Juu kyllä liikennevakuutuskeskus muista jokaiselta seitsemän päivän ylimenevältä päivältä laskussa seuraavaa omistajaa.. ite "unohtui" joskus ottaa auto omiin nimiin, no lopulta sen vajaan vuoden jälkeen otin omiin nimiin niin lasku oli rapiat 1000€ , näin siis autossa, mopossa voi tulla hieman pienempi laksu, onhan käyttömaksutkin selkeästi pienemmät..
Ja tosiaan luvarit pitää olla jatkuvat, eli ei siis saa puuttua yhtään omistajaa välistä. eli luovari myyjältä kaverillesi ja kaveriltasi sulle..
On sitä joskus metsästetty noita edellisiä omistajia ku on tullu ostettuu auto mistä myyjä lykkäs luovarin käteen ja puuttu muutamat omistajat välistä

ja tosiaan maksua kertyy myös paperiasioihin konttorilla. muistaakseni 26€ per omistajan vaihdos jos ei ole alkuperäistä luovaria, ja sähän ne joudut maksaa kaikki siitä välistä.. parempi pitää mopo vaan edellisenedellisenedellisen nimissä, varsinkin jos tähänkin asti pärjätty
toivottavasti asia selvis..
Ja edittinä vielä, tuskin saa poistettua takautuvasti kilvistä, tosin joku porsaanreikä voipi löytyä, mutta epäilen..