![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Olihan siellä tuollainen tarra ja letkuviritys, mutta kun nettiautosta noita katsellut niin webasto ei ole ilmeisesti vakiovarustus. Suurimmasta osasta se nimittäin puuttuu. Korjaamokäsikirja ei myöskään tunne että tuossa olisi koskaan ollut webastoa. Eikä manuaali myöskään puhu mitään webastosta, tosin sieltä nyt puuttuu aika paljon kaikkea muutakin melko oleellista.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Varjoja paratiisissa...
Ja se dieselhiitteri sijainnee suodattimen yhteydessä tai jos erillinen niin ennen sitä. Sen funktio on lämmittää,se liemi suodatettavaan muotoon jos alueella ei satu olemaan talvilaatua saatavilla mutta pakkasta kuitenkin.
Tommonen total black out saattaa syntyä niinkin simmpelistä hommasta kuin että virtalukko ei palautunu kokonaan startin jälkeen ajoasentoon vaan jäi hieman puolhölmöön tilaan.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Viikonloppuna tuli ruuvailtua keulaa hieman ylöspäin. Maagiset mitat oli edessä 39.5cm ja takana 44cm. Mitta otettu vanteen keskiöstä pyöränkaareen. Eipä tuo paljoa vaatinut niin sai keulaa ylös. Alkuun kun tuota ruuvasin tunkin varassa niin keula nousi arvoon 48cm. Kohtuu hyvin. Siitä sitten lähdin tiputteen alaspäin. Jätin sen kohtaa 43.5cm. Pieni ajolenkki niin oli sentillä pudonnut. Joten ruuvasin sen sitten hieman vajaa 44cm. Se ei pudonnut enää lenkin jäljiltä. Tuli hieman erinäköinen. Nyt kun keula ei ole enää huomattavasti alempana. Pitää vielä hieman tuota keulaa pudottaa, koska nyt kun perään tulee kuormaa niin tuo keula on ylhäällä. Ehkä sentin verran vois tipauttaa. Yllätti myös että tuo vaikutti ohjaukseen. Ohjaus on nyt jämäkämpi. Ei ole enää sellainen amerikan mallia ylitehostettu. Miten tuo voi vaikuttaa ohjauksen tehostukseen? Muutoinkin keula on nyt paljon jämäkämpi. Maantiellä ei vaeltele samanlailla kuin ennen vaan nyt se menee kuin juna eteenpäin.
Perjantaina tuli myös haettua 265/65-17 AT renkulat. Viikonloppuna nekin piti alle laittaa, mutta joku hemmetin mulkku on laittanut tuohon autoon torxin kaltaiset pultit. Kaikki pultit samanlaisia. Torxissa on 12-kulmaa, mutta noissa onkin 10-kulmaa. PRKL!!! Eikä tietenkään avainta auton mukana. Mistä ihmeestä tuollaisen repäsee? Sain kuulla että VAG tuotteissa on kuulemma vastaava pultti ja avain takakontissa. Seat Leonista sellainen löytyi, mutta se on liian iso. Ei kelpaa. Pitää tänään metsästää joku rengasliike mistä voisi löytyä tuollaisiin avain. http://www.tarvikkeet.fi/tuote/488/p..._-10-kulmainen ![]() Tuolta näyttäisi löytyvän, mutta ei hajuakaan koosta. Vai tarkoittaako tuo koko sitten lenkkiavaimen kokoa? Toinen pää aina samankokoinen? |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tollasen retkukeulan korkeuden säätäminen muutta aurausta, eli lisää sitä kun keula nousee, samaten camberikin saattanee muuttua hieman. Kannattaa käydä tarkistuttamassa arvot heti ku on uudet renkaat alla.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#5
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Toisaalta jos antais olla toistaiseksi tuollainen ja kävis vaan säädättään ne kulmat. |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Dodiih. Nyt on alla 265/65-17 renkaat AT kuviolla. Tuli todella hienon näköinen. Nyt se oikein huutaa korotusta kun renkaat täyttää niin paljon pyöränkoteloita. Jospa loppukuusta ostelisi perään korotusjouset. Sais sinne vähän jäykemmät jouset alkuperäisten hieman löysien jousten tilalle.
Mielenkiintoista hinnoittelua kyllä rengasliikkeessä. Renkaat alla oleville vanteille pk-seudulla melkein joka paikassa 100e. Kävin sitten kyselemässä Autotekistä noille pulteille avaajaa. Sellainen löytyi ja hinta 10€. Kaverit siellä kaivele vehkeitään kun ei ollut hommaa. Joten kysyin sitten special price only for you renkaanvaihto tarjousta kun jätkillä ei näyttänyt olevan hommaa. 80€ oli viimeinen hinta, eikä yhtään alle. Yritin alkuun saada sen 70e:lla, mut ei onnistunut. Joten otin sen 80e tarjouksen sitten. Mutta kaupan päälle sain tuon pultin avaajan + yhdessä renkaassa oli näköjään reikä niin senkin ne fixas ilman lisäkorvausta. Näin ollen teoriassa sain nuo alle 70e. Mitä lie paikkaus maksaa? Mutta näin kuluttajan näkökulmasta on hieman outoa toimintaa firmalta jos firman kaikki työntekijät kaivaa persettä pihalla. Tulen siihen asiakkaana niin ei oikein hinnasta saa mitään tingittyä. Luulisi että olisi ok tinkiä edes hieman hinnasta jos kavereilla ei ole mitään hommaa. Toki firman pitää tulosta saada, mutta luulisi tosiaan että jos kavereille ei ole mitään hommaa niin otetaan edes jotain hommaa hieman halvemmalla niin saa jotain tulosta firmaa. Noh. Saihan tuossa nyt hieman halvemmalla kun sai hienon kromatun pultin avaajan + paikkauksen kaupan päälle ja jopa 20e alkuperäisestä hinnasta pois. Renkaisiinkin meni vielä painoja oikein urakalla ![]() ![]() Rengasmeteli ei ajossa pahemmin lisääntynyt. Edelleen on erittäin hiljainen menopeli. Ajotuntuma ei myöskään tuntunut pahemmin muuttuvan. Ehkä urissa hieman enemmän hakee, mutta se ei yllätä kun on leveämpää rengasta. Nyt voisi käydä jossain välissä Kulmakorvessa kokeileen onko tuosta mihinkään tien ulkopuolella. Onkohan siellä jotain reittiä tuollaisille citymaastureille? Ei oikein innosta rikkoa muovisia puskureita ja helmoja. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Maksoko mummonmarkka-aikaan 600 mk renkaitten vaihto? Pikkusen on ajat muuttunu sitten 90-luvun lopunkin.
Laitas kuva uusilla gummeilla. |
#8
|
|||
|
|||
![]() Makkaranpaistoon pääsee ihan hyvinLainaus:
![]() ![]() ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Hyvät peltivanteet 15x8J / Pajero / Toyota / Terracan | TOPPAHOUSU | O/M/V Renkaat ja vanteet | 0 | 24.03.2013 11:15 |
Hyundai Terracan | Terracani | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 28.06.2012 09:58 |
Mielenkiintoinen Terracan | Nerd-O | Chit-Chat | 8 | 30.08.2011 09:47 |
Terracan | Nerd-O | Chit-Chat | 28 | 15.02.2011 22:23 |