![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() no kerrompa omasta jarru operaatiosta enempi enkä todellakaan ensimmäistä kertaa jarrujen kanssa tekemisissä ollut ![]() työkyvyttömänä piti auto hommata joten budjetti oli todella surkea ostin "jarruttoman" pajeron konehuoneesta takapyörille piti käytännössä vaihtaa joka ainut putki n8metriä, nipat, letkut ja ilmaus ruuvit sylinterit ja rummut oli ok mutta myös uudet kengät ja hilut taakse edessä vielä kohtuukuntoiset levyt ja paloissakin pintaa n4mm (varaosa auton mukana tuli kyllä uudet paketissa joita en vielä ole vaihtanut kun kelpasi leimallakin) ilmasin tuolla motonetin kannulla ja välillä perinteisesti kun tuntui olevan ilmaa aina vaan... takapäätä ilmatessa perä pystyssä ja etupäätä ilmatessa keula ylhäällä välillä piti ajaakin ja aina vaan tuntui olevan ilmaa ainakin neljään otteeseen ilmasin ja 1,5L nestettäkin kierrätin putkistojen läpi hiekalla kun jarrua polki niin sai kaikki renkaat menemään suht yhtä aikaa lukkoon mutta useasti poljinta piti polkaista kahdesti taka kengät säätelin pariin otteeseen ihan hollilleen ilman vaikutusta tehostajan putketkin kävin läpi 186cm ja 140kg kaliberisenä en mielestäni kovin heikolla voimalla poljinta polje ![]() runnoin poljinta välillä voimalla yrittäen löytää heikon kohdan ![]() jarrut siis kyllä toimi mutta mielestäni ei kunnolla neste säiliön korkki ei ollut täysin pyöreä vaan näytti siltä että on ehkä joskus pudonnut pakosarjalle tms. ja hiukan lämmöstä ovaaliksi muotoutunut varaosa autosta sitten paremman ja tiiviimmän korkin otin tässä vaiheessa en ilmannut vaan läksin ajamaan muutaman risteyksen jälkeen poljin tuntuma "korjaantui" eikä tuon jälkeen ole ongelmaa enään ollut syytä vai sattumaa? sitä en osaa sanoa ![]()
__________________
(lukihäiriö useasti kirjoituksiini iskee eikä välimerkit löydä paikkojaan) ajo ja harrastekalustossa seka käyttäjä ![]() projekti kalustoa laidasta laitaa (moni kesken eräisenä mieltä vaivaamassa) autoja, pyöriä, veneitä... www.nmb.fi kennel neulavuori(facebookissa) |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Nyt on tehty kaikki konstit mitä vielä ei ole kokeiltu, eli ostin sen Motonetin imurin, mutta kompura oli liian tehoton siihen hommaan, kun siinä on vain 24 l säiliö ja näytti ,että ei riitä imu. Lisäsin toisen säiliön, mutta eipä se juurikaan muuttunut. Sitten vanhaan korkkiin reikä ja painetta sisään, sitten nesteet kyllä virtasi. Se uusi TRW pääsylinteri ei pitänyt kumminkaan, kun painoi jarrua kovaa ,niin säiliössä kupli, eli periksi antoi, no taas irti ja laitoin sen uuden männät vanhaan sylinteriin niin alkoi pitään ja polin on jotakuinkin kova eikä juurikaan painu hirveen alas, hiekkatiellä otti tasaseen ja muutenkin tuntui normaalilta, vai liekkö jo mennyt usko niin että kuvittelee sen olevan nyt hyvä.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Trooperin jarrut | Jamppa Maijala | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 24.03.2009 21:46 |
Ostettu jarrut lokariautoon. | 454SS | O/M/V Muut | 3 | 09.11.2008 18:06 |
ISUZU:n JARRUT | JaHa | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 18.03.2006 12:21 |
"jarrut" -> Jarrut? (kuvia) | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 20 | 12.12.2005 15:21 |
Jeepin jarrut | HEKULIINI | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 14.07.2004 12:47 |