Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.02.2014, 22:00
Killer-Wo:n Avatar
Killer-Wo Killer-Wo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.01.04
Sijainti: Kemi, Finland.
Viestit: 1.657
Perusasetus

Tuli vaihdettua pätkä pajeroon -88 uusi kytkipaketti. Exedy mbk 2029 ja koyon painelaakeri. No nippuun meni kivutta ja levykin tuli asennettua mitä ilmeisimmin oikein päin. Mallina oli siis vanha paketti.

No nyt ongelmana on se ettei kytkin irroita lainkaan. Auto sammuksissa kun laittaa vaihteen silmään ja kytkimen pohjaan ja starttaa niin takarenkaat lyö sutia. Säädin polkimesta ylästoppari ruuvin niin auki kun saa ja vastaavasti pääsylinterin ja polkimen välisen tangon maksimi mittaan. Näillä toiminnoilla ei vaikutusta toimintaan.

Työsylinterin ja kytkinhaarukan välissä ei ole klappia joten työliike menee kaikki painelaakerille. Kun katsoo siitä kytkinhaarukan aukosta sisään kaikki näyttää mekaanisesti liikkuvan jouhevasti. Lisäksi ilmailin useaan otteeseen pää ja työsylinterin välisen pätkän. Ilmasin pumppaamalla kytkinpoljinta. Näin ainakin toyotissa ilmaantunut. Voiko olla että pitää ilmata toisinpäin.

Vai voiko olla että kytkinhaarukka ja se tappi jossa haarukka on kiinni olisi kulunut liikaa jolloin etäisyys asetelmaan on kasvanut. Vanha levy oli aika loppu.

Ja vielä yksi vaihtoehto joka tuli mieleen on tuon tapin ja haarukan asentaminen toisiinsa. Voiko se tappi mennä jotenkin väärin tuohon haarukkaan. Tuo tappihan on kierteellä kiinni vaihdelaatikossa. Voiko sen etäisyyttä laatikkoon muuttaa kiertämääl tappia auki päin??

Jos jollain Pajero jumalalla ois vinkkejä niin otetaan vastaan.


Viimeksi muokannut Killer-Wo : 24.02.2014 22:13
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 26.02.2014, 19:59
Nuhapumppu:n Avatar
Nuhapumppu Nuhapumppu ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.08.10
Sijainti: MUHOS
Viestit: 1.777
Perusasetus

Haarukka voi pudota laatikosta väärään asentoon jos laatikkoa asentaessa vahingossa pukkaa sitä haarukan vartta. Samanlaisen ongelman myös antaa jos asetyelman ja levyn välissä on jotain ylimääräistä mutta se tuskin on mahdollista.
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla.
LaMaas ry
www.lamaas.fi
www.lamaas.1g.fi
https://www.facebook.com/LaMaasRy
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 05.01.2015, 19:51
naftalefa naftalefa ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 05.01.15
Sijainti: Tornio
Viestit: 1
Perusasetus

Millä tempuilla Killer-Wo sai ongelman ratkaistua?
Täällä on vähän samantyylinen vika riivaa täällä.

Pajerosta porsi laatikko. Vaihdettiin toisesta autosta loota, kytkin jätettiin vanha kun oli vielä hyvässä kunnossa. Kytkimen työsylinteri jätettiin letkun nokkaan remontin ajaksi.
Nyt kun kaikki on kasassa niin työsylinteri ei liiku tarpeeksi ja kytkin ei irroita.
Ilmattu on pumppaamalla ja antamalla nesteen valua läpi. Vaihdettiin käytetty ehjänä purettu työsylinteri paikalleen ja taas ilmailtiin. Sylinterin varren ja kytkimen käpälän väliin laitettiin mutteria jatkoksi.

Kaikista tempuista huolimatta poljin liikkuu keveästi, palauttaa huonosti ja työsylinteri liikkuu liian vähän. Huomenna harjoitukset jatkuu ja alkajaisiksi pitää varmaan hakea pääsylinteri toisesta romusta.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
HJ 60 + kytkin HojoAna Tekniikka & Jutustelu 17 20.09.2010 13:28
pajeron kytkin ja laatikko smoke Tekniikka & Jutustelu 11 10.05.2008 18:54
Se kytkin, se kytkin... LJ bj45lava Tekniikka & Jutustelu 22 31.12.2006 13:40
pajeron kytkin ei vörki kunnolla pallero Tekniikka & Jutustelu 6 14.11.2006 11:20
suzukin kytkin las-c Tekniikka & Jutustelu 14 01.08.2006 08:59


Sivu luotu: 02:28 (GMT +2).