Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.05.2014, 15:43
Mase:n Avatar
Mase Mase ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 27.07.11
Sijainti: Yläne
Viestit: 1.523
Perusasetus

Jospa hiukan ehtisi päivitellä tätäkin.
Käytiin kohta kuukausi sitten ajelemassa Luumäellä krossia. Ennen sitä laitettiin autoon vuoden kaapissa odottaneet nelipistevyöt paikalle lopultakin ja miesten ikeasta haetut "sporttiset penkit". Penkeille tuli omat 40x40 asennusputket lattiaan poikittain jotka on 4mm levyllä kiinni helmapalkeissa ja keskeltä kardaanitunneliin hitsattuna. Ei notku penkit enää. Samalla lattiamatot ja äänieristeet lähti pois turhina vedenimijöinä. Lattia ja turvakaaret ym. pitäisi vielä maalata joskus kun ehtii. Korotin vielä pohjaanlyöntikumeja 35mm, varmuuden vuoksi ja puskureista napattiin 40mm pois päistä, kun eturenkaat raapivat kaariin ja puskureihin hiukan Honkakosken kisoissa.

No sitten ollaankin jo odottelemassa lähtöä Luumäellä:



Rata oli mukavan nopea ja kivaa oli:
(kuvat lainattu Team Wille/Ellulta, thanks)



Toi on vissiin pari sekuntia myöhemmin, ainakin liikerataa on akseleissa:



Onneksi muistin korottaa ne pohjaanlyöntikumit

Kivaa oli 45 minuuttia ja johdossa mentiin, Lämpömittari oli tasaisesti punaisella kolmannesta kierroksesta lähtien, lämppäri huusi täysillä kuumaa naamaan, ja joka kolmas kierros piti ajaa rauhassa jäähdytellen ja heti kun mittari oli punaisen alaviivalla, mentiin taas kunnes mittari oli taas yli asteikon. Vedet pysyi kuitenkin hyvin sisällä. Jossain vaiheessa tuli välillä ihmeellistä palaneen käryä tois aikaisesti, mutta kun liekejä ei kuskin penkille näkynyt niin annoin mennä vaan kunnes jyrkän ylämäen jälkeen alkoi kummaa korinaa ja kolinaa kuulumaan. Vasen jousipakka oli TAAS poikki ja pyörä raapi kaaria ja takapuskurin päätä, vaihteistoöljyä valui maahan reilulla norolla ja heti kun sammutin moottorin niin jälkilämmöt heitti vedet ulos samantien!

Hetken päästä selvisi että vika ei ollutkaan jousen joka katkesi, vaan taas asentajan laiskuuden... Perämurikka oli irronnut oikeasta akseliputkesta ja koko vääntörasitus siirtynyt vasemmalle jousipakalle. Se mielessä pyörinyt traction bar olisi estänyt tämänkin vaurion



Pinion oli hypännyt hassusti pystyyn, takaa päin näkyy öljyäkin jo tulleen hitsinapin kohdasta (huomaa taas paikalla oleva ekologinen puujousi):



Ehkä se oli ihan hyvä että perä meni noin, auton alla oli parikierrosta aiemmin ollut jo liekkejä jotka kuitenkin oli sammuneet hetkenpäästä, kai siellä oli vaihteistoöljyä loiskunut putkille tai jotain..

Yhtään ei silti harmita, jos ei oltaisi jääty kolmoseksi, ei olisi saatu komioita volvo paitaa ja lippistä Pitää kyllä tarkentaa järjestäjille, että hankkii ensvuoteen FL6 paitoja, ne sopii paremmin meidän kuljetuskalustoon



Sitten jatkuikin kaikki kiireet ja muuli on kiltisti odotellut puu perseessä ehjääjää, Raision trialkin meni sivusuun kun ei vaan ehtinnä Kuukauden päästä on kyllä pakko jo päästä mukaan



Mitenkäs ja millä tota perämurikkaa kuuluu hitsailla?varmaan hitsauskoneella juu, mutta kylmänä vai lämpösenä, jollain seospuikolla vai mikillä vai? Pitkällä saumalla hitaasti jäähdyttäen?

Amerikan hitsaajilla tuntuu olevan tapoja miljoona ja hiukan päälle, mutta onko kellään kokemuksia täällä miten hitsaukset takorauta kuoressa kestää?


Viimeksi muokannut Mase : 21.05.2014 15:45
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 21.05.2014, 18:17
koira koira ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.03.11
Sijainti: Lappeenranta/Hamari
Viestit: 357
Perusasetus

Moi, just hitsasin omasta nuo putket koppaan kiinni. Mig ja ihan perus musta lanka esim. Esab OK 12.51, mulla seoskaasu. Tai puikko OK48.00. Pinnat niin puhtaaks ku mahdollista, öljyt pois sieltä välistä, jos saat. Hitsaus reilulla energialla, saa käydä kuumana. Ite hitsasin neljässä pätkässä vastakkaisilta puolilta, mut mulla oli jigi kiinni. Ei vääntyny mihinkää. Ja antaa jäähtyä hitaasti ja vapaasti. Hyvä tulee.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.05.2014, 20:22
Mase:n Avatar
Mase Mase ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 27.07.11
Sijainti: Yläne
Viestit: 1.523
Perusasetus

Isossa maailmassa kovasti jäähdyttelevät villan sisällä, mutta niitä oikeita tapoja varmaan on tässä(kin) asiassa paljon. Mulla on hiukan semmoinen pelko että pikkuinen hallittu vetely voi olla tässä akselissa vaan hyväksi, tuskinpa on enää putket linjassa jos saan jollain ilveellä väännettyä irronneen putken oikeaan asentoon
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 21.05.2014, 20:44
koira koira ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.03.11
Sijainti: Lappeenranta/Hamari
Viestit: 357
Perusasetus

Ei niistä villoista mitään haittaakaan ole, (mutta tuskin paljon hyötyykään, imho).Putsaat vaan hyvin ja tommonen lisäaine kuten yllä, tai vastaava muilta valmistajilta.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.05.2014, 05:57
veijon-esso:n Avatar
veijon-esso veijon-esso ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 25.08.06
Sijainti: Vantaa
Viestit: 2.560
Perusasetus

esilämmitys vois tehdä hyvää, jossei muuta niin saapahan rasvat paistettua sieltä välistä pois. Ja ehkä vähentää jännityksiä. Mä oon esilämmittäny toholla omat kötöstykset ja saa sillä vähän mielenrauhaa ainakin.

ja heti hitsauksen jälkeen annoin viel tohoa saumaan ettö jäähtyis hitaammin + sauman koputtelut vasaralla asiantuntevan ilmeen kera.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 22.05.2014, 08:10
Mase:n Avatar
Mase Mase ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 27.07.11
Sijainti: Yläne
Viestit: 1.523
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja veijon-esso Näytä viesti
esilämmitys vois tehdä hyvää, jossei muuta niin saapahan rasvat paistettua sieltä välistä pois. Ja ehkä vähentää jännityksiä. Mä oon esilämmittäny toholla omat kötöstykset ja saa sillä vähän mielenrauhaa ainakin.

ja heti hitsauksen jälkeen annoin viel tohoa saumaan ettö jäähtyis hitaammin + sauman koputtelut vasaralla asiantuntevan ilmeen kera.
Toi asiantunteva ilme on tärkein onnistumiseen vaikuttava asia, työstettävä kappale vaistoaa heti asentajan epävarmuuden ja laittaa muuten heti hanttiin
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 22.05.2014, 09:22
Kankku:n Avatar
Kankku Kankku ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 04.10.04
Sijainti: Masku/Turun kupees
Viestit: 1.031
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ford59 Näytä viesti
Toi asiantunteva ilme on tärkein onnistumiseen vaikuttava asia, työstettävä kappale vaistoaa heti asentajan epävarmuuden ja laittaa muuten heti hanttiin
uskottavuutta lisää kaikenlaiset mittalaitteet esim. tönäri ,heittokello ja laserlinjari jutskista saa lisä pisteitä

oikeasti noi hitsataa ulkona sateessa migillä santakasassa ja homma viimeistellään lekalla pöllikasan päällä
__________________
laiskuus on lahja mutta ahneus synti
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
M: Range Rover "pepe de mule" imported_offroadjouni O/M/V Muut 0 21.01.2003 08:33


Sivu luotu: 06:34 (GMT +2).