Läksinpä hakemaan "uutta" autoa Chattiauton sivuilta ja silmääni sattui pirteän näköinen suzukin "isolohko" maasturi. Ei muuta kun kauppoja hieromaan ja kun myyjä lupasi vielä tuoda autoa jonkin matkaa vastaan, niin alkoi päässäni soida ikivihreä kappale "Mäntsälä mielessäin".
Ei muuta kun aamulla ennen sian pieraisua lauleskelemaan "linja-autossa on myös tunnelmaa" ja kohti Mäntsälää. Mielessä pyöri ajatuksia mitä kaikkea kivaa uudella perheenjäsenellä voisikaan tehdä.
Mäntsälässä sitten koeajolle ja kaikki tuntui olevan kunnossa "pientä" renkaiden ravistamista lukuunottamatta. Eikun kaupat pakettiin ja radalle.
"Mä auton starttaan, sitten keula tielle päin". Tovi menikin ihan mukavasti, mutta sitten suiza alkoi nykimään ja heti oli taas laulun sanat mielessä. "Sinä saatanan kone älä hyydy". No sepä otti ja hyytyi motarin varteen. Eikun peltiä ylös ja tutkimaan. Kaikki näyttää olevan ok. Pelti kiinni (autosta) ja starttaamaan. Hyrrrrr... Pelittää eli toimii. Mikä lie hetkellinen mielenhäiriö. Matka siis jatkuu. Ohitetaan jo Lahti. Mietin että tähtihovilla käyn tankaamassa. Siitä ajatuksesta ei vissiin suiza tykännyt. Päzzz... Ja taas ollaan motarin varressa hätävilkut päällä. Puhelin kouraan ja myyjää hätyyttelemään. Hänpä saikin houkuteltua pari teiden ritaria apuun ja yksissä tuumin totesimme että bensapumppu on kapuzzino.
Eikun auto hallille ja uutta pumppua laittamaan. Seuraavaksi huomataan että jostain tulee järjestelmään ilmaa koko ajan. Ja eikun syytä selvittämään. Syyksi paljastui haperoitunut tankin imuputki. Ei muuta kun hyllystä pyttyä ja korkkiin reikää. Letkut ja ainetta "tankkiin" ja matka jatkuu. Noin 10 kilometriä ja taas hyytyy. Nyt en ehtinyt ajaa ihan motarille asti. (Lähelle kuitenkin) TÄTTÄRÄÄÄ!! Taas kurvaa ratsuväki paikalle uuden pumpun kanssa. Pikainen asennus ja varmistukseksi vielä kaasarin pika puhdistus. Auto käyntiin ja kauhusta vapisten motarin ramppia alas. Minne asti tällä kertaa??? No kotiin asti. Vaivaiset 240 kilometriä. Ei pahakaan matka olla paskan pää jäykkänä koko ajan että koska se tapahtuu?
Mutta loppu hyvin kaikki hyvin. Tuli loppumatkasta jopa ajatus että voisin nimetä kulkuneuvoni "Nöpöksi". Se on niin pieni ja söpö ja "nöpöttää" sillai mukavasti tien päällä!
Päivän hyvä työ on siis aloittelevan offistin ja hänen kulkuneuvonsa tehoelvytys lauantai-iltana lumisateessa. ISO KIITOS VIELÄ KERRAN!!! (Vittu kun ei löydy tarpeeks isoja kirjaimia tästä koneesta) LASSE JA KIMMO.
Terveisin Samppa ja kapteeni Morgan.