Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #12  
Vanha 12.05.2012, 06:48
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.366
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja H&K Näytä viesti
Me käytettiin pitkään vanhaa IBM:n T20- konetta(prossu jotain 500 megahertsiä ja muistia 128 megatavua) Garminin 276- käsigepsun kanssa eikä ole ollu mitään murheita. Ainoostaan käytössä olevat TOPO- kartat eivät ole parhaita mahdollisia karttoja visuaalisessa mielessä.

Nyt viimekisoissa ollaan menty Rodeolla joka asennettu muuten samanlaiselle T42:lle ku moggilla paitsi tässä on lisänä bluetooth jonka välityksellä kone on yhdistetty johokin GPS- mokkulaan, joka oli ostohetkellä paras markkinoilla ollut värkki.

Tällä rodeolla + paremmalla gepsillä + nopeammalla koneella on ollut enemmän ongelmia kun tolla vanhemmalla/paskemmalla paketilla. En muista että varsinaista jälkeenjäämisongelmaa olis ollut mutta tää uudempi paketti saattaa heittää ykskaks auton sijainnin monta kilometriä sivuun ja takaisin oikean sijainnin löytäminen voi viedä useita minuutteja.

En sitte tiedä milllä kannattaisi mennä jatkossa. Baxxteri oli sitä mieltä että lakeuden kutsuun mennään ozi:lla, katotaan sitten toimiko se paremmin moggin koneessa.

T: Jussi
Mitä itse olen käyttänyt T4x koneita (vuosien varrella luokkaa 20-30kpl, työkäytössä/testikoneita suurin osa) ovat ihan sikahyviä ja luotettavia, isoimmat ongelmat on olleet kuluvia osia:

- levyjä on mennyt muutama
- prossun tuulettimia on tarvinnut vaihtaa yx (orkkisosa ebaystä oliko kakskymppiä, vaihtotyö ei-nakkisormille mallia)
- näppäimiä on irronnut ja hävinnyt (ja taas niitä saa yksitellenkin ebaystä, mutta öäå napit on varmaan ei-niin-hyvin-saatavilla, kun varaosanäppikset on lähes järkiään US/UK-malleja)
- kahden-kolmen koneen USB-portit ovat olleet vialliset, joskus työkoneena olleeseen (takuunalaiseen) masiinan vaihdettiin koko emo sen takia että toinen USB-portti ei aina toiminut

Hieman hankala ymmärtää myksi GPs lägittäisi nimenomaan T4x:ssä, mutta jok syyhän siihen on kun noin on kerran tapahtunut.

Olisko mahdollista että ongelmallisten koneiden USB-portit olivat viallisia? Yhteys pätkii tai portti ei kykene antamaan tarpeeksi virtaa porttiin kytketylle laitteelle? Toimivatko muut laitteet (muistitikut jne.) samoissa porteissa ongelmitta? Tuliko USB-laitteista mitään ei-normaaleja virheilmoituksia, esim. että USB 2.0 laite joutuu toimimaan 1.1 nopeudella?

BU-353 tuoreimmat ajurit löytyvät täältä:
http://www.prolific.com.tw/eng/downloads.asp?ID=31

Tuorein Windows (kaikki väliltä 2000-8 32/64bit) ajuripaketti on tässä:
http://www.prolific.com.tw/support/f...ler_v1.6.0.zip

Mokkuloiden mukana on varmaan tullut paljon vanhempi, vaikak hyvin mulla on toimineet kaikki käytössä olleet ajurien versiot.

-Paavo
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään LASINEN TV-TASO-systeemi pikku_antti O/M/V Muut 0 19.04.2010 18:41
patrollin 12v systeemi Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 9 15.02.2009 10:17
Vaihtoa Volvo 303 / asunto autoon / LINJA autoon? O/M/V Ajoneuvot 1 27.04.2008 18:48
näppärä korotus systeemi 4x4opel Linkit 3 06.11.2007 10:40
omatekonen tankki systeemi Linkit 2 01.12.2005 23:44


Sivu luotu: 23:05 (GMT +2).