Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tapahtumat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tapahtumat Kisat, kisatulokset, safarit, ajopäivät, kokoukset, yms.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 12.02.2007, 11:43
H&K:n Avatar
H&K H&K on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.10.05
Sijainti: kuusisto, Finland
Viestit: 2.655
Perusasetus

Kiitokset kilpailun järjestäjille sekä kanssakilpailijoille autokunnnan o09 puolesta. Järjestelyt olivat loistavat, rastit haastavia ja toimitsijat hoitivat hommansa hienosti. Toivottavasti pääsemme jälleen ensivuonna nauttimaan näin loistavasti järjestetystä talvisesta offisuunnistuskisasta.

Itse kisa meni meiltä sähläyksen takia heiman penkin alle. Ensin tuli näppihäirioitä rastien syöttämisessä ja kun vihdoin pääsimme rastialueelle niin muutaman rastin löytämisen jälkeen tosiaankin laskun alussa tuli takavaijerille vähän löysiä ja vaijeri napsahti rytkäisyssä poikki. Tässä vaijerin kanssa sählätessä menikin sen verran aikaa että SSS jäi meidän autokunnalta kokonaan väliin.

Tämän jälkeen kaikki meni mukavasti kunnes illalla etuvinssi sitten lopetti toiminnan. Sen jälkeen ajelimme vain helpompia rasteja, osassa niistäkin vinssin puutteen takia jouduimme antamaan autolle normaalia enemmän kenkää ja Saapaskallion alue jäi meiltä kokonaisuudessaa väliin. Palautettiin rastikuvat klo 5.55 ja myöhemmin kisaskeskuksen pihalla huomattiin että toinen takanorra oli mennyt poikki jossakin vaiheessa.

Kisan rasteista Meiltä jäi hakematta koko SSS, saapaskaalion alue ja 5 muuta rastia jota ei viitiitty repiä väkisin ilman etuvinssiä. Saatiin laskettua itsellemme tasan 500 pistettä, tuloksiiin tulee 485 kun kolme kuvaa meni hylätyksi kun rekisterikilpi ei näkynyt kuvissa kokonaan (oma moka).

Lainaus:
quote:
Rastit saisi olla kaikille samat, mielestäni, ei tulisi sitä lappujen turhaa kurkkimista ja ettimistä, kun kuitenkin samoja uria kaikki kai joutuivat ajelemaan. En tiedä, vähän jäi ihme maku suuhun.
Rasteista sen verran että olen samaa mieltä muiden muiden kommentoijien kanssa että on huomattavasti hauskempaa kilpailla kun joka luokassa on omat rastinsa. Jos kaikilla luokilla olisi samat rastit niin suunnistuksen osuuden painoarvo vähenisi huomattavasti. Ainakaan meidän ei tarvinnut juosta ulos autosta katsoen minkä ryhmän rasti mahtaa olla kyseessä, rastien kordinaatit osuivat niin hyvin kohdalleen että näytöltä pystyi hyvin toteamaan oman ryhmän rastien sijainnit.



Edited by - HK on 12/02/2007 11:44:34
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Talvieksytys 2008 kuvat by: Morjenz Morjenz Tapahtumat 21 05.12.2018 22:00
Warn Trophy -06 kuvat ja kommentit LaaLaa Tapahtumat 317 16.12.2006 12:00
Talvieksytys II JERKKU Tapahtumat 0 01.04.2006 16:11
Talvieksytys 2006 ? pee Tapahtumat 214 28.01.2006 20:58


Sivu luotu: 10:30 (GMT +2).