Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Linkit muihin palveluihin > Elävä Arkisto > Out of this World > Rakas Päiväkirja
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Rakas Päiväkirja Foorumin käyttäjien yhteinen päiväkirja.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 08.06.2004, 12:06
Laskos Laskos ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 25.09.01
Sijainti: Tampere, Vehmainen, Finland.
Viestit: 1.237
Perusasetus

Jotain on tehtävä


Maha on nyt viime aikoina kasvanut tosi paljon ja paino on kiivennyt jo lähes 90 kiloon. Vielä pari vuotta sitten painoin aika tarkkaan 80 kiloa eikä maha pömpöttänyt lähellekään näin pahasti kuin nyt. On siis pakko alkaa tekemään asialle jotain.

Jos asettais tavoitteeks 80 kiloa tän vuoden loppuun mennessä, niin se olis noin 1,5 kiloa kuussa pois koska nykyinen paino on 89 kiloa. Tähän varmaankin riittäis syömisen tarkkailu (ei siis söis mitään herkkuja eikä semmosta ylensyömistä muutenkaan) sekä lenkkeilyn lisääminen. Koirien kanssa jos tekis alkuun ensin pidempiä kävelylenkkejä ja kun peruskunto vähän nousee, niin sitten alkais juoksemaan yhden koiran kanssa kerrallaan.

Vuosi sitten laitoin itselleni tavoitteen, että juoksen maratonin ennen kuin täytän 30 vuotta ja siihen on aikaa enää alle 2 vuotta, joten kiire tulee.

Jos nyt pikkuhiljaa alottais kunnon kohottamisen, niin ehkä ens vuoden syksyllä vois olla jo maraton-kunnossa. Synttärit on kuitenkin jo niin aikaisin keväällä, että ainakaan tässä maassa ei taida maratoneja olla ennen huhtikuuta, joten jos en sitä pysty vielä syksyllä juoksemaan, niin sitten täytyy mennä jonnekin ulkomaille juoksemaan. Maratoniin mennessä painon olisi syytä olla varmaan jossain 75 kilon paikkeilla, jottei juoksemisesta tule liian raskasta.

No, onhan siinä ainakin tavoitteita, saa nähdä kuinka noihin sitten oikeasti pystyy. 9 kiloa puolessa vuodessa ja 14 kiloa 1,5 vuodessa, ralli alkakoon.

Ainiin, täytyy varmaan vielä kotona mitata mahan ympärysmitta, jotta pystyy vähän näkemään todellisia vaikutuksia.

- Laskos -

"Voittajat eivät luovuta, luovuttajat eivät voita"
(Juhani Tamminen)

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Von jotain Kuopio Bruno Chit-Chat 50 09.07.2006 09:20
Tunnistus tehtävä (ei offroad) Ex_inkkari Chit-Chat 12 13.06.2005 14:40
Toposuomi tai jotain liero Chit-Chat 4 08.06.2005 17:52
Who*** tai jotain JHautopelti Tekniikka & Jutustelu 17 04.12.2003 19:57


Sivu luotu: 00:40 (GMT +2).