Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 13.03.2004, 08:20
jjtp jjtp ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 13.02.04
Sijainti: hamina, Finland.
Viestit: 2.172
Perusasetus

hiasen lukon sovittamista hilux


pikkasen tuntuu tökkivän lukon sovittelu.
mulla tuli jenkeistä perävälitykset 4.88 hiluxiin (onneks tuli uudemman hiluxin vaikka tilattu vanhemman)
eli jenkkilässä vaihtuu hilun vuosimalli 2 vuotta aikaisemmin
esin suomessa 82-83 välillä vaihtuu lautaspyörän korkeusero ja pinjonin pituus.
ensinnäkin lukottoman murikan ja lukollisen poskilaakerit ovat eri kokoa ulkokehän halkaisija sama,sisä kehä suurempi lukollisessa.
noh skf,ltä tarvikelaakeri sama numero lukolliseen mutta eipä sovikkaan sisä kehän sisimmäisellä reunalla erilainen pyöristys,ei mene pohjaan asti jää n millin rako.
lukko murikkat sorviin ja nyt menee skf paikalleen.
no seuraava propleema eipä se lukko sovikkaan pyörimään tossa 82 kuorissa .(83 ja uudemmat saattaa sopia)
no tässä vaiheessa huomataan se lautas pyörän korkeus ero 6-8mm jenkit ovat sitten laittaneet ton uudemman hilun välitykset,ja vanhoista välityksistä taka pinjonista puuttuu 3 hammasta.
eipä sitten muuta kuin sovittamaan hiasen murikan kuoria hiluun,jipii nepäs sopii ja lautas pyörän korkeus on sama kuin noissa uudemman hiluxin välityksissä hiasen välitys on 3.4 no 4.88 sopi hiasen kuoriin.
no muuten hyvä muuta mulla on 2kpl hiasen lukkoja mutta vain yhdet murikan kuoret,ei kun kylille kyselee onko hiasen kuoret vielä kaverilla tallella jolta ostin ton lukkomurikan.(oli vaihtoi omistajaa 20€)
olipa se hyvä etten heittänyt noita hiasen murikan kuoria edelliseen romukuormaan,olisi saattanut toi projekti venyä lisää.


Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Arb lukon käyttöpaine? Tekniikka & Jutustelu 2 17.10.2006 10:39
O hj:iin lukon vaijeri motörhead O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 20.06.2006 22:24
hiluksin ja hiasen etuperät.... Rullamuna Tekniikka & Jutustelu 5 10.06.2006 21:20
Hiasen etuperä Hiase Tekniikka & Jutustelu 0 22.05.2006 16:57
myydään tojota hiasen kitkalukko perä jjtp O/M/V Muut 0 14.05.2004 08:13


Sivu luotu: 15:45 (GMT +2).