Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.02.2011, 01:30
Luoppis Luoppis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 17.01.10
Sijainti: Asikkala
Viestit: 1.154
Question

Uusi aarre, uudet ongelmat (Patrol Y60)


Jossain viisauden puuskassa käsiin tuli jonkunasteinen kiertopalkinto, eli 1991 vuosimallin GR patukka.

Pahin ongelma:
Vetelee liukkaalla kelillä hervottomasti motarillakin, perä heittelee myös tien kallistuksen vastaisesti. Kulkee, kuin vainukoira, miltä on haju hukassa. Ei väliä onko tiessä uria vai ei, hommassa ei tunnu olevan mitään järkeä eikä nelikko auta asiaan paljoakaan. Kuivalla asfaltilla menee täysin suoraan eikä ole ohjauksessa väljää.

Ohjauskulmat muka säädetty äskettäin.

Takana vasen pyöränlaakeri on leikannut äskettäin kiinni, mutta on muka vaihdettu. Silti tuntuis jokin takeltelevan, sen verran mielenkiintonen ajaa.

Ja jos se nyt tohon yhtään liittyy, niin perä rutisee käännöksissä, varsinkin oikealle kääntäessä. Alkaa ikään kuin paukkumaan, tai pienemmällä käännöksellä kuuluu jotain hiljaista vinkumista.

Eli olisko seuraavaks sitten joku poskilaakeri tms. perästä, kun alkaa noi sivuäänet vasta kun autoa käännetään. Suoraan ajettaessa perä on hiljaa.

Muut pikkujutut:
- Keula jyrisee maantiellä, jos napalukot on "auki". Kovemmassa vauhdissa töksähtelee kai napalukot auki välillä nelikolla ajettaessa, kun tulee semmosia tymäyksiä.
- Penkin päällys on lässähtänyt jonkun läskiperseen ansiosta, eli minkä kaikkien vehkeiden penkit kävis tohon heittämällä?
- Käynnistyy kylmänä ihan OK muuten, paitsi että pikkusen pätkii eikä ota oikeen kierroksia ennenkun vähän lämmittää konetta. Merkkivalo ei ainakaan välkähtele käynnistyksen jälkeen, että heittelis jälkihehkua, enkä ole tarkistanut vielä hehkuja että toimiiko kaikki. Ei ainakaan tule mitään erikosempia savuja, että olis ilmaa joukossa.

Vehjehän on edellisen varsinaisen omistajan toimesta leimattu äskettäin pitkälle leimalle, eli katsastaja on ollut autuaan tietämätön tosta isosta ohjattavuuden pulmasta, eikä jarrujen puollotkaan ole kuin max. 7%.

Nyt jotain arvauksia, että mitä kaikkea kannattaa purkaa (vai puretaanko koko auto, olis hyvät pellit )

__________________
100% hiilineutraali vuoteen 2086 mennessä
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
HJ:n ohjaustehostimen ongelmat Kuuno Tekniikka & Jutustelu 2 27.10.2008 17:25
Myyty Patrol GR:n 100mm korotusjouset UUDET peraaa O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 3 29.09.2008 11:33
Hj 61 kytkin ongelmat? Tekniikka & Jutustelu 0 19.11.2007 15:52
OZI:n ongelmat Tekniikka & Jutustelu 31 21.02.2007 06:00
Uusi vuosi, uudet kujeet bono This And That 4 14.01.2003 22:28


Sivu luotu: 19:38 (GMT +2).