Turbotin BJ,n viikko takaperin, aukaisin edicin vivun topparista käsittääkseni syötön selälleen ja käänsin kaasuläpän yläpuolella olevan alipaine nipan 180astetta jonka jälkeen kone rupesi vetämään hyytymättä kierrokset loppuun saakka.
Nyt kiinnostaisi mitä muita säätöjä tuosta pumpusta löytyy. Alipaine kalvon kannessa on talttapää ruuvilla oleva säätö jota en saanut liikkumaan ja toinen säätöruuvi on sen alapuolella, oikein sinetöity ja kuusikanttisen suojahatun alla, tämän säätelyllä ei ollut ainakaan tallissa mitään vaikutusta koneen käyntiin/savutukseen joten palautin sen aikaisempaan kohtaansa. Elikkä nyt kone pelaa ihmeen hyvin mutta oisko tuosta mahdollista säätää vielä syöttöjä isommalle ja tehoa lisää, nyt ei savuta alkutuprausta lukuunottamatta ja ahtopaineet pysyvät aika alhaall 0,6baarissa maksimissaan.
Tässä on vielä palstan syövereistä löydetyt kuvat pumpusta jossa ensimmäisessä säätöruuvit näkyvät, ylempi on suojakupin alla.[IMG]file:///C:/Users/Pikkelii/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-1.png[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Pikkelii/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-2.png[/IMG][IMG]file:///C:/Users/Pikkelii/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.png[/IMG]