Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 24.12.2006, 16:03
Ahosensetä:n Avatar
Ahosensetä Ahosensetä ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 01.10.04
Sijainti: Marttila, Finland.
Viestit: 4.066
Perusasetus

Lainaus:
quote:Miten noi jakolaatikot on rakennettu että saisko sinne vaihdettua vaikka erikokoiset rattaat etupään kardaanille vai onko voimansiirto samoilla rattailla myös takapäähän?
Yleensä ulostuloakseli on yhteinen, eli eri välitysten saaminen sinne ei ole ihan helppoa. Mitäs jos etukardaanin lähtöön virittäisi ulkopuolisen alennusvaihteen? Pelkällä perävälityksellä ei voi tehdä ihmeitä, mutta napavaihde voisi olla taas riittävää.

Lainaus:
quote:Kuinka se edessä toimii jos murikan kardaaninlaippaa kääntää hieman ylöspäin kohti jakolootaa niin miten käy ohjauskulmien kun kyllähän siinä koko akseli kääntyy (siis jäykkä etuakseli).
Ohjauskulmat tietty huononevat (keskittäminen vähenee), jos akselia kääntää noinpäin. Miksi sitä pitää kääntää?
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 15:20 (GMT +2).