Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.07.2013, 08:54
Rompe1:n Avatar
Rompe1 Rompe1 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 04.12.08
Sijainti: Metsämaa
Viestit: 5.006
Exclamation

Porvoossa asustelee yks tyyppi mikä tilaa tavaraa, ja sitten jättää noutamatta Postista. Oliskos jollakulla kertoa syytä tälläiseen toimintaan???

__________________
Kolmas elämä menossa, ja vauhti vaan kiihtyy
" Si vis pacem, para bellum..."
Rahalla saa, ja maasturilla pääsee...
Kaikki mikä tulee idästä, otetaan vastaan tasajyvän kanssa...!!!
Mitäs tähän sanois Honda-mies???
Mulla on Mese, ja se viihtyy talven tallissa
Jokivarren VPK
www.facebook.com/junnupaloautot

Viimeksi muokannut Rompe1 : 14.07.2013 22:23
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 14.07.2013, 22:06
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Talking

Multa yrittää James Bondia näytellyt Daniel Craig ostaa tavaraa ja Paypalilla maksaisi. Sopii käteisellä tulla pihasta hakemaan, muuten ei tavarat liiku.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 14.08.2013, 08:23
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.390
Blog Entries: 5
Angry

Nyt jo työpaikkahuijari


Homma on jalostunut jo työpaikkojen puolelle en kyllä oikein ymmärrä, että joku on niin urpo että antaa pankkitunnuksia etukäteen mahdolliselle työnantajalle, pitäisi kyllä alkaa jo siinä vaiheessa hälytyskellot päässä soimaan....

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.sht...ata-tyopaikkaa

Poliisi varoittaa Rocla Oy:n nimissä olleista työpaikkailmoituksista mol.fi-sivustolla.

Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren poliisi tutkii erikoista huijaustapausta. Mol.fi-sivustolla on ollut Rocla Oy:n työpaikkailmoituksia, joissa haetaan työntekijöitä muun muassa Ouluun ja Kokkolaan.

Työpaikkailmoitukset sivuille olisi jättänyt yhtiön toimitusjohtaja, mutta ilmoituksessa ollut puhelinnumero menee kuitenkin huijarille.

Työpaikanhakijoihin on otettu yhteyttä ja sovittu työpaikkahaastattelu. Haastatteluja on sovittu ainakin kokkolalaiseen hotelliin.

Samalla työnhakijaa on pyydetty toimittamaan tilitietoja, kopiot henkilöllisyyspapereista ja pankkitunnuksista.

Ainakin yhden työpaikanhakijan nimiin on otettu pikavippejä.

Poliisin mukaan Rocla Oy:llä ei ole mitään tekemistä näiden huijausten kanssa. Yrityksellä ei ole tällä hetkellä työpaikkailmoituksia mol.fi-sivustolla.

Poliisi kehottaa ottamaan heti yhteyttä oman paikkakuntansa poliisiin, mikäli on joutunut huijatuksi. Lisäksi poliisi muistuttaa, ettei pankkitunnuksia pidä antaa ulkopuolisille.

Lukijat kertovat: Näin meiltä on huijattu rahaa netissä
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone

Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 14.08.2013 08:25
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 04.09.2013, 16:27
kilikali kilikali ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 01.09.12
Sijainti: valkeala
Viestit: 27
Perusasetus

0449557622 numerosta Sinisalo yrittää taas. Nyt oli Janne nurminen Porista. On saanut muutaman jo kusetettua. Varokaa jos joku tarjoaa osto ilmoituksiinne halvalla hyvää tuolta varsinais-suomesta. Ainakaan haku siltä paikanpäältä ei onnistu, silloin hälytyskellot soi!
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 01.11.2013, 18:24
muuris:n Avatar
muuris muuris ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.12.10
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 88
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rompe1 Näytä viesti
Porvoossa asustelee yks tyyppi mikä tilaa tavaraa, ja sitten jättää noutamatta Postista. Oliskos jollakulla kertoa syytä tälläiseen toimintaan???
Itä-Suomessa asuu samanlainen tapaus. Mikko Kananen, 04527xxx31. Google kertoo että Suomi24 forumilla joku muukin kokenut tämän huijariksi. Tinkas hintaa alas, jätti noutamatta, ei vastaa viesteihin tai puheluihin (paitsi vahingossa taskupuheluun, eli hengissäkin lienee). Antoi osoitteeksi Hammaslahden, mutta posti edelleenlähetti Joensuuhun, oikea osoite siis lie siellä.

Jos joku tuntee tapauksen niin mulle privaa kiitos. Tämän palstan myynti-ilmoituksestani tuli yhteydenotto.

Viimeksi muokannut muuris : 14.11.2016 08:10
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 12.11.2016, 17:29
WinChester:n Avatar
WinChester WinChester ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.07.09
Sijainti: Viiala (Akaa)
Viestit: 1.901
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja muuris Näytä viesti
Itä-Suomessa asuu samanlainen tapaus. Mikko Kananen, 0452757431. Google kertoo että Suomi24 forumilla joku muukin kokenut tämän huijariksi. Tinkas hintaa alas, jätti noutamatta, ei vastaa viesteihin tai puheluihin (paitsi vahingossa taskupuheluun, eli hengissäkin lienee). Antoi osoitteeksi Hammaslahden, mutta posti edelleenlähetti Joensuuhun, oikea osoite siis lie siellä.

Jos joku tuntee tapauksen niin mulle privaa kiitos. Tämän palstan myynti-ilmoituksestani tuli yhteydenotto.
Huijari-ilmoituksia selatessani muistin tapauksen, jossa samainen Mikko Kananen tilasi multa vuosi sitten 4.0L Jeepin sylinterikannen purettuna ja kotiin Kesälahdelle (Hammaslahden lähellä) kuljetettuna hintaan 300€. Ilmoitti sitten toimitusta edeltävänä yönä ettei otakaan ja peruu kaupan.

Pari kuukautta myöhemmin samalta suunnalta tuli samaiselle osalle uusi tilaus. Olin tiputtanut hinnan jo 50€, jonka heppu lupasi maksaa tilille ennen lähetystä Matkahuollon kautta. Kaverin ilmoittama osoite vaihtui kauppoja hieroessa pariin kertaan, kun oli kuulemma juuri muuttanut ja uusi toimitusosoite ei ollut vielä varma. Aluksi se oli Savonlinnassa ja lopulta Kiteellä, joka sai epäilyt heräämään. Sanoi rahojen olevan matkalla ja onneksi en kuitenkaan lähettänyt pakettia jäädessäni odottamaan tilisuoritusta; ei tullut, ei vastannut tekstareihin eikä puheluihin.

Tarve varmaakin osalle oli tai sitten puhdas kiusanteko, kun ei kelvannut edes noin halvalla. Rahoja en menettänyt mutta turhia tunteja yhden työpäivän verran.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
ei vittu p...le taas eläköön hurraa..jipii..KHO päätös taas toyota4x4 Chit-Chat 4 02.03.2010 17:37
Myyty 1kpl UUSI 33x12.5 bogger+uusi 8"vanne make-lj O/M/V Renkaat ja vanteet 4 05.11.2008 16:36
m: uusi rullakita super-winssin ja vaijeri uusi. toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 4 05.06.2008 11:55
Äetsän kämmäkässä ajellaan (taas uusi alue) 12.1 kares Tapahtumat 19 18.01.2008 08:58
Uusi pajero tuli taas taloon. offipete Tekniikka & Jutustelu 1 22.09.2006 14:32


Sivu luotu: 08:26 (GMT +2).