (GMT +2).