Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #25  
Vanha 17.05.2013, 22:00
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Ihmettelinkin pee:n listauksessa, miten samalle kokonaismassalle annetaan noin isot erot rengaspaineisiin. Hyvää tietoa tuo oli ja noita painoja ja vyö-/ristikudosrenkaiden paineita kattelemalla vieläkin vahvistui se ajatus, että tosiaan se 2,0 voisi olla oikeaa suuruusluokkaa paine minun autossa noilla renkailla, tyhjänä kun melkeenpä tulee vielä ajeltua.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ford59 Näytä viesti
Kuorma-autossa jossa on rumpujarrut edessä ja käsijarru vaikuttaa myös eteen, pitää etupyörät kiristää pysäköintijarru avattuna, mutterien holkit herkistettynä ja rasvattuna, ja kiristää pultit ristiin 650nm. Hyvä olisi, jos etuvanne pysyisi samalla puolella ja venttiili vielä samassa kohdassa suhteessa jarrurumpuun. Varsinkin Scaniat!
Toi 60km/h hypytys vaikuttaisi kovasti renkaan pystyheitolta, painoheitto tulee yleensä vasta yli 80 nopeuksissa, isoissa maastorenkaissa harvemmin niitä edes on!
Koeta vaihtaa etu- ja takarenkaat keskenään, muuttuuko miksikään?
Tuossa minun autossa käsijarru vaikuttaa vaan taakse ja ei ollut päällä pyöriä paikoilleen laittaessa. Kierteetkin oli putsattu ja rasvattu sekä mutterien laipat pyörivät hyvin. Ristiinkin kiristin, mutta en noin tiukalle, kun tuo on vain 20 mm pulteilla ja niiden momentiksi jostain muistelin reilu 400 Nm. Kiristin 380 Nm koneella niin paljon kuin menee ja avaimella sitten mahdollisimman samalla voimalla vähän lisää.

Vanteista ei varmaan yksikään ole samalla paikalla kuin oli alkujaan.

Pitää ottaa tuo renkaiden paikkojen vaihtaminenkin keinovalikoimaan, jos ei paineiden pudottaminen vaikuta ja ohjauskulmista ei vikaa löydy.
Vastaa lainaten
 

Luokat
8.136, fae, maastokuorma-auto, man


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 2 (0 jäsentä and 2 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Spider man 4 SL Chit-Chat 1 08.08.2007 13:39
Brave man SamppaFIN Jokes 0 14.11.2002 17:48
Spider-Man mikk0 Movies 0 02.09.2002 22:37
Business man SamppaFIN Jokes 0 22.08.2002 14:14
Man with a problem SamppaFIN Jokes 0 19.08.2002 17:13


Sivu luotu: 22:23 (GMT +2).