Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Out of this World > Niilo Paasivirta - Correct Opinions
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Niilo Paasivirta - Correct Opinions Tänne on koottu Niilo Paasivirran kirjoittamia mielipiteitä.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 18.12.2001, 17:46
Lars
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Tuomiovalta Suomessa kuuluu Suomen kansalle!


Tuomiovalta Suomessa kuuluu Suomen kansalle!

26.4.2001

Ilahduttavasti olen saanut todeta Suomen kansan mielipiteiden olevan yhä enemmän omien mielipiteitteni suuntaisia. Sehän oli tietysti odotettavissakin, koska mielipiteeni ovat aina olleet kristallinkirkkaasti perusteltuja ja niillä on valtavava, uskollinen lukijakunta. Lisäksi minun mielipiteitteni lukijoihin kuuluvat kaikki yhteiskuntamme tärkeimmät vaikuttajat.

Suuri enemmistö kansastamme esimerkiksi kannattaa kuolemanrangaistuksen palauttamista, joka on vain yksi pieni esimerkki siitä, kuinka oikeat mielipiteeni ovat olleet mukana vaikuttamassa suotuisan kehityksen edistymiseen. Mutta paljon työtä on vielä edessä, ennen kuin valtiomme sisäpolitiikka on lähelläkään profeetallisesti kaavailemiani suuntaviivoja. Muutos on kuitenkin väistämätön.

Viimeaikaisten erilaisten skandaalien ja suoranaisten oikeusmurhien takia olen valmiiksi ajatellut merkittävän uudistuksen, joka nostaisi Suomen oikeusvaltioiden kirkkaimman kärjen etunenään, ja palauttaisi kerralla kansan uskon tuomioistuimiin. Ideani voidaan yksinkertaisesti tiivistää perustuslakiin tulevaan uuteen lainkohtaan: "Tuomiovalta Suomessa kuuluu Suomen kansalle".

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että toimimme, kuten tähänkin asti on tärkeimpien oikeusjuttujen osalta toimittu. Eli maamme merkittävimmät sanomalehdet (Iltalehti ja Ilta-Sanomat) julkaisevat kansalle tiivistetyt ja kansantajuistetut yhteenvedot tärkeimmistä oikeusprosesseista. Sitten kansa äänestää, esimerkiksi uutta Internet-teknologiaa käyttäen, "syyllinen" tai "syytön"!

Käytännössä kuitenkin on havaittu, että yleinen mielipide on kuitenkin ollut kaikissa oikeusjutuissa loppujen lopuksi oikeuden puolella. Siksi tämä uudistus parantaisi kansalaisten oikeusturvaa, ja myöskin helpottaisi tavattomasti oikeusistuinten työtaakkaa.

Kyllä täysi-ikäiset Suomen kansalaiset osaavat päättää oikeusasioista aivan yhtä hyvin kuin ns. "lakimiehet" - onhan oikeussaleissa muutenkin maallikkojäseniä! Näkisin myös, että uusi oikeuskäytäntö olisi erittäin demokraattinen ja oikeudenmukainen.


--------------------------------------------------------------------------------

np@co.jyu.fi (Mr. Niilo Paasivirta)

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Valoa kansalle Tekniikka & Jutustelu 4 03.01.2007 18:17
Valoa kansalle, Ledejä Eskimo Linkit 0 02.11.2006 08:41
Valoa kansalle joka pimeydessä vaeltaa jeeppi-eki Tekniikka & Jutustelu 34 23.01.2006 22:51
valoa kansalle ja tietoa tyhmälle!!! lacrits68 Tekniikka & Jutustelu 2 25.03.2005 20:10
Jäätelö Kuuluu Kesään KariSalmelainen Cooking & Food 0 20.02.2002 16:07


Sivu luotu: 23:40 (GMT +2).