![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Joo, ilman OD:ta kokeilin lyhyellä lenkillä, tuntui olevan lukossa, ainakin noin 80 nopeuksissa, pitää testata myöhemmin lisää... Uusi "ominaisuus" löytyi tuohon sammuiluun, löpön määrä tankissa vaikuttaa oireisiin.. esim. 1/4 tankilla 270asteen käännös konetien rampilta ja 100 metrin jälkeen sammuu.., eli tankin päässä joku hörppään jotain muuta kuin naftaa.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Löyty 5mm torx kantanen ruuvi vaihdelaatikon öljypohjan magneetista. Mistähä tuo on irti?
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Mulla löyty 8cm pitkä lukkorenkaan pätkä.. entiiä mistä edes mahtunu tulemaan sinne.Sitte se alko tekee sitä että OD Ei pysyny päällä ja laatikko ylikuumeni= turbiini luisti. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ainakin 46RE:n ja olisiko ollut 44RE:n ylivaihteen lukkorenkaiden hajoaminen on jossain määrin tyyppivika. En nyt muista millä laatikolla noi VM dieselit on, mutta eikös siellä jompi kumpi noista ole? Ja samoiten kuutosen perässähän on vanhempi neliportainen..
Edit: niin ja tuo torx- ruuvi voisi olla esim. suodattimesta tai venttiilikoneistosta? Niissä muistaakseni on torxit, ja juuri jotain 4mm tai 5mm kokoisia.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 10.11.2013 21:09 |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Suodattimen ruuvit paikoillaan.
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
No nyt sain muutaman kuvan koneelle.
Tuommonen kikotin. Toistaiseksi vasta hirvijahdin ohessa käynyt metsän/pellon puolella Ja pari kuvaa etupäähän karjaraudan alle lisätystä käikäleestä
__________________
Jeep Grand Cherokee 4.0l I6 -99 MMC |
|
#7
|
|||
|
|||
wj v8
Iteltä köötyypi v8 wj ja ei oo vielä onkelmia ollu.. vuojen ollu auto. 2tuuma korotus alle laitettu ja ois tarkotus 31tuumaset offi nakit laittoo alle. Tänää kaveri laittaa loppuun lisäpitkät ja katolle 4kpl työvaloja.. männöököhä nuo 31 alle vittuilemata?? 32 kuulemma ei 2tuuma korotukselle saa laitettua ilman muokkailua.. pittää kuvia itekkii laittaa kuha kerkii illalla. Ja quadra drive neliveto on kyllä ollu hyvä. Yhen kerra oon lapio hommiin joutunu kun yritin ison lumikasan päälle ajjaa ja se upposkin meleko mukavasti siihen mahan varraan metri oli renkailla matkaa maahan. No muutama tunti lapio hommia ja aski norttia niin renkaat otti taas maahan. Ja asvaltille jätti yhen kerran ku akku hajos kesken ajon. Uus akku tilalle ja taas mentiin. Niin ja sellane onkelma tuli mieleen ku umpiot on haalistunu ja perus ajovalo ei meinaa riittää pimeässä kun pitkiltä vaihetaan lyhsille. Kannattaako uusia umpiot vai onko jotain tahnaa millä saa hiottua taas kirkkaaksi?
Viimeksi muokannut jämtilaika : 13.11.2013 14:28 |
|
#8
|
||||
|
||||
"Valorauta"Lainaus:
Millähän leimakonttorilla kyseisen "valoraudan" mahtaa saada leimattua, käsitykseni mukaan nykylainsäädännön mukaan laiton ??? Eli jos kyseisen karjaraudan saa leimasta läpi, niin kerro konttori, hankin nimittäin omaani vastaavan "valoraudan" välittömästi.
__________________
Autot tykkää kun niillä ajetaan.. ![]() Tis is in tires, ja näillä mennään... |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Unimoggeja ja jutustelua aiheesta | pee | Tekniikka & Jutustelu | 694 | 26.07.2025 22:25 |
| Myyty jeep grand cherokee wj korotuspalat ja iskarit | jämtilaika | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 7 | 13.11.2013 10:11 |
| jeep wj simpukka? | pikkujussi1 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 24.02.2013 18:52 |
| Ostetaan Ostetaan Jeep WJ 2" korotuspalikat ja spacerit! | Jeepp | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 03.10.2012 20:34 |