Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 21.05.2013, 08:26
TT|:n Avatar
TT| TT| ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.04.11
Sijainti: Vantaa
Viestit: 163
Perusasetus

Sunnuntaina näin tämän laitoksen ikkunan läpi Ilolan ABC:llä kun oltiin kahvittelemassa, komea näky kun hytti näkyy pikkuautojen yli koko ajan

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 21.05.2013, 20:45
lantikka:n Avatar
lantikka lantikka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 21.01.04
Sijainti: Kirkkonummi
Viestit: 1.181
Perusasetus

tulkaa tsekkaa punkalle miten etenee nyt?
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 21.05.2013, 21:16
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Eicca_ Näytä viesti
Tämä bongattu Ilolan ABC:n pihalla sunnuntaina kun oltiin volkkarihörhöjen kaffe iltamissa, oli kyllä melko vakuuttava ilmestys siellä. Hitto kun ei keritty tulla pihalle irvistelee, kerkesit just karata. Naurettiin että kerrankin tuollainen entinen SAint T3 syncro lanssi korotetulla katolla ei ollut pihan korkein kioski katto korkkeuden puolesta
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja TT| Näytä viesti
Sunnuntaina näin tämän laitoksen ikkunan läpi Ilolan ABC:llä kun oltiin kahvittelemassa, komea näky kun hytti näkyy pikkuautojen yli koko ajan
Joo, huomasin noita volkkareita olevan siellä aika monta. Aattelin, että nythän tuo kuorkki sopii hyvin joukkoon, kun onhan siinä samaa sukua kuitenkin.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.05.2013, 09:50
Eicca_ Eicca_ ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 07.11.10
Sijainti: Tuusula/Mäntsälä Finland
Viestit: 177
Perusasetus

Parillisten viikkojen sunnuntait on öfficial vag cafe miiting ilta tuolla kello 19:00 eteen päin, teretulemast
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 25.05.2013, 16:57
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Tätä tuli tänään käytyä kokeilemassa maastossa ekan kerran noilla isoilla renkailla ja muutamia havaintoja kertyi:

- Renkaat ei ottaneet maastossa ajellessa mihinkään kiinni, paitsi äärikäännössä jousiin, mutta se olikin tiedossa.

- 0,9 paineilla eturenkaat alkoi verryttyään muotoutua ihan mukavasti, mutta takarenkaissa voisi olla vielä pienempi paine, kun ne ei tuolla paljon pullistellut kyljistä.

- Tosi hyvin nuo renkaat tuntui toimivan ja ainoastaan märillä kivillä meinasi sutia.

- Moottorista loppuu voima, vaikka syöttöä lisäsinkin eilen. Se kyllä auttoi melko paljonkin. Ehkä siitä voi vielä pienen lisäavun saada kun nyt vasta 1/2 kierrosta käännettynä lisää ja korkeimmilla kierroksilla ei näy savuttavan lainkaan, mutta turboahan tuo tietty olisi vailla... Tuohan ei tietty ole ongelma kuin pitkissä, jyrkissä hiekkanousuissa ja pehmeissä paikoissa.

- Etupuskuri on tehtävä uusiksi. Semmoinen, jossa alareuna on korkeammalla ja materiaali vahvempaa. Taas on puskuri solmussa ja valot sen myötä sojottaa mihin sattuu. Tuo alkuperäinen vaan ottaa liian helposti kiinni eikä sitä kestä. Muita muutoksia uuden puskurin tekeminen ei aiheuta kuin valojen uudelleensijoittamisen.

- Sekin havainto tuli tehtyä, että renkaat saa yllättävän nopeasti täytettyä takaisin siihen 2 bar paineeseen ottamalla ilman jarrupainesäiliöstä, kun auto käy vähän korotettua tyhjäkäyntiä. Huomattavasti nopeammin kuin pienellä verkkovirtakompuralla.

Kaikenkaikkiaan oli ihan positiivinen yllätys, kuinka hyvin auto toimi noilla isoilla renkailla!

Sitten vielä pikkuinen loppukevennys. Olin mennessä aamulla tankkaamassa Ruskeasannan Shellillä. Siihen sitten joku heppu tuli autoa katselemaan ja sanoi, että pistit sitten pihan järjestyksen uusiksi. Vähän sitä ihmetellen kattelin, ennenkuin sanoi, että kun kaveri tuossa tuota Hummeria pesemässä katoksessa...
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 25.05.2013, 19:04
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.912
Perusasetus

Nosta ne valot sinne ylempiin paikkoihin, koitin kaivaa meiän ex mannista kuvaa vaan en löytäny ...

Joissain ne on siellä jo alunperin ... (real LT look )
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 25.05.2013, 19:22
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
Nosta ne valot sinne ylempiin paikkoihin, koitin kaivaa meiän ex mannista kuvaa vaan en löytäny ...

Joissain ne on siellä jo alunperin ... (real LT look )
Sehän oiskin paras paikka! Tässä vaan alkujaankin jouduttu nuo paikat korkeuksien mukaan muuttamaan. Kuvassa näkyy alkuperäisten vilkkujen paikat tuossa villkujen yläpuolella, joissa vaan peitelevyt ja "real LT-lookin" valojen paikoissa on vaan vilkut. Sääntöjen mukaan ajovalojen yläreuna saa olla 1200 mm korkeudella ja tässä nyt se asettuisi "LT-paikoilla" 1550 mm korkeuteen. Ei mahda katsastusmies noin paljon pystyä joustamaan... Siispä ne on kai sommiteltava puskurin päälle jollain hienolla taitettavalla kiinnityksellä, että hytin saa kipattua valoja irrottamatta.


Viimeksi muokannut vmt : 25.05.2013 19:29 Perustelu: lisäysselvennys
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
8.136, fae, maastokuorma-auto, man


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Spider man 4 SL Chit-Chat 1 08.08.2007 13:39
Brave man SamppaFIN Jokes 0 14.11.2002 17:48
Spider-Man mikk0 Movies 0 02.09.2002 22:37
Business man SamppaFIN Jokes 0 22.08.2002 14:14
Man with a problem SamppaFIN Jokes 0 19.08.2002 17:13


Sivu luotu: 12:58 (GMT +2).