![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
VälitySeli jos valottomas jakikses on hidas 4,6 ja nopia 2,0 paljonko tuo nopea hidastaa orginaalista ku olis tarkootus tielläkin ajella! 31 renkaat
__________________
sj-410
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Käykö -93 vitaran laatikko -96 ? itellä on 1.6 16v
ja tuo -93 kans 1.6 mutta on erinnäköinen musta venttilikoppa.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Moottori on 92 vuosimallin samuraista (orkkis ruisku)
rintapellissä oli tollanen pönttö kiinni mistä lähtee alipaineletku solenoidille? Mikäköhän tää on ?? Voiko ottaa pois ja tulpata alipaineletkun. ![]() Ja tossa kuva pöntöstä paikallaan, akun oikealla puolella.
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Aktiivihiilisuodatin tjsp. Ottaa bensatankista 'huuruja' ja syöttää koneelle ennemmin kuin huohottaa tankista ulkoilmaan. Yhdestä tekniikaanvaihto hondasta heitin veden yli norjaan ja vitarasta vielä kauemmas. Ei vaikuta koneen toimintaan, mutta katsuri saattaa vaatia.
__________________
RASOR |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Eli alipaineletkun voi tulpata..laitan ton tekniikan 85 vuosimallin 413:seen niin ilmeisesti pätee ne 85 vuoden päästöt silloin?
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
|
#6
|
||||
|
||||
Orkkis välitysten vaihto
Hetken ehtinyt ajamaan Suikalla ja todennut, että vaikka uudet kumit (235/75/15) eivät olekaan vielä kauhean isot niin ehkä noita välityksiä voisi miettiä, kun hitaalla tuntuu menevän lujaa.
Nyt kun kaikki on vähän uutta ja ihmeellistä niin osaisiko joku suositella, että mitä kannattaisi vaihtaa ja mihin? Kyseessä on siis -89vm Samurai 1,3Ltr pannulla ja kaikki on orkkista paitsi alusta ja gummit. Se vielä lisäyksenä, että suunnitteilla olisi myös lukko taakse, joten jos sen kanssa pitäisi ottaa jotain huomioon niin olisi kiva saada jotain vinkkiä. Lock -rightin lukkoa olen kaavaillut. Viimeksi muokannut Sharppis : 12.08.2013 09:31 |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lockright vaan taakse ja panssaria alustaan(jakis, tankki ja perien kuoret), ja jakolaatikon välityksiksi tuon kokoisilla renkailla suosittelisin jotain 4.x välitystä. Jotkut suosii kyllä tiheämpiäkin välityksiä, mutta itse en ainakaan laittaisi...
__________________
-Pauli- |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Luokat |
| samurai, sj410, sj413, suzuki, yleistä |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Miksi Disco1 tai Defe ei soveltuisi offikäyttöön? | Sirernog | Tekniikka & Jutustelu | 188 | 20.04.2012 20:30 |
| Kassillinen tyhmiä kysymyksiä,... | regular | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 13.05.2007 22:13 |
| Bj-40 murros ja sarja tyhmiä kysymyksiä | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 25.06.2006 17:18 | |
| Bj-75 , kysymyksiä ??( tyhmiä ) | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 02.02.2005 19:17 |
| Tyhmiä kysymyksiä | Kupla | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 13.09.2004 13:47 |