Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.07.2014, 17:59
young n dum:n Avatar
young n dum young n dum ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.09.09
Sijainti: Konnunsuo mamu senter of suomalia
Viestit: 3.483
Perusasetus

Sortavalas käytii pika visiitillä ja osallistuttii paikallisen kerhon gepsi suunnistus kisaan x2 eli kaks pätkää ja tauko välissä


auto / rasti + itsensä koskettelu tyylillä otettii rastit ( autosta ei koht tunnista muusta ku kilvistä et ollaa suomaliasta? )


ei ollu montaa autoa "isossa" luokassa mut melko tasasta jäi harmittaa yks 20 pisteen rasti... siel oli alkuasukkaat normi tyylillä uazilla poikittai muitte edessä .. jumissa ei olevinaa olt aikaa jäähä oottelee ja jatkettii matkaa..
nii ja kisa oli siis vinssitön. käsi talja sai olla. hauska oli ajaa ku ei voinu iha mite sattuu ajella rasteille .. eiku pystypäs

rastit oli yksinkertasesti pisteytetty 5 10 ja pari 20 pisteistä.


noooh eli perjantain illast yli ja just ku oisin saanu päähä lyömis kilpailun tallenteelle ni enkös ollu kaupassa just sillon! mara3:sen eessä svetos oli joku paikallisten kenttä käräjöinti menos kaverit lähti grandil kattoo kisoi :


siit ei päästy ku kamenokorskist ( louhoksen kohalla varoitus: varo Belazia (kvg)eikä mitää saatanan dumpperia ) varmaa 2 km ni oli tienlaita täyn maasturin romuja.. :

oli muuten sit 42" irokit. hyvin mahtuu takana pyörii.. uuvet kumit ni karvat koskettelee toisiaa pyöriessä

nii siel oli LANTIKKA kumi tyhjänä.. eli siis land cruiser mallia nysä, portto volvoo ja muita en muista.
jätkil oli pikkune reikä tupsahtanu kumii just siihe kohtaa et oli menny tyhjäks .. varmaa just alapuolelle tai jtn?
meinasivat vaihella rimpula varapyörän mut meil oli koiran kakka paikkoi ni olivat kovin tyydytettyjä monella eri tavalla ku pääsivät kisaan maasto kumeilla joka nurkassa ja sit oliki viski paukkuje vuoro mie en tohtinu ottaa ku olin kuskina. ajeltiiki sit pitkän matkaa letkassa kohti Sortavalan perus laageria :


kuva on tod näk joltain oblastilta?

senverta pitkään meni enneku päästiin perille + muutama uni kalja et unta tuli sen max 3 h kuuppaan enne aamun katastusta ja pätkille lähtöö...

eka pätkä meni iha nussimiseks. ei vaa joteki tatsia löytyny ajamiseen mut 2 pätkäl rupes jo ajo maistumaan ja sielhä ruvettii iha porukal kilpaa ajamaa saatana et oli hauskaa ajaa ku paikalliset rasteille. oho. joku niva on tos eessä.. hmm.. puuta nurin ja ohi isoin haapa nostatti jo KUMMATKI etu tassut melko korkeelle ilmaan enneku napsahti poikki ja päästiin yli
melko raivokasta offia tuli ajettua tän :



uazin kanssa herra oli sen 70 jtn vanha jermu. venäjällä ERITTÄIN tunnettu offi guru. tuttu ladogalta / videoista. omistaa myös poikansa kanssa motorossi tiimin ja poika ajaa MM:ää


tää kuva ei ees oo venäjältä. tuli vaa vahingos tonne älbymiin.

lauantai iltan sit vietettii normal leiri elämää. ota votkaa emmie nyt ota ota ota ota ota no okei yhet sitte ja votkan maku suusta lähti sortavalalaisella pontikalla kyl oli hyvvee!! keski jymäkkä, hieman hedelmäinen mutta silti riittävän aromikas maku nautinto.. toimii muute aika hyvi ku just et oo syöny oikee mitää ja heti ku pääsee laageriin ja muki eteen

sit siel oli tämmöstäki :



jumalauta et oli sitkee jätkä.. sellane pien kokonen ukko jotai +30v jumalauta se ei sit sammunu millää ja ties kui monetta päivää se joi. varmaa sen 3 kertaa sen kaverit haki sen mei luonta pois sönkkäämästä jotai shaissea ja sit se halus painii itteesä 2 x isomman ukon kanssa.. noh siltähä tais jo väännös vittu pää irrota kertaalleen ja ei uskonu.. kuvan kohal tuli 2 ukkoo ja laitto sen maihin ja vähä ojenti. sit veivät talon kulmalle rauhottuu ja vetelivät kunnon avo litsareita oikee olantakaa poskelle

ja vinkki venäjän matkaajille. menkää känni ääliöimään ehottomasti jos näkyy paikallisia offareita

650km suunnillee tuli naviin. keski kulutus 9 litraa sataselle.. melko mukavaa cruisailla näil kulutuksilla ja toi sisälti myös kisa polkemiset.
ja kiitokset vielä grandi porukalle seurasta
ja nähtii pari palstalaistakin. mut ei yhtää suomi offareita ?

EDIT: ja tosiaan tuliha siellä juteltua enklantia kaverin kanssa mikä oli Vladivostokista.. hmm.. melko läheltä ja silleen ja jossai vaihees iltaa kaveri puhuu vieläki enklantia ja veli vastaili sujuvaa venäjää mut eihä tää enää osant vaihtaa ku oli liikaa leuka äljyä masiinassa! hassu heppu. heiä tiimi ei osallistunu kisaa sit ollekaa ku ei ment lääkäri tarkastuksest läpi.. eli haisivat viinalle 2 metrin päästä.

mieki pääsin siihe tarkistukseen. lekuri vähä aikaa katteli pöyä takaa ja nimmari paperiin. jep! terveen paperit sentää venäjältä tiiä mite lie täält puolelt rajaa?

ens vkl ois vapaata. josko sitä taas kampeutus äiti venäjälle viikonlopun ajelulle iha kauheeta asuu näi likellä rajaa

__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri

Full Size Jeep Master Fabricator

VALMET = Rerentless reliability

Viimeksi muokannut young n dum : 17.07.2014 21:42
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 18.07.2014, 21:14
young n dum:n Avatar
young n dum young n dum ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.09.09
Sijainti: Konnunsuo mamu senter of suomalia
Viestit: 3.483
Perusasetus

huomen aamusta ois tarkotus puhallella kapula pois kehosta ja rullutella Jeepillä pajalle tekee puskurii yms..

mut oliks se ny sellai ku muisti pätkii ja oma kohtasia kokemuksia ( hetero sexistä) ei oo ni pitääks se olla tupla akku systeemissä samat amppeerit akuissa???

eessä se spagetille haiseva italiaano akku 100Ah ja taakse ois joku vanha piha romusta pelastettu blyy top varta 60Ah...

onks tos joku onkelma jos veän vaa lataus johon jtn 20 - 50 neliöö parkettia kerien voltilla sinne taakse? lataus rele? peruna? raamattu avuks?

nimim: tahtoo nuolla pattereita.
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri

Full Size Jeep Master Fabricator

VALMET = Rerentless reliability
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.07.2014, 21:50
Topi1982 Topi1982 ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 25.01.06
Viestit: 3.077
Perusasetus

Ala kirjottammaan siihen mönkkärilehteen, joka ilmestyi "taas" (ihan hyvä juttu).
Saatais sinne kartano maastureiden joukkoon jottain ihan oikeakiin off road tarinaa.
Monikohan 4x4 lehden lukijoista on potentiaalinen asiakas noille kamppeille?
Varsinkin rakentelusta ja muutoksista ja kulukemisista muuallakin kuin puistoissa kaivattais juttuja..
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 18.07.2014, 22:21
Jari:n Avatar
Jari Jari ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 16.11.04
Sijainti: Kajjjaani, Finland.
Viestit: 3.139
Perusasetus

miten se menikään se tarina 9voltin patterista ja per reijästä..?


ja en näe 12v systeemissä.( rinnan kytkettäessä) ongelmaa aiheessa.
__________________
Isory

www.kmap.fi
Kainuun Monialapalvelut
-Kerro mitä tarvitset.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 18.07.2014, 22:21
Alfh:n Avatar
Alfh Alfh ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.13
Sijainti: Pirkanmaa
Viestit: 222
Perusasetus

Tällaisen laitoin omaani: http://www.biltema.fi/fi/Veneily/12-V/Sahkotarvikkeet/Erotusrele-25230/
sulakkeiden kera toki. Ei pääse kylmälaukku tyhjäämään käynnistysakkua jne.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 19.07.2014, 08:33
Jeep-Antti:n Avatar
Jeep-Antti Jeep-Antti ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 04.09.06
Sijainti: Anjala, .
Viestit: 311
Perusasetus

Tuossa kahden akun rinnankytkennässä ei merkkaa niinkään amppeeritunnit, vaan akun sisäinen vastus. Parempikuntoinen akku pienemmällä sisäisellä vastuksella, ottaa sen latauksen vastaan ja voi hyvin ..se suuremmalla sisäisellä vastuksella oleva kuolee siitä sitten nopeasti pois ja lisää vaan sitten laturin näkemää kuormaa.
Noissa erotusreleissä on se vika, että ne alentaa latausjännitettä kuten spekseistä näkyy. Saattaa olla, ettei kumpikaan akku enää sen jälkeen lataudu kunnolla.
Laittaisin tukevan pääkytkimen akkujen väliin ja toinen olisi hätävarana ladattuna valmiina tositoimiin tarvittaessa. Lataisin vara-akkua säännöllisesti erillisellä laturilla ja sitten metsäreissuilla voisi kytkeä ajoittain kiinni ja ladata siirtymillä jos varaus vajenee.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 19.07.2014, 11:22
kopi kopi ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.03.08
Sijainti: Pori
Viestit: 798
Perusasetus

Transportterissa on mulla kaksiakkujärjestelmä. Korinvarustelija on sen laittanut. Starttiakkuna on 100Ah ja lisävarusteille oleva akku on 60Ah. Siinä on joku rele välissä jotta apuakku alakaa latautua vasta kun starttiakku on täys. Apuakun saa huoletta käyttää tyhyjäksi, starttiakku ei hupilaitteilla tyhjene. Hyvin on järjestelmä pelannut sen 11 vuotta.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 21.07.2014, 18:02
young n dum:n Avatar
young n dum young n dum ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.09.09
Sijainti: Konnunsuo mamu senter of suomalia
Viestit: 3.483
Perusasetus

kiitoksia kauhia paljo vastauksista! mie taian tehä ton Jeep-Antin systeemin mukaan.

taka vinssiä ku ei TOIVOTTAVASTI tarvii..eikä kyl tarviikkaan kauhia usein. se on siellä vain laukussa ( just in case) niin ni eniwäys miul on aikaa tota latailla koti tallil pesuje jälkee ja laittaa sit katkasiasta älyn päälle jos tarvii vintturoida.

muute ei tän rakennuksesta raportoitavaa.. piti se saatanan puskuri räpeltää mut makasin aurinkossa koko helv viikonlopun. enpä nesteyttäny ni nyt oon ku kenialaine pitkänmatkan juoksia. yhtä musta ja laiha? häh..? vissii rupee toi aurinko käymään päähän. pili pom!

ens vkl ois tarkotus lähtee tekemään kansainvälistä reality lyhyt elokuvaa venäjälle mikä kertoo kahdesta nuoresta miehestä ja heidän välisestä suhteesta Mara3:sesta haettuihin kaljoihin ja teurasjäte saslikkeihi.

koitetaa myös pitää ystävyys suhteet kohillaa taas paikallisiin harrastajiin. pitää koittaa jotku trehvit sopia pietarin porukan kanssa? tsut tsut vodka!

heippa. menen pakastimeen.
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri

Full Size Jeep Master Fabricator

VALMET = Rerentless reliability
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 28.07.2014, 22:28
young n dum:n Avatar
young n dum young n dum ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.09.09
Sijainti: Konnunsuo mamu senter of suomalia
Viestit: 3.483
Post


dazzia kulkee ja koirat haukkuu


laivaston pojat


hyvän Toverin UAZ.


nää oli jotai iha oikeita kisaajia. ei vaa susnukin konekkaan kestäny raivokasta 40M 45 asteen vinssausta. ( oli juu hiekka mäki nousut kohillaan.. )pupelti ku ruohonleikkuri loppu ajasta. kait siel joku laageri otti itteesä.


nivea


eiku Riikka


ei kauheest oo muit kerholaisia NÄKYNYT yhtään missään tuol paremmal puolel rajaa ( keskisormea näyttävä hymiö )

ja sorry kauhia paljo et on vähän kuvia nyt ja vähä tekstii on vielki vähä suo vellissä kahlaamisesta ja ilta votkasta johtuvaa jet läggiä.. kuvia laitan het lisää kuha miu rakkaat hali pusu kaverit niit laittelee. ite ei keren kuvaa ku ajettii raivokkaasti kisaa
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri

Full Size Jeep Master Fabricator

VALMET = Rerentless reliability
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 28.07.2014, 22:54
ImacInnes:n Avatar
ImacInnes ImacInnes ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 09.03.07
Sijainti: Hki / A´la Malmi
Viestit: 4.598
Thumbs up

Asiaa!


Hyvä KETTUSET!!!!
Hienoi kuvei. Kisa vermeet kohillaa!!!

Eihän me etelän vetelät uskalleta lähtee Kulmakorpee pidemmälle???
Siellähän voi vaikka jotain hajota???

Kuis kävi?? Voititte tiätyst???

t. Ismo Ämmä
__________________
http://www.fjdc.org/
-Kulmakorpi Off Road Park-
-JEEP HOLIC-
https://www.facebook.com/GPKorjausOy/
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 28.07.2014, 23:08
young n dum:n Avatar
young n dum young n dum ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 27.09.09
Sijainti: Konnunsuo mamu senter of suomalia
Viestit: 3.483
Perusasetus


löyrettii räjähtämättömiä ranaatteja. otettii niitä 2 ja lyötii käret vastakkai. ei tussahtanu? booring...


hieno! mitään Mersuista ymmärtämättä veikkaisin G(ay):n akseleita ja jakista?


löysää... ei kanna pinta ... kakkone ja happee! ja blumps piti jo kaivaa vähä jatko narua vinssille et tuost pääsivät


ootettii hiili vaunua


täst alko vetelä <3 !


perkeleen paarmat ku kiusas ni Calmari peitti ittesä suohon


välil otettii tarkistus rasteja et ollaa varmast oltu uralla. kylläki kaik paitsi 1 vituiks eli händy pitäs olla kisa numerolla ( tuulilasissa) ja rastissa ( numerot)
ei niinkä väliä ku oli cup kisa ja 2 jo ajettu eli ei muutekaa ois siotuttu


eli niiku näin ja toi FSJ on ku rotta tuol suo puitte välissä mist menee pää menee loputkii! koko aja laihtuu kylistä


juu ei myö vissii oltukkaa menos suolle "hiukan" vetelän makusta tolle lemmen laivalle..


JEEPISSÄ RIITTÄÄ KU TARKISTAA AAMUSIN ÖLJYT.. jos sitäkään...


ja toisaalla ihmetellään normi öljyn tarkistuksen kanssa 6 tuntia


leiri mestaa. Calmarin lada ei enää tahtonu lähtee tulille sunnuntaina... mie vahvast veikkaan et hää mökötti ku joutu takas suomeen ni rotestoi vahvasti. hinattii sit takas suomaliaan.


Calle simahti enne miuta päikkäreille. mut se onki kauheen vanha ni eihä se jaksa tetsata suolla paarmoje syötävänä koko päivää miussapa ei ookkaan mitään syömistä ku oon pelkkää nahkaa ja uralin kestävää lihasta ni jaksaaha sitä hillua pitki yötä

ja TAAS nää kaverit kidnappas miut... sen seittemä kertaa jo reissuil kehuneet? et oon venäläisempi ku moni venäläinen ku istutaa iltaa ja juuaa votkulia.. mitä lie tarkottavat?

seuraavalle reissulle pitää varustella autoo vähä paremmi ja tojota miehet.. hajos se meiltäki eestä ristikko eli su jäi ajamatta ka oli muute ensimmäone etu perän osa mikä porsii miun vuosikymmeniä kestäneen offi uran aikana... jos ei tojotaa ja susukia lasketa? hassuu ku kuulu pamaus mut veto ei lakkaa ni seekerit antautunu ja ei kestä laakeri kupit paikallaan.. mie hitsaan ne seuraavaks
__________________
Offroad Team KeTTu TyTöT/ Lauri

Full Size Jeep Master Fabricator

VALMET = Rerentless reliability
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
jeep, valmet, wagoneer


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
KeTTu TyTöT : 76" 2 D Portal axle cherokee young n dum Maasturiprojektit 551 17.04.2016 07:39
KeTTu TyTöT : 6X6 V8 DIESEL young n dum Maasturiprojektit 68 30.12.2014 05:04
KeTTu TyTöT : Tela Elmeri young n dum Maasturiprojektit 35 05.01.2014 12:02
KeTTu TyTöT : DATSUN Princess cab young n dum Maasturiprojektit 39 20.05.2013 08:13
KeTTu TyTöT Jeep / VALMET young n dum Maasturiprojektit 358 28.10.2012 19:59


Sivu luotu: 12:13 (GMT +2).