![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Ilmaiskarit on tehty tuohon, mutta iskarinkorvia ei ole tehty kantamaan kuormaa vaan heilahduksenvaimentimelle. Laittakaa kuntoon älkääkä viritelkö, uudet jouset niin toimii ja jos ei toimi niin on väärä väline.
__________________
If idiots could fly, internet would be an airport. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Mun viritys osottautui paremmaksi kuin odotin,leimalla ei mitään sanomista. Pitäisi herkistää takajoustoja mutta toki itse jousetkin kantaa vaikka ilman paljetta. Iskunpituutta n 25cm ja ulosjoustoa rajoittaa kardaanin liu-un pohjaaminen. Toivottavasti banjo ei taivu ihan pienestä kun sisäänjoustossa omatkin jouset kantaa,palje ei pohjaa ja 2-300kg keventää jo perää riittävästi. Lisäks iskut joustoissa on pehmeitä, jos laittais kakkosnelosen ilmajousen tilalle tai jousi pohjaisi niin menis mutkalle. Ajatuksena oli myös että perä saa olla normaalia pehmeämpi ja matalampi jolloin peräkärryn saisi helpommin koukkuun ja esim, puukuormaa peräkontissa vois keventää sen 300kg.
__________________
Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Ostettu ilmapussi /pussit/ palje/ jouset | Jari | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 6 | 08.04.2014 16:29 |
| Myyty Mb Unimog 404 ilman taka akselia ym ripustuksia myyty | psychobilly | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 18.01.2011 16:45 |
| Kaivataan toitsun taka-akselia | Nerd-O | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 12 | 16.06.2007 09:54 |
| Ilmapussi rangeen bogen tilalle | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 19.06.2006 18:53 |
| Kierre keskelle | wannabee | Tekniikka & Jutustelu | 28 | 01.04.2005 11:44 |