![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
Asunnon vuokrasoppari; toistaiseksi voimassa olevat
Lainaus:
Siis vuokranantajan irtisanomisaika on AINA vähintään 3 kk, jos vuokrasoppari on ollut yli vuoden, irtisanomisaika on AINA vähintään 6 kk. Vaikka sopparissa olisi nimenomaan sovittu että vuokranantajan irtisanomisaika on 2 kk, niin se on 3kk/6kk, koska asia on laissa. Ja asukkaan irtisanomisaika on ENINTÄÄN 1 kk, ja sitäkään ei voi edes sopimalla jatkaa Kuten jo sanoin, Jos vuokralainen haluaa "pullikoida" vastaan, niin pienillä sanktioilla voi asua huomattavan pitkään tuon irtisanomisajan jälkeenkin, ja jos vuokranantaja vähänkin kämmentää, niin voi "lipsataa" muutamia kuukausia lisää... Ja yleinen periaate on käytännössä seuraava; Asukas on oikeassa, jos vuokranantaja ei nimenomaan ole oikeassa (Tämäkin tullut kantapään kautta opittua Ja Opetettua )Mutta Laiha sopu on parempi kuin Lihava riita; soita vuokranantajalle, ja koittakaa sopia.
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Yhdessä tapauksessa on tiettävästi vesimaksut kuuluneet vastikkeeseen tietyn verran kuukaudesta ja yli menevä osuus on sitten laskutettu. Sen kiinteistöosakeyhtiön pykälissä ja papereissa pitää olla maininnat siitä miten huoneistokohtainen vesimaksu on määräytynyt. Sen saat kyllä kysymällä nähtäväksi tai peräti sellaiset paperit omaan käyttöösikin. Ko kiinteistössä oli vesimaksu 15e/kk asukasta kohden ja vesimittarit jokaisella. Kerran vuoteen mittarit luettiin ja tarkastettiin paljonko on vettä mennyt ja täsmääkö tilit. Jos asukas oli käyttänyt enemmän kuin maksanut tuli lasku jos vähemmän niin tuli tiedote että vesimaksua ei veloiteta seuraavassa kuussa kuin jokunen euro..
Tällaisen käytännön pohjalla monikin asuntonsa vuokrannut on yllättäen ruvennut vaatimaan vesimaksuja vaikka vuokrasopimuksessa toisin lukeekin. Pahimmassa tapauksessa voi sopimuksen purku tapahtua yksipuolisesti vuokranantajan puolelta mutta silloin laki on aika vahvasti vuokralaisen puolella. Häätöön yleensä menee aikaa 6kk-24kk riippuen sotkuviidakosta, eli ei ole sen puolesta hätää vaikket maksa vesimaksua vaan sen vuokran. Vesimaksu kun on sisällytetty sopimukseen. Sulla on kuitenkin kotivakuutus ja siellä on sitten oikeusturva niin voit käyttää vakuutusyhtiön tai niitten listoilla olevaa lakimiestä jos tilanne menee pahaksi. Jollekkin sellaiselle voi olla viisasta käydä näyttämässä sitä vuokrasopimusta ja sitä "uutta vesimaksun tiedotetta" osaa varmaan kertoa tarkemmat pykälät ja etiketit. ääh, hirmu sekavasti selitetty... |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Vuokra ongelmia | Nerd-O | Chit-Chat | 62 | 26.04.2014 03:41 |
| Autotalli vuokra hintoja ? | sako | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 27.02.2010 09:06 |
| Ostetaan VUOKRA-asunto | Bänkster | O/M/V Muut | 0 | 27.01.2009 14:11 |
| GPS tietäjää | Holle | Chit-Chat | 5 | 08.09.2008 12:02 |
| Vuokra-/kimppa-/tms. tallia? | Sag | O/M/V Muut | 0 | 11.08.2005 19:07 |