Joo.
Ei termaria veke, se lienee selvää.
Puhdas vesi jäähdyttää paremmin kuin vesi-glygoli seos, mutta jäätyy ja ruostuttaakin paremmin, siksi glygolia käytetän. Jotkut erikoisaineet esim jenkkivaraosakaupoissa myytävä water wetter paraantaa jäähdytystehoa raakaan veteen verrattuna.
http://www.redlineoil.com/products_coolant.asp
Toi isolohkomopsi tarina on mielenkiintoinen, mutta milläs se on mitattu että se lisäpumppu paranti kiertoa? Siis orkkisvesipumppuhan on julman tehoinen ja koneen kiertäessä (hihnapyörstä riippuen tietty) pumppaa sikana vettä, esim 100gallonaa minuutissa, eli nelisen sataa litraa minuutissa. Millään autokäytössä sopivan kokoisella sähköpumpulla EI päästä sellaseen. Eli joku lisäpumppu siellä linjassa voi hyvinkin olla jarruna virtaukselle, eihän sitä pääse näkemään kuin se vesi siellä virtaa letkujen sisällä. Pitäis vaikka pumpata vettä tynnyristä toiseen ja mitata tuotto.
Orkkis pumppujahan monesti korvataan dragrace käytössä sähköisillä, koska se orkkiksen pyörittäminen vie niin paljon tehoa, ja sillä sähköisellä on kiva jäähdytellä motoria varikolla sähköflektin kanssa moottorin ollessa sammutettu.
Oheisen linkin testissä keskiarvona 3heppaa eroa dynomittauksessa sähköpumpulla ja alennetulla välityksellä olevalla normaalipumpulla, pikkuletukassa. Vakiovälityksillä ero ois vielä suurempi. Samassa tarinassa myös painotetaan veden virtauksen lisäämisen parantavan jäähdytystehoa.
http://www.superchevy.com/technical/...s/0408sc_pump/
No 3heppaa on noin 2,2kW, eli 2200wattia. 12v järjestelmässä kun mennään noin 13,5voltin latausjännitteellä, tarvittaisiin noin 162A virtaa että saataisiin tollaset tehot. Ja 162A haukkaava sähkömotori on muuten melkonen mötkylä. Moparissa ollut lienee pyörinyt n. 10A sulakkeen takana? eli 16 pumppua rinnan niin oltasi samoissa vedensiirtotehoissa kuin alunperin? Jokatapauksessa vaikea päästä nyrkinkokosella sähköpumpulla samaan vedensiirtotehoon mitä vakiopumpulla.