![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Sen verta voin sanoa ettei rankavikaisille noita istumahommia, oli kyseesä kone tai auto. Itse istunut työksi toistakymmentä vuotta ja jos olisi oikeaa vikaa rangassa niin pyörätuoli varmaan olisi alla. Sähköasennusta mietin kun selkä joskus kiusasi pidemmän tovin mutta lihaksista löytyi vika...
__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään, Se joku tahtoo olla ihminen, Minä en! Timo Rautiainen & Neljäs sektori |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Itse olen sähköasennuksia sen verran tehnyt jotta tiedän etteivät sovellu polvi-/selkävammaiselle. Kaikki mikä on kytkimien alapuolella: lattialämmityskaapelit, pistorasiat ym.
__________________
Marko Nyt tavoittaa myös whatsappilla. Viimeksi muokannut 33SD : 06.11.2013 01:17 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Tuolta löytyi pätevää apua omassa ammatinvaihdossa, ainakin silloin aikoinaan: http://www.vkk.fi/
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mites toi voimalaitos ura. Siellä on hommia laidasta laitaan, meilläkin paineilma tuotanto, oma vesilaitos ja kaikkea muuta sontaa.
Oon ymmärtänyt että näissä hommissa on vanhoja käyriä jotka jää kohta eläkkeelle. (ainakin meillä on) Ite kävin tossa työn ohessa voimalaitoskäyttäjän tutkinnon ja heti tarjottiin vuoromesun hommia, jota en tosin ottanu vastaan. Mäkin oon meijän firman juniori (33v) |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Miult ku lekuri kysy, et onkos kiinnostusta uudelleen kouluttautua, ni vastasin et tottakai!
-No mitäs oot ajatellut? -Liikennelentäjäks Ei oo palannut aiheeseen... Vaik kaikel logiikal lentokone lie täristäs vähemmän mitä kuormavankkurit tai työkoneet.
__________________
RUMARACING Esla T4 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Uskoisin noiden aikuiskoulutuskeskusten olevan hyvinkin hanakasti rahan perään, kun vakuutusyhtiö maksaa. Meillä oli työkokeilussa tuollainen +50 herrasmies, nyt harjottelun loppusuoralla. Koulu on räätälöinyt varsin fiksun opintosuunnitelman, jossa on otettu huomioon aiempi työhistoria.
Pitäisi siis olla mahdollista. Jonkinlainen idea toki pitäisi olla omasta takaa. Itsekin olen tässä toisinaan miettinyt alan vaihtoa vielä kertaalleen, eikä tosi hyviä ideoita oikein löydy. Konttorihommia en todellakaan voi suositella selkävaivaiselle. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Pickupin valinta | Russel | Tekniikka & Jutustelu | 39 | 02.06.2012 00:56 |
| Tulppien valinta. | KAS | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 22.03.2011 20:21 |
| Maasturin valinta? | Pajaeero | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 31.01.2010 13:49 |
| Magellanin valinta? | TROOPER | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 12.10.2007 20:38 |
| Vinssin valinta | Ooppeli | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 04.10.2006 15:16 |