Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.07.2012, 22:22
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.363
Perusasetus

Volvon olkalaakerikonversio


Aloitin etunapojen kasaamisen, mutta flyingspanners:in olkatappilaakerikonversion kanssa meni sormi suuhun. Hetken miettimällä arvelen paikallistaneeni ongelman, mutta kaipa näitä on muutkin asemmelleet (kun se volvon alkup. olka"laakeri" systeemi on aika paska).

Eli aloitetaan alusta ja varmistellaan että olen kasaamassa osia oikeaan järjestykseen:

Ulkokooli menee adapteriin näin?


Ja spacer kuuluu tänne?


Elikkäs osat menee pulttiin tässä järjestyksessä (spacer samassa paikassa kuin ed. kuvassa, on vaan tuon laakerin takana piilossa)?


Ja shimmilevyt menee siihen missä tuo iso rikka on tässä kuvassa (spacer näkyy laakerin sisällä)?


Spacer kuuluu olla jotakuinki tässä?


Ja sittenkun osat vetää mutterilla kiinni, niin kääntöpäästä tuli tosi jäykkä. Kokeilin laittaa ainakin 3mm shimmejä, ei muutosta. Sit piti tehdä päivä.

Mutta tuo spacer on ulkosyrjältään tosi tiukka tuohon, piti vetää se pultilla paikoilleen. Ja tuo spacer tietysti kääntyy kääntöpään mukana kun renkaita käännellään, eli sen pitäis mitä ilmeisimmin olla vähän väljästi tuossa navan reiässä? Vaseliininkin pitää päästä nousemaan sen ohi?

Elikkäs, spacerin pitäisi olla tässä vähän väljästi?


Eli spacerin ulkopinnasta pitäis ottaa ainakin joku kymppi pois? Ehkä milli jopa parikin, että jäis 0.5-1.0 milliä rakoa navassa olevaan reikään? Siis ei lyhentää sitä vaan tehdä siitä kaitaisempi.

Tässä kohtaa olis varman tiedot aika hyödyllisiä, akseli pitäis saada kasattua huomenna tai viimeistään ylihuomenna, ja jos osia pitää työstää niin mielellään tekis heti oikein.

En kyllä keksinyt miten nämä sais kasattua misään muussa järjestyksessä, mut olis kiva kuulla pikapikaa jos oon ihan hakoteillä noiden osien järjestyksen suhteen.

-Paavo

Edit: otsikosta poistettu "apua" lopusta


Viimeksi muokannut Paavo : 06.07.2012 22:17
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
HILUXIN napalukko ääntää.apua..apua..:) Tekniikka & Jutustelu 5 03.01.2006 00:36
Ozi-Apua? A45 Tekniikka & Jutustelu 19 03.10.2005 10:36
APUA! Gemari Tekniikka & Jutustelu 3 24.01.2005 19:16
HJ 60 apua Tekniikka & Jutustelu 4 27.11.2004 15:49
Apua! Tekniikka & Jutustelu 4 10.04.2004 21:43


Sivu luotu: 01:05 (GMT +2).