![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Mää tiedän, se painaa ihan liikaa, ainaki Retron mielestä.
__________________
<-Supporting your local heroes-> - Team Rolling Jeep - Mikälie jäätelökioski Jeep |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Omakustanteisesti joko pesää tai munaa, riippuu millanen elämänkumppani on vai joutuuko turvautumaan maksulliseen rakkauteen.
![]() Ehkä jonkun tavarankin voisi postittaa mikä liittyy vahvasti ulkoiluun ja pukeutumiseen. ![]() Lainaus:
![]() P.S taaskaan en uskonut siuta ku laitoin sen HJ:n simpukan ja tässä sitä ollaan, ei riitä Vatasen kädetkään pyörittämään tarpeeks nopeasti jos meinaa ladulla pysyä. Ja meillä on voittaja!!! ![]() No eih, kyllä se liikaa painaa muttei voi minkään, kevyemmän tekniikan vaihdolla saisi painoa pudotettua tai jos vaihtaisi kaiken materiaalin hiilikuituun, muuta keinoa enää keksi. ![]() G Mersun tukivarret = 48 kiloa/kierros, Equipelta saisi köykämiini varret 20 kg/kierros, hinta oli viimeeks 5000€/kierros http://www.equipe4x4.com/negozio/pun..._ultraleggeri/ Pyörät n.70 kg/kpl (muistin mukaan), aluvanteilla ja Inner Stauneilla sais vähän painoa pois (vanteet löytyy, Staunit ei, muistaakseni 1000€/kierros) http://www.4wheelparts.com/Wheels/Be...turer_PQ=Staun Tän auton kori painoi vaakalla 80 kg, ne tukivarret 48 kg, pyörät sen n.70kg/kpl eli n.280kg/kierros, penkit 12 kg yhteensä, akkuja en muistanu punnita, konepelti 8 kg, turvakaarien lukemaa en muista, ehkä about 20-35 kg? Viimeksi muokannut Repro : 06.01.2014 00:21 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Selkeesti 999kg.
__________________
Toyota RJ70 -89 Toyota HDJ80 -92 - Eastcoast Offroad ry - |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
1360kg
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
1298kg
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
1182kg
ja kyllä perkkaa hienosti! |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() Onko LJ simpukka yhtään nopeempi? Onneks on näinkin laaja vertaistuki ryhmä.
__________________
Juho Haapakorpi Kaukas 4x4'n ski |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() ![]() ![]()
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
+akselit +kardaanit +moottori ja laatikot +vinssit +sähköjohdot +letkut ja putket +nesteet +ne "sadat" kiloruuvista ostetut pulttipussitkin aina häviää johonkin ![]() Kyl sitä painoa aina vaan tuppaa kertyyn, vaikka kuinka kevyttä yrittää tehdä Mut kai tää sentään vielä just 39,5 renkailla kelluis, niinku Suzy?
|
|
#11
|
||||
|
||||
|
1515kg.
__________________
RASOR |
|
#12
|
||||
|
||||
|
Kyllähän se paino laskelmieni mukaan on 1176,5Kg
|
|
#13
|
|||
|
|||
|
1655kg
|
|
#14
|
|||
|
|||
|
Jos on tilaa ja jostain löytyy pitempi sektorivarsi niin auttaa aika kivasti tohon nopeuteen. Omassa vanha varsi oli n.15cm ja uus oli nelisen senttiä pitempi niin ero oli aikamoinen. Toki toi mittakin kasvoi yli neljänneksen.
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa? |
|
#15
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Minkälainen siulla on ja mistä tilasit ja mikä tärkeintä, paljon maksoi?
Viimeksi muokannut Repro : 06.01.2014 22:10 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| M: Suzuki Samurai -88 MYYTY & Suzuki DR 650 SE -96 | COWBOY | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 19.10.2007 06:48 |