Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 07.05.2013, 20:51
FunJam:n Avatar
FunJam FunJam ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 01.11.07
Sijainti: vantaa, Finland.
Viestit: 806
Perusasetus

Ite vaihdoin jotain romua rikkinäiseen Mankiin ja korjasin sen. Talvella laitettiin pilkkihaalarit päälle.. Järjenjuoksussa jäljet näkyy vieläkin..

__________________
Horsepower and Drag Racing
www.facebook.com/FunJamRacing

Ajoneuvojen loppukäyttäjä..

Heppatytön Hodari: HDJ -90, Emännän kauppakassi
Rotkelo: Ramcharger -80 , bulevardisportti.
HillCruiser: Hilux - 83, vaiheessa (väliaikaisvainaa)
Valppivanhus: -64 avo safarointi väline (väliaikaisvainaa)
Lehmä: Trailduster -76

Exiä
C306:Kuorkkikrossivoittaja
Protector: Avoläjä
TuninkiBertta: -80
Pätkis: pätkäpatrolli -82
Urbo HJ
Runkkupallero: Takapihalle raiskattu Pahero
Esory
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 08.05.2013, 12:19
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.322
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja FunJam Näytä viesti
Talvella laitettiin pilkkihaalarit päälle.. Järjenjuoksussa jäljet näkyy vieläkin..
Samaa vikaa täälläkin Vieläkin muistan kun yli 20 asteen pakkasessa vedetään karvahattua tiukenmaa päähän ja annettiin mennä Soliferilla, vaikka kädetkin oli aivan jäässä.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 12.05.2014, 22:22
SoSo SoSo ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.08.04
Sijainti: Tampere, Finland.
Viestit: 1.938
Perusasetus

Ja kuten monesti kuulun siihen laiskaan "kasvattaja" kastiin joka näkee tässä ainakin toistaiseksi positivistä.
Eli meille tulossa tyttärelle nyt kyseinen muovipulkka....
En näe suurta haittaa ainakaan meidän "kylällä" noista kipoista aina olen on ohi päässyt vaikkakin ne kyllä kerää letkaa peräänsä kun kaikki eivä uskalla niitä ohittaa.
Mutta kun mukuloita on "uusio" perheessä 5 ja kaikki harrastaa jotain pitkin pirkanmaata vaimoke mukaan lukien niin ei perkele riitä tunnit päivässä niitä kärräämään joka paikkaan kun töitäkin pitäis tehdä.
Nyt tällä "ekalla" testataan mitä tapahtuu....
Mun mielestä on kuitenkin toiseksi turvallisin vaihtoehto!
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 13.05.2014, 16:05
turakki turakki ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.11.03
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland.
Viestit: 939
Perusasetus

Juu. Kyllähän nuo ärsyttävät, mutta minkäs teet. Meidän mäellä naapurin kölvi ei pääsisi kouluun, ellei kaveri kävisi sitä mopoautolla hakemassa. Koulukyyteihin kun ei ole kunnalla velvoitteita peruskoulun jälkeen. Matkaa kirkolle on 15 km, eikä ollenkaan julkista liikennettä. Näin siis Pirkanmaalla, muualla tilanne varmasti huonompikin.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 13.05.2014, 22:07
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.015
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja turakki Näytä viesti
Juu. Kyllähän nuo ärsyttävät, mutta minkäs teet. Meidän mäellä naapurin kölvi ei pääsisi kouluun, ellei kaveri kävisi sitä mopoautolla hakemassa. Koulukyyteihin kun ei ole kunnalla velvoitteita peruskoulun jälkeen. Matkaa kirkolle on 15 km, eikä ollenkaan julkista liikennettä. Näin siis Pirkanmaalla, muualla tilanne varmasti huonompikin.
Noita ihan oikeita autojakin tuntus olevan vajaakäytöllä.

Itse muistan kun kunta myi halvalla Scania kirjastoautonsa - olisko mopoautohintaluokkaan. Nuorena ei ehkä paljon mikään pelota, mutta mua pelottas jos pitäs matkustaa päivittäin mopoauton kyydissä kokemattoman kuskin ajamana.

Jos jotain hyvää mopoautossa, niin ehkä sillä voi harjoitella ajamista rauhallisella nopeudella, mutta eikö oikeassa autossa voisi olla myös joku rajoitin vaikka 80 km/h....
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 13.05.2014, 22:08
Reetu:n Avatar
Reetu Reetu ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.02.05
Sijainti: Ruokolahti, Finland.
Viestit: 3.536
Perusasetus

Moiset muovipallopätkyttimet vois olla lailla määrättynä maalattu kaikki vaikkapa neonvihreiksi...
__________________
RUMARACING Esla T4
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 14.05.2014, 23:10
PunisherFIN:n Avatar
PunisherFIN PunisherFIN ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.07.13
Sijainti: Savonlinna
Viestit: 1.883
Perusasetus

kakspiippunen juttu, pari kertaa on meinannu yöpimeellä tulla mopoautoilijasta ruumis, kahautat valtatiellä satasta ja mutkan takana onkin joku **tun kolmio edessä ja se on ainoo joka siitä paskakasasta näkyy, arvo sitten siinä, että onko se isäntä 12 siipinen poikittain, vai mopoauto :P nuoret kuskit on sikäli ongelmallisia, ne ei pidä "autojensa" valoja esmes kunnossa, ei pidä mopojenkaan, mutta sillä ne sentään henkensä pitimiksi vetää hiukan laitaan kun joutuvat auton valokiilaan, mopoautolla ei ko refleksiä näy tapahtuvan, liekö rallatteleevat sitten puhelimessa, tai chattailee tai tekstailee älyluurilla kaverilleen. sikäli oon korillisen ajovermeen kieltämisen kannalla, että sen vajaan ajotaidon omaavan kuskin ON PAKKO keskittyä liikenteeseen 2-pyöräsellä, kun taas kori ympärillä siellä voi harrastaa selvästi vapaammin. jos joku kuoret ympärillä oleva kikotin on alaikäselle pakko antaa, niin ruottin malliin EPA traktori, ainakin ne on sillä törmäystilanteessa tasavertasia autojen kanssa..
__________________
Mercenaries never die, they just go to HELL for regrouping!
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 14.05.2014, 23:19
Reetu:n Avatar
Reetu Reetu ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 13.02.05
Sijainti: Ruokolahti, Finland.
Viestit: 3.536
Perusasetus

Kyllähän moinen kuttaperkkapönttö luo turhaa turvallisuuden tunnetta, ihan kuin ois autossa.
__________________
RUMARACING Esla T4
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 15.05.2014, 11:53
Luoppis Luoppis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 17.01.10
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.154
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
kahautat valtatiellä satasta ja mutkan takana onkin joku **tun kolmio edessä ja se on ainoo joka siitä paskakasasta näkyy, arvo sitten siinä, että onko se isäntä 12 siipinen poikittain, vai mopoauto :P nuoret kuskit on sikäli ongelmallisia, ne ei pidä "autojensa" valoja esmes kunnossa, ei pidä mopojenkaan
Itestä tuntuu, että just se kolmio on se paskasin osa noiden kopperoiden perästä. Joutuu aina eka vähän arpomaan, että onko edessä henkilöauto vai mopokoppero. Mopoissa näkyy kyllä tosi paljon enemmän, että esim. se takavalo on pimeänä eikä aina toimi jarruvalokaan Mopoautoissa en oo takavalotonta nähnyt, ainakaan vähään aikaan. Noille vehkeille voitais laittaa joku 400 euron vuotuinen käyttövero, ehkä ne vähenis? Maksaa se mopokorttikin nykyään kuulemma sen 700 euroa, mikä ei ole ainakaan huono asia (Vaikka ite oonki ajanu joskus BC-kortin jollain 1300 eurolla, noin niinku hintavertailuks )
__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty pois menee. metsienmies O/M/V Ajoneuvot 26 04.02.2012 14:17
Myyty pois myynnistä. tiku83 O/M/V Ajoneuvot 6 06.10.2011 19:33
Myyty pois popo99 O/M/V Ajoneuvot 5 07.12.2008 23:56
Katto pois? fin-z0sz Tekniikka & Jutustelu 14 23.06.2004 20:00


Sivu luotu: 01:11 (GMT +2).