Keskiiviikkona alkoi vesivaraaja vuotamaan vastuksesta. Torstaina vastus irti ja LVI-liikekierrokselle: ei saa, osta uusi varaaja. Hätäapukorjauksena ennen uuden varaajan hankkimista ja asennusta vastuksen jalan reikä migillä umpeen. Vastus paikoilleen: ei vuoda, hyvä.
Hetki tyytyväistä olemista, kunnes hanasta pelkkää pihinää ja kuumaa höyryä. Pikainen ihmettely että vesipumppukin käy jatkuvasti, mutta paine ei nouse. 1+1, johonkin menee vettä, vaan ei varaajalle. Tiskipöydän alta pohjalevy pois, alla märkää. Talon tulovesiputkessa lattiarakenteen sisällä kolmen sormen mentävä halkeama. Kello tässä vaiheessa ilta kymmenen, eikä pisaraakaan vettä tallessa. Varastosta penkomaan putkiosalaatikoita ja etsimään sulkua pihakennuksessa olevan pumpun taloon lähtevään haaraan. Löytyi sopiva hana tuurilla. Nyt tuli vesi pihasaunaan, josta kantamalla sisään.
Aamulla soitto vakuutusyhtiöön: odota Muntersin miestä ennenkuin teet mitään. Muntersin mies tuli, mittasi ja sanoi mitä puretaan. Soitti putkimiehen, kertoi sille että 32 millistä putkea ja liittimet mukaan ja heti tänne. Putkimies tuli ja totesi putken olevan 25 millistä, ei ole sopivia osia eikä mistään saa kun tukku on kiinni. Kertoi vielä päivystävänsä. Ilmeisesti ilman varaosia.
Edessä viikonloppu ilman vettä taloon. Ohjelmassa keittiön kaappien purkua, lattian purkua ja märkien purujen poistoa. "Putkimies" lupasi palata asiaan maanantai-aamuna.
V*****AA
__________________
Sika ajaa Possulla
|