![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Huhun mukaan ne viimeset vetäsyt on aika usein jääneet Terhin viimeiseksi kun v#ttuuntunut omistaja on löysännyt kiinnitysmutterit ja kipannut laatutuotteen syvyyksiin... Varsinkin vaaleakoppaiset ja sitten ne 3,5- ja 5- heppaiset hieromakoneet.
__________________
Tiäräksää tuanoi |
|
#2
|
|||
|
|||
Kyllä se terhi on hivenen honossa maineessa....
Kun minä olin reilusti alta 10v, isä osti terhin perämoottorin, hivenen käytetty ja joko 3 tai 3,5 hv.
Montaa muistikuvaa k.o moottorin käytöstä ei ole, minä taisin saada ajaa kerran taikka pari, mutta sitten kerran sammutin koneen oppimattomuuttani, ja se ei lähtenyt enää käyntiin.... sitä en muista, tähtikö enää koskaan ![]() Mutta kun lähdettiin kalareissulle, niin kotipihalla saavissa nykittiin käyntiin, niin seuraavana päivänä veneen laskussa ei tarvinut repiä kovinkaan pitkään. Tuo terhi on odottamassa sitä hetkeä, että tulee himo korjata uutta vastaavaa moottoria, sillä oli ostettaessa ajettu muutama lenkki, kun muistaakseni ei jaksanut kuskata venettä vastavirtaan.. Sen muistan, että myyjä naureskeli, että nyt nousee. (olikohan joku 10 hv kone, kun sitä laskeskelin että noin paljon enemmän tehoa) ja isällä ollessa ei ajettu varmaan jyyrikaan yli 10 litraa? bensaa. Nyt itselläni perämoottorit: 15 hv "lippalakki" johnssoni HT:ssa "vararenkaana" ja "perävene" Yamarin 330 perässä 521cc evinrude, 20 hv (ainakin koppa, tai tarkemmin sanottuna tarrat)
|
|
#3
|
|||
|
|||
Ja vielä noista perämoottoreista...
Nuo minun jenkkikoneet (tai ainakin -merkit) on sen takia, että tuo 15hv lippalakki oli halpa ostaa ja historia oli tiedossa.
Nuo 521cc evikat ja jonssonit alkoi kertyä; kun kaverin isä oli kyllästynyt merikalastukseen vanhalla koneella, ja sai hommattua uudemman edullisesti... Toki sekin, että varaosat noihin jenkkikoneisiin on siedettävän hintaisia, ja että samaa 521cc konetta varustellaan/kuristellaan 20 -> 35 hv välillä, ja tuossa 35hv versiossakin työn jälki kuuluu usa/cccp/kiina suurvalta tasolle. Paljonkohan saisi lisää, jos "siivoaisi" kaikki valupurseet ja muotoilisi pikkuisen noita kanavia? siis ei avarrusta, vaan "pinnan laadun parannus" Toki yritin ostaa yamahan konetta tuohon Yamariiniin, mutta jostain kumman syystä nuo japsikoneet (yammu susuki ja honda) maksaa tuossa 20-25v ikäluokassa tuplat/triplat... Sen verran kokemusta noista 25v japseista, että jos saisi samaan hintaan, niin värit vaihtuisi noissa perämoottoreissa, vaikka varaosapuoli huomattavasti huonommissa kantimissa hinnaltaan/saatavuudeltaan. Ja noista perämoottori merkeistä, minkä varassa ei tee mieli lähteä merelle, niin kokemusta on mm. Arttu, Terhi, Volvo Penta ja nuo uudet kiinalaiset, mitä saa vaikka millä nimellä- ja tarroilla; kun ostaa kontin kerralla. (olisi upea 4x4 merkkinen perämoottori: 4 nykäsyä, sitten 4 kirosanaa...) |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Mulla on jotenkin kummallinen tuo oma Terhi kun käyntiin sen kyllä saa ilman mitään ongelmia
![]() Nooh, jospa se lopettaa käynnistymästä heti kun kaiken muun saa kuntoon
__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Muahahaha!
![]() Se toimii! Kertanykäisyllä käyntiin ja vaihteet pelaa! ![]() Vaihdetanko oli noin 3 mm liian pitkäksi säädetty, ilmeisesti kiristysmutteri ei ollut riittävän kireällä ja sillä päässyt jatkumaan. Pienestä nuo vehkeet joskus on kiinni, vaikka kyllähän Formuloissaki maailmanmestarit on sekunnin tuhannesosista kiinni
__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Onkos porukalla tietoa noista sisäperämoottoreista? Jumalaton venekuume iski ja tekee mieli jotain jokeen sopivaa bilevenettä.
Tehoa saisi olla 100-130hv. Tälläisistä koneista haluaisin saada faktaa. Heikot kohdat ja muut huomioitavat seikat. Osia taitaa saada joka moottorin ihan suomesta. OMC 2,3: Ilmeisesti joku Ford Pinton kone? BMW B130: Marinoitu M10. Volvo Penta 2.3: Marinoitu volvon kone.
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
) vetolaite, mallia 800; ja noin -70 luvun alusta; ja sikäli erikoinen, että ns. sähköperä, siis vaihteet sähköllä; 1,2 Amppeeria 12 voltilla, ja magneetti nykäsee spiraalijousen potkuriakselilla olevan hammaspyörän selkään, ja sitten mennään. (hajoaa ensimmäisessä kiihdytyksessä, jos pistää väärän hyväksynnän OMC:hyväksytyt öljyt ) Osia löytyy jenkeistä, kuten myös uudempiin, laatu vaihtelee paljon! ja koneiden varaosat löytyy mm. us-parts.BMW: Myös vissiin kuollut? sisäperämerkki, vetolaitteiden osien saatavuudesta minulla ei tietoa.... rantaparlamentin mielestä luja, mutta osien saanti vaikeaa. moottoreihin nähtävästi löytyy helpommin? Volvo Penta: rivi koneet (bensat, ja yli 10v?), siis suora 4 ja 6:nen nimenomaan volvon koneita, ja vetolaitteisiin saa osia jenkeistä! siis ne vetolaitteet on volvo pentan omia, ja leivottu tuossa länsinaapurissa; mutta ainakin tuohon minun VP 270 ja 280 osat löytyy helpoiten jenkeistä (ja ylivoimaisen halvalla, ja tuplasti nopeammin!!!! kuin lähempää) siis tuo aikaisempi (-60 luvun?) 100 sarjan sisäperän vetolaitteet alkaa olla ongelma, mutta 200 sarjaa (200, 270, 280, 290 yms) löytyy käytännössä kaikkea. Ja noista varaosahinnoista; noihin auton moottoreihin, varsinkin bensa, jenkkeihin sekä volvoihin: Tonnilla saa melkein kaiken, mikä voi kulua... Mutta Vetolaite: esim. vaihteiston suunnan vaihdon hammasrattaat, 3 kpl (aika monta kertaa paskana "pikkuvikaisessa"; maksaa aina yli 1000e, ja mahtuu voileipärasiaan, laakerit, stefat, tiivisteet ja siirtohaarukka voi olla +1000+e) -> siis koneen voi vaihtaa, vaikka miten päin (ainut sääntö on käytännössä, että ilmoitat trafille: muutettu 90 hv xx-yyy 500 hv xx-yyy, vakuutusten suhteen voi olla ongelmia, mutta Suomessa Mies saa tehdä veneen... ja jos tekee vaarallisen, ja sattuu vahinko, niin hyvä ei heilu. ) mutta vetolaite yleensä se kallein/vaikein osa: ei olisi ensimmäinen "rapsuttava"vetolaite halvassa veneessä, minkä korjaus uusilla osilla maksaisi enemmän, kuin koko vene varusteineen.... |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| veneilijät herätys | mettäsika | Chit-Chat | 9 | 09.08.2007 17:37 |