Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #3  
Vanha 03.12.2010, 07:12
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Question

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Mulla on Jeep GC 2001, 3.1Td, 42RE automaattilaatikolla, ajettu 178000km.

Viime viikolla huomasin, että automaatti luistaa kakkosella. Aluksi luulin kelin olevan vain normaalia liukkaampi, mutta luistaminen on huomattavasti lisääntynyt ensi päivien jälkeen. Luistamista EI tapahdu millään muulla vaihteella, muut vaihteet toimivat ehdottomasti normaalin jämäkästi. Vaihdoin ensi töikseni öljyt ja käytin öljypohjaa irti, öljyt oli hyväkuntoiset ja öljypohjassa ei mitään ihmeellistä näkynyt. Öljyjen vaihdolla ei merkitystä kakkosen toimintaan, luistaa edelleen. Erittäin varovasti kiihdyttämällä päästään kolmos vaihteelle, ettei luista toinen pykälä.

Löysin jostain netin syövereistä viittauksen että etummainen panta ohjaa 2 vaihdetta.Olisin kokeillut kiristää etupantaa, mutta oli niin pirullisessa paikassa vaihteiston päällä, etten päässyt siihen käsiksi mitenkään. Olisiko kenelläkään mitään ideaa, voisiko tuo etummaisen pantojen kiristys olla ratkaisu tähän ongelmaan?
Eli jatkoa ja yksi korjaus tähän. Laatikko on 44RE.
Käytin Jeeppiä pajalla, jossa säädettiin vain etummaista pantaa. Luistaminen kakkosella loppui, MUTTA uudeksi ongelmaksi tuli vaihto ykköseltä kakkoselle. Saa konetta kierrättää kylmänä varsinkin normaalilla kaasunkäytöllä yli 3000-3500 kierroksen, ennenkuin suostuu vaihtamaan kakkoselle. Lämpimänä saapi kierrättää noin 2500 kierroksen tuntumaan ennen vaihtamista. Kaikki muuta vaihtee pelaa normaalisti. Ideoita?
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty JEEP Grand Cherokee 4.0 jonttu O/M/V Ajoneuvot 6 24.11.2009 21:54
Myyty Jeep cherokee 4l automaatti ZAU O/M/V Ajoneuvot 6 27.07.2009 21:56
Myydään Jeep Cherokee 2.8L V6 automaatti -85 ImacInnes O/M/V Ajoneuvot 0 19.06.2009 10:30
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet O/M/V Muut 5 16.12.2005 21:50


Sivu luotu: 21:50 (GMT +2).