![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() En tiedä minkälaisia ohjainlaitteita noilla jenkeillä on, mutta ainakin ainakin ennen olivat lievästi sanottuna "kauniin kesäpäivän avustimia" -> Nuo suomessa käytettävät työntöjarrut toimii huomattavan hyvin; oikein käytettynä ja -huollettuina/kunnossa olessaan Toki sitten, kun aletaan siittämään yhteen auton tietokonetta/kärryn tietokonetta, niin päästään varmaan parempaan tulokseen..... Aikanaan traktoreissa oli kärryn jarrut vastaavia, toki vieläkin jotkut, ON/OFF tyypisiä, ja toimii telikärryssä; jos jarrut vain toisessa akselissa! Vanhemmat rekkakuskit varmaan muistaa ajan ennen kärryn ALP(?) venttiilejä.... nuppi täynnä, kuormain perässä, niin talvikelillä tyhjä kärry oli "heti" poikittain, kun jarruvalot syttyi.... (joissain kärryissä oli isäntälinjan asennuksella oma paineenalennin, ja sen ohitushana...) p.s aletaan saamaan noista puolikkaan veturi- pik-up: eistakin vähän enemmän DSL- veroja ![]()
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Hotellin ikkunan alla on juurikin esimerkki ruotsalaisesta vetopöydällisestä kevytkuorma-autosta. Perävaunua varten paineilmat. Toisenkin vastaavan Ivecon bongannut täällä kukkakauppiaan torikärryn vetäjänä.
Tässäkin asiassa malli tulee Ruotsista? Tarkemmin kun aamusella tuota katselin, niin siinähän onkin saksalaiset kilvet.
__________________
A-P *Muovi on saatanasta* KAIKKI ihmiset ovat mölöjä, kunnes toisin todistavat. Viimeksi muokannut A-P : 15.06.2013 16:10 |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Yks päivä naureskelin töissä saksalaisissa kilvissä olevaa "neljä pyttystä rekkaa". 818 Atego + vasikka (eli keskiakseli peräkärry).
Oli vaikuttavan näköinen lastauslaiturissa. ![]()
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään / Vaihdetaan Henkilö auton Vanteita ja renkuloita tarjolla !!! | rekisteröimätön | O/M/V Renkaat ja vanteet | 3 | 14.01.2011 11:49 |
Ostetaan Rekan perävaunu iso ja halpa | ORR | O/M/V Muut | 7 | 18.08.2009 14:50 |
M/V: rengassarja pakettiautoon yms (ei off?) | VonLeka | O/M/V Renkaat ja vanteet | 1 | 29.06.2007 07:08 |
Myydään 4x4 ja henkilö/muut erikseen | Jare | Chit-Chat | 9 | 22.04.2007 18:53 |
"M" Jeep Cherokee ltd 90/Vaihto pakettiautoon! | HEKULIINI | O/M/V Muut | 38 | 16.09.2005 07:23 |