Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Viestiketju on lukittu
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 23.01.2014, 07:03
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Smile

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Ikäväähän tuollainen myynti toisaalta on mutta mikä olisi ollut vaihtoehto ? Fakta on se, että rautaruukki on maailman mittakaavassa aivan liian pieni yksikkö pärjätäkseen edes omillaan. Tehtaalla on kokeiltu erikoistumista jaloteräksiin, mittavia tuotannon tehostamiskeinoja yms. mutta ei vaan auta. Esimerkkinä, vastassa kun on Kiinassa oleva 10 kertaa suurempi tehdas, jep jep. Ja toisaalta Suomen markkinat ei tuollaista tehdasta elätä, ulkomailla se kysyntä ja markkinat ovat.

Iso rakennemuutos on menossa ja siinä pitäisi tavalla tai toisella pysyä mukana, tai oikeastaan sopeutua siihen. Taitaa olla niin, että iso savupiipputeollisuus pikku hiljaa poistuu Suomesta ja jotain muuta tulee tilalle.

Pasila, täällä laulu jatkuu, palkkaan tänään pari uutta kaveria töihin
Rakennemuutos on tosiaan tapahtumassa. En minä siitä ole huolissani, se on tosiasia ja monelle ihan hyvä mahdollisuus eikä nykyaika ole mitenkään erikoista. Muistelkaapa mitä tapahtui maaseutu-Suomessa 1970-luvulla.

Se mikä harmittaa, on työpaikkojen katoaminen. Niitä työpaikkoja me tarvitaan, ja tätä ei tartte kenellekään perustella, syitä on satoja. Emme ole edelleenkään saaneet aikaiseksi sellaisia muutoksia, joita tarvitaan positiivisen talouskehityksen aikaansaamiseen. Ei se apu tule ulkoa, itse meidän ne päätökset on tehtävä. Reseptikin on esitetty moneen kertaa.

Mutta kiitos Heguli hyvistä uutisista. Hyvä, että siellä asiat menevät putkeen vai pitäisikö ennemminkin sanoa että sukkaan

Pasila- hyvien uutisten kunniaksi Porilaisten marssi

__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.
  #2  
Vanha 23.01.2014, 07:28
Lerssinen:n Avatar
Lerssinen Lerssinen ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.03.11
Sijainti: Oulainen
Viestit: 1.914
Perusasetus

Tuokin homma kiertyy savupiippujen tukkimisen kautta meidän teollisuuden kuristamiseen hengiltä.. Kiinalaisia kun ei moiset määräykset koske eikä ne niistä päästöistään mitään maksa toisin kuin täällä.

Kyllä tän hommelin juuret on vähä syvemmällä alun alkaenkin mutta surkea on lopputulos.

Miettikääpä hetki montako virmaa on myyty SUOmesta ulos tässä ihan lähiaikoina ?
Viestiketju on lukittu


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kerro mikä vituttaa vuonna 2013 Ewerglade Chit-Chat 1816 01.01.2014 17:16
Kerro mikä vituttaa vuonna 2012! Rompe1 Chit-Chat 1140 03.01.2013 18:50
Ostettu HALPA, eli lähes ilmainen auto kuningaskulkuri O/M/V Ajoneuvot 6 07.12.2012 12:46
kerro mikä vituttaa tjl Chit-Chat 4977 12.04.2012 08:28
pajeron kardaani ihmetyttää... Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 26.08.2009 17:55


Sivu luotu: 16:55 (GMT +2).