![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
helpottaa suuresti käynnistyvyyteen jos saat kytkettyä väliin sähköisen siirtopumpun pumppaamaan kun starttaat jos pumppu hieman hengessää ei se kehitä tarpeeksi kovaa painetta et lähtis käyntiin. PS Toyotassa kun laitto hammashihnan paikalleen se pumppu punnertaa aika rajusti kun merkkiin pitää laittaa. Jos sulla ei punnerra se pumppu niin ettei se pysy paikallaan kun hihnaa asennat paikalleen muutamassa asennossa se pitäisi siis punnertaa on siinä jotain rikki sisäisesti siis vielä.
Viimeksi muokannut jesse89 : 02.08.2014 20:38 |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ei ole tähän hätään sähköpumppu väliin. Kaikista suutinputkien lähdöistä tulee kyllä tavaraa tosi terävänä suihkuna mutta onko se sitten liian vähän vai huonolla paineella kuitenkin. Pumpun kääntelykään ei auta jos ois ennakot pielessä ollunna.
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Entäs jos olen laittanut nokkalevyn 180astetta väärinpäin? Mielestäni en kyllä... pitää koittaa kääntää pumpun pyörä ämpäri. Kuitenkin jotain hönkää tuli startatessa pakokaasuntakaisin kierrätyksen putkesta
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
se nokkalevyn nasta pitää osottaa samaan suuntaan kun sen syöttöpumpun akselin kiila.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Ei auttanu millään tavalla sähköinen "luputtaja". Samanlainen terävä ohkanen suihku, taitaa olla tavaran vähyys kyseessä. Mistähän moinen johtuis? Ei kai se auta kun uutta pumppua alkaa ettimään.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Otinpahan sen siirtopumpun vai ennakonsäädinkö se oli, enivei salmiakin muotosen peltikupin pois,alta tuli prikat ja jousi mutta mäntä ei tunnu liikkuvan.
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
hmm varmaan avasit sen kylmäkäynnistun hässäkän kö? pumpun kyljestä? Mä sanon suoraan jos sulla tulee jotain ainetta suutinputkista niin kyllähän se nyt käyntiin pitäis lahteä. ootko varma se kaasuvivusto on oikeassa kohtaa siinä on ne hammastaukset taikka ylä kannen jos purettu juosi paikallaan siihen liuskaan joka työntää karaa kun syöttöruuvia ruuvvaa. Ihan oikeesti suosittelen että lähetät sen pumpun vaikka sinne PPDieseliin ei se niin hirmu kallis ole ja sen jälkeen pumppu varmasti toimii ja eiköhän onnistu viritys samalla.
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty DMT VE-R rc uusi | zimi | O/M/V Muut | 1 | 07.05.2014 21:45 |
| Bosch VE-pumpun säätö? | kippo86 | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 18.11.2013 10:56 |
| BOSCH VE -pumpun ajoituksen säätö | solihull | Tekniikka & Jutustelu | 21 | 25.02.2013 20:59 |
| Ostettu bosch VE pumpunkara | 4runneri | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 31.08.2011 17:46 |
| I've got everything I need | SamppaFIN | Jokes | 0 | 10.07.2003 20:26 |