Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.07.2011, 17:14
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.442
Perusasetus

Unimog peltiperät, mistä vetarit leveään?


En ihan äkkiseltään keksinyt pääkaupunkiseudulta yhtään firmaa joka koneistaisi karkaistuja akseleita ja tekisi uudet spoorit. Kyseessä on Unimogin peltiperän pinionin katkaisu, koneistus sopivaan halkaisijaan, spoorien teko ja lisäksi vielä jonkinsortin kierre sinne päähän.

Tarkoitus olisi siis tehdä pinionikonversio jotta voi käyttää tavallista (jenkki)kardaania, joko ristikolla tai sitten laippamalli. Tuo pinionin halkaisija on ~27mm siltä kohden mistä pitäisi katkaista, kattelin tuossa juuri nenän edessä GM:n 14- pulttisen pinionin joukkia missä kierre näyttäisi olevan ~15/16" tuumaa (~24mm), spoorit samaa luokkaa päältä mitaten. Onnistuukohan esim. tuollaisen teko mitenkään

Karpiola kait tuota tekisi, mutta onko pk- seudulla ketään? Helpottaisi tuota suunnittelu/ toteuspuolta kun pystyisi itse käymään paikan päällä näyttämässä ja kertomassa..

Kuinka paljon porukka yleensä on täällä noita pinionikonversioita tehnyt? Millä tavalla? Omassa autossa ei Mogin oma systeemi toimi niin mitenkään, normi tukivarsilla tulee akselit kiinni.. ja kun tilaa ei ole muutenkaan etupäässä varsinkaan juuri yhtään ylimääräistä, niin pinionista tultava mahdollisimman lyhyt. Mulla on kyllä muutama visio aiheesta, katotaan mitä niistä muotoutuu

__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 29.09.2011 20:01
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
pajeron jakopääremppaan tekijää?? velmeri83 Tekniikka & Jutustelu 3 12.12.2009 18:14
Lavan tekijää ? pee Tekniikka & Jutustelu 1 24.06.2008 06:25
Pitkään BJhin katon tekijää jack_broken Tekniikka & Jutustelu 1 09.03.2007 07:37
tarran tekijää taas... pee Chit-Chat 4 16.12.2006 13:52
Hyvää/ edullista koneistamoa Salo-Lohja-Helsinki sippis Tekniikka & Jutustelu 2 13.04.2006 13:53


Sivu luotu: 23:17 (GMT +2).