Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ttimonen
Täysin pihalla miten LJ:n hehkutus toimii. Searchilla ettinyt jutustelua mutta ei ole löytynyt valaisevaa juttua. Tällä hetkellä kun hehkuttaa niin kiskolle tulee vain n. 2-3 V jännite ja sitä kestää muutama minuutti eli varmaankin jälkihehku. Aluksihan siihen pitäisi tulla 7V ?
Kiskolle tulee kolme johtoa, kaksi niistä yhdistyy hetimiten liittimeen ja kolmas johto lähtee kiskon matkustamon päästä johtoviidakkoon.
Mistä tätä kadonnutta jännitettä pitäisi alkaa metsästämään?
Nappihehkukin käynyt mielessä, mutta mihin johtoon se kytketään että ohjaa oikeaa relettä ?
Lähtee jälkihehkullakin -5c pakkasessa sen verran rykimällä käyntiin että tarviis tehrä jotain...
|
Ite vedin syksyllä napin kautta suoraan 12V kiskolle ja otin alkuperäisen virtapiuhan kokonaan irti. Yhet hehkut poltin viikossa entisiksi, ennen kuin löysin näppituntuman hehkutukseen. Sekuntista kahteen on riittänyt nappihehkutus näille pakkasille ja ei ole tarvinnut vielä hehkuja vaihtaa.
Tiiä sitten onko oikein, mutta on pelittänyt.